Keď sa rozprávate so zástupcami úspešných slovenských firiem, najmä z oblasti informačných technológií, nie ojedinele príde reč na Eset. „Zrejme každý podnikateľ má takúto víziu, nechce skončiť tam, kde začal,“ uviedol nedávno na margo jeho úspechu Radomír Vozár, zakladateľ softvérovej spoločnosti Resco, ktorá vyhrala FéliX Business Award.
Eset, ktorý stojí za jedným z najpopulárnejších antivírusových programov na svete, sa stal pojmom a jedným z najviditeľnejších globálnych úspechov slovenskej firmy.
Jej zakladatelia neboli privatizéri a nedostali sa na koňa ani vďaka kamošom na čele štátu. Vymysleli unikátny produkt, po ktorom je aj po 30 rokoch celosvetový dopyt. Firma (aj zaň) získala doma i v zahraničí viacero ocenení. A viaceré (nielen) biznisové triumfy má doma aj jej zakladateľ Miroslav Trnka.
V roku 2013 dostal aj štátne vyznamenanie. Rad Ľudovíta Štúra mu udelili za „mimoriadne zásluhy o technický rozvoj v oblasti informačných technológií a za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí“.
Prešlo desať rokov a Miroslav Trnka sa chystá zo Slovenska odísť. A nie tak celkom dobrovoľne. Vyhnali ho nezmyselné a stupňujúce sa útoky agresívneho dua Blaha-Fico. Smerácki politici na hejtoch proti Esetu zbierajú body: veď prečo nebalamutiť nezmyslami, keď tomu uverí dostatok voličov.
Pred rokom sme mali Miroslava Trnku na titulke decembrového INDEXU. Jeho vtedajšie slová znejú dnes dupľovane depresívne: „Keď počúvate slovník pána Fica a jeho pomocníka Blahu, tak čo by ste očakávali, keby sa zmocnili moci v štáte? Asi by sme tu ďalej nemohli fungovať.“