Nového ministra dopravy Jozefa Ráža mladšieho, jeho štátnu tajomníčku a niektoré nové nominácie v rezorte prepája Slovenská pošta a jej biznis partneri.
Poštu, ktorá ako štátna akciovka spadá práve pod ministerstvo dopravy, pritom začala nedávno preverovať Európska komisia. Vyšetruje, či pri zmluve s telekomunikačným operátorom Swan nebola poskytnutá neprimeraná štátna pomoc.
IT kamarát z golfu
Novou štátnou tajomníčkou na ministerstve dopravy je Denisa Žiláková. Popri jej profesijne bohatom životopise sa mediálne zviditeľnila najmä informáciami o blízkom vzťahu s Jozefom Chamrazom.
Ide o známe meno z oblasti IT, ktoré sa v minulosti spomínalo v súvislosti s firmou Anext (medzičasom sa premenovala na LeikTeC) a smeráckym ministrom Jánom Počiatkom.
Posledné roky figuruje Chamraz vo firmách GlobalTel a Global 24, ktoré sú zasa prepojené na Swan.
Žiláková v minulosti kontakt s Chamrazom nepoprela. Nadácia Zastavme korupciu ašak aktuálne zistila, že sú stále v pravidelnom kontakte.
Hrávajú golf za rovnaký klub a viackrát sa v posledných mesiacoch stretli aj na golfových turnajoch, a to v takzvanom flighte, teda v rovnakej skupine hráčov, ktorá sa presúva aj hodiny spolu po jednotlivých jamkách.

Nadácia sa preto na kontakty štátnej tajomníčky s IT podnikateľom pýtala aj samotnej Žilákovej, aj ministra Jozefa Ráža. Otázky smerovali aj na to, či nevidia konflikt záujmov v tom, že by mohla mať na ministerstve dosah na poštu.
Keďže v prípade pošty ide o aktuálne preverovanú kauzu, ministerstvo ako strešný orgán pošty má k vyšetrovaniu čo povedať. Či už cez stanoviská, posunuté podklady a podobne.

Konflikt záujmov v rezorte nevidia
„Štátna tajomníčka sa nebude vyjadrovať k otázkam súkromného charakteru. Mimopracovné športové aktivity nesúvisia s pracovnou náplňou štátnej tajomníčky,“ reagovali z tlačového oddelenia rezortu dopravy.
Dodali tiež, že Žiláková prijala ponuku ministra pracovať na pozícii štátnej tajomníčky na základe dlhoročnej expertízy v oblasti dopravných eurofondov. Ako generálna riaditeľka pracovala štyrikrát počas rôznych vlád a päť rokov pracovala priamo pre Európsku komisiu.
„Pre pána ministra nie je podstatný osobný život pani štátnej tajomníčky, ale jej profesionalita a odbornosť. Pani Žiláková sa na ministerstve bude venovať eurofondom, plánu obnovy, vodnej doprave či bezpečnosti cestnej dopravy, teda oblastiam, v ktorých vami spomínané firmy nepôsobia. Akýkoľvek konflikt záujmov preto vylučujeme,“ reagovalo zasa tlačové oddelenie na otázky adresované ministrovi.
Ministerstvo tiež spresnilo, že sekcia elektronických komunikácií a poštových služieb a sekcia právnej podpory a majetkových práv, ktorá vykonáva práva akcionára v Slovenskej pošte, spadajú priamo pod ministra.
Prišiel do GlobalTelu, kolegovia majú aj Swan
Chamraz od roku 2018 spoluvlastní firmu Global 24 a o rok neskôr vstúpil aj do manažmentu GlobalTelu.
Aj biznis tejto firmy so štátom preverovali nedávno kontrolóri.
Najvyšší kontrolný úrad v roku 2021 preveroval zmluvu na Ústredný portál verejnej správy (ÚPVS), ktorej súčasťou je aj portál Slovensko.sk. Štát ju s konzorciom GlobalTel a Swan uzatvoril ešte v roku 2010.
Úrad skonštatoval pri projekte nehospodárnosť a aj na základe jeho zistení odmietla vtedy Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) prebrať riešenie od dodávateľského konzorcia
GlobalTel a Swan sa obrátili na súd, pretože podľa nich úrad „porovnával neporovnateľné a zverejnené výsledky kontroly poškodili ich dobré meno“. Žiadali tiež ospravedlnenie a odškodné 20-tisíc eur s tým, že sú dlhodobými partnermi štátu v oblasti eGovernmentu (elektronickej komunikácie s občanmi).
NKÚ na žalobu reagoval slovami, že ju vníma ako snahu o zastrašenie, a to ešte zo strany subjektu, ktorý ani nebol predmetom kontroly. Kontrolóri totiž preverovali NASES, ktorý navyše výsledky auditu v zásade nespochybnil. Svoje zistenia postúpili kontrolóri aj polícii.

Swan na pošte
Hĺbková kontrola Európskej komisie ohľadom možnej nedovolenej štátnej pomoci sa týka zmluvy Swanu so Slovenskou poštou z roku 2015. Na základe nej začal štátny podnik predávať a propagovať služby mobilného operátora 4ka, ktorý patrí Swanu.
Išlo síce o platenú spoluprácu, problém však môže byť, že dohoda nevzišla zo štandardnej trhovej súťaže. Komisia tiež preveruje, či štátna pošta poskytla operátorovi svoje pobočky za trhové ceny.
Portál Živé.sk pred mesiacom informoval, že spolupráca Swanu s poštou sa ešte rozšíri. A to o predaj služieb pevnej siete.
„Rešpektujeme právo Európske komisie čokoľvek vyšetrovať a ministerstvo bude, samozrejme, v prípade potreby plne súčinné. Zástupcovia ministerstva sa oboznámia s náležitosťami spolupráce so Swanom a potom k nej zaujmú stanovisko,“ reagovalo ministerstvo.
So zaujímavými zisteniami okolo prepojenia Swanu a jeho 4ky v čase uzatvorenia zmluvy s poštou prišlo dávnejšie Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK).
Upozornilo, že vtedajší vlastník operátora dal Norbertovi Bödörovi 11-miliónovú zmenku. Podnikateľ aktuálne obžalovaný vo viacerých kauzách tak mohol mať ekonomický prospech z podnikania 4ky.
Minister pôsobil vtedy na pošte
Minister Ráž pritom pôsobil v rôznych riadiacich pozíciách na pošte aj v čase podpisu preverovanej rámcovej zmluvy. Podľa oficiálneho životopisu tam pracoval v rokoch 2012 až 2016, potom spolu s Druckerom prešli na ministerstvo zdravotníctva.
V jeho životopise na webovej stránke Ministerstva dopravy Slovenskej republiky sa uvádza:
Oficiálny životopis ministra dopravy
JUDr. Ing. Jozef Ráž je absolventom Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave v odbore medzinárodné podnikanie a absolventom Bratislavskej vysokej školy práva a Univerzity Mateja Bela v odbore právo.
Od začiatku roku 2005 do roku 2010 pôsobil vo viacerých funkciách na Ministerstve obrany SR, okrem iného ako riaditeľ Úradu pre investície a akvizície MO SR a ako riaditeľ organizačného odboru MO SR.
V rokoch 2011 a 2012 pôsobil ako špecialista pre oblasť verejného obstarávania v Bratislavskom samosprávnom kraji. Súčasne od roku 2011 do roku 2016 pôsobil na Slovenskej pošte na viacerých pozíciách od funkcie riaditeľa sekcie správy majetku, riaditeľa úseku služieb až po člena predstavenstva spoločnosti.
Počas výkonu týchto funkcií bol tri roky členom Rady Úradu pre verejné obstarávanie.
Od roku 2016 do roku 2020 bol generálnym tajomníkom na Ministerstve zdravotníctva SR. Na tejto pozícii bol najdlhšie pôsobiacim úradníkom v novodobej histórii SR.
V posledných troch rokoch sa venoval riadeniu svojich spoločností BAROK Hotel & Apartments, Baroza Restaurant & Bistro a Pro Prios Medical Center.
Ráž dovtedy na pošte riadil sekciu správy majetku, úsek služieb a na prelome rokov 2015 a 2016 bol aj členom predstavenstva. Čo je z pohľadu vedenia štátnej akciovky jedna z najvyšších riadiacich pozícií.

Manažér z pošty do správy ciest
Funkcionárov pošty, ktorí do nej prišli neskôr ako Ráž, oslovuje ako minister dopravy aj v súčasnosti. Nedávno poveril riadením Slovenskej správy ciest (SSC) Norberta Polievku, ktorý pôsobil v predstavenstve pošty od roku 2018 až do tohto mesiaca.
Polievka mal na starosti aj verejné obstarávanie. Nadácia vlani riešila neštandardnú zákazku na stráženie pobočiek pôšt, ktorú vyhrala firma Lama Sk. Nakoniec musela pošta po kritike, opakovaných kontrolách Úradu pre verejné obstarávanie aj vymazaní Lamy Sk z protischránkového registra zákazku zastaviť.
Ministerstvo sa pri otázke, na základe čoho bol Polievka presmerovaný na správu ciest, odpovedi vyhlo: „Pán Polievka je dočasne poverený riadením SSC, ministerstvo v najbližších mesiacoch vypíše na túto pozíciu riadne výberové konanie.“