Vláda Roberta Fica tento týždeň predstavila opatrenia na konsolidáciu verejných financií. Jedným z kľúčových v objeme 360 miliónov eur je oslabenie druhého dôchodkového piliera v prospech „štátnych“ penzií vyplácaných Sociálnou poisťovňou.
Namiesto 5,5 percenta pôjdu po novom do druhého piliera len štyri percentá z hrubej mzdy, respektíve vymeriavacieho základu. Zásadne sa to dotkne 1,8 milióna sporiteľov, ktorí si na dôchodok sporia cez druhý pilier.

„Hľadajú peniaze, kde sa dá. Ako obetného baránka si vybrali sporiteľov druhého piliera, aby svoje sociálne opatrenia prefinancovali,“ reagoval v rozhovore pre INDEX odborník na dôchodky Ivan Švejna.
Vláda (zatiaľ) nesiahne na existujúce úspory v druhom pilieri, ale reguláciou spôsobí, že doň bude pritekať menej peňazí. Zmenu najviac pocítia mladí ľudia, ktorí sú na začiatku sporenia. Naopak, pri sporiteľoch vo veku od 55 rokov je negatívny dosah minimálny.
Ako vyzerajú výpočty
Analytici z projektu Oranžová obálka vypočítali, ako znížený odvod zasiahne do výšky budúcich penzií (tvorí ich súčet príspevkov z prvého a druhého piliera). Vykalkulovali ich na dnešné ceny, sú teda očistené o predpokladanú infláciu a zároveň zohľadňujú individuálny rast mzdy.
„Mzda počas pracovnej kariéry rastie. Avšak to, ako rastie, je ovplyvnené najmä vekom a vzdelaním. To znamená, že vysokoškolsky vzdelaný človek síce nastúpi na trh práce o čosi neskôr z dôvodu štúdia, no tempá rastu mzdy sú vyššie a zároveň s vyšším vzdelaním klesá riziko nezamestnanosti,“ vysvetľuje autorka prepočtov Daniela Danková.