Slovenský startup Twinzo umožňuje prezerať a analyzovať modely tovární, objektov, budov, kancelárií alebo dokonca celých miest v trojrozmernom priestore.
Ide o technológiu digitálnych dvojčiat, ktorá umožňuje šetriť peniaze a vyhodnocovať dáta v reálnom čase. Jej potenciál sa využíva v priemyselnej výrobe ale aj pri vývoji nových produktov.
Twinzo dlhšie zháňal financovanie, aby mohol expandovať na ďalšie európske trhy. Pred pár dňami sa mu podarilo získať prvú investíciu vo výške 2,3 milióna eur.

Čo firma robí
Typickým používateľom softvéru Twinza je priemyselná firma, ktorá má desiatky závodov po celom svete. Jej manažment vďaka nemu v reálnom čase vidí, ako vo fabrike na inom kontinente prebieha výroba, logistika či kolobeh skladových zásob. Informácie má k dispozícii na displeji smartfónu.
„Nie je potrebné cestovať tisíce kilometrov, aby sa manažér zistil, čo sa vo fabrike deje. Nie je potrebné pozerať do 2D layoutov, v ktorých sa nemusí vyznať, ale vidí realistický 3D model so všetkými dátami,“ vysvetľuje šéf startupu Michal Ukropec.

Systém dokáže poskytnúť detailné dáta, ako sú napríklad logistické trasy pracovníkov s vysokozdvižnými vozíkmi po hale. Softvér vizualizuje, kadiaľ sa počas zmeny pohybovali, čo nakladali a kde sa zdržali.
Obdobne sa zo systému dá okamžite zistiť, ako sa tá-ktorá výrobná linka drží výrobného plánu, prípadne kedy a prečo nastalo zdržanie.
Je bežné, že firmy majú dáta v rôznych informačných systémoch a snažia sa ich združovať v exceli, čo nemusí byť ideálne. Nasadenie jednotnej platformy, ktorá monitoruje všetko od nákupu materiálu, cez výrobu, mzdy, sklad, obchod až po expedíciu je však relatívne drahé a náročné, čo mnohé firmy odrádza.
Výhodou Twinza podľa Michala Ukropca je, že ich softvér zbiera informácie z rôznych informačných systémov a priestorovo ich vizualizuje. Najmä pre veľké podniky, ktoré majú výrobu vo viacerých prevádzkach, to môže byť nástroj na zefektívnenie procesov.
Využitie softvéru Twinza však nie je viazané len na priemysel. Vizualizovať sa pomocou neho dajú napríklad dáta z terminálov letiska, umožňuje tiež vytvárať 3D mapy lokalít v mestách.

Investícia do rozbehnutého biznisu
Twinzo doteraz vytvoril 95 virtuálnych dvojčiat prevádzok s celkovou plochou 270 miliónov štvorcových metrov. Medzi jeho najväčších klientov patrí automobilka Škoda v Česku, firmy Whirlpool, Benteler, Nemak a čokoládovňa Mondelēz International (pod neho patrí bratislavské Figaro).
Napríklad v Škode detailne zmapovali priestory fabriky, od umiestnenia smetných košov, cez produkciu lisov vo výrobe až po teplotu v hale či identifikáciu zón na streche, kde dochádza k úniku tepla.

Potenciál na získanie nových klientov vidí zakladateľ Twinza predovšetkým v zahraničí. Na expanziu svojho startupu pred pár dňami získal prvú investíciu vo výške 2,3 milióna eur.
Investičné kolo viedol portugalský fond Critical Ventures, ktorý sa špecializuje na investície do startupov v oblasti technológií.
Twinzo podporili aj české fondy Soulmates Ventures a Depo Ventures, ku ktorým sa pridal slovenský Venture to Future Fund.