Premiér Robert Fico chcel na Svetovom ekonomickom fóre v Davose zrejme zaujať. Preto vytiahol už síce otrepané, ale akože sociálne témy štvordňového pracovného týždňa. Jeho ilúzie, že to môže fungovať už čoskoro na Slovensku, autor vyvrátil v tomto texte, takže teraz sa skôr zameria na druhú Ficovu populistickú udičku – zlaté víza.
Na ňu chce chytať bohatých zahraničných investorov. Podnikateľské či biznis víza existujú či existovali všade vo svete, trebárs aj v bohatej a transparentnej Kanade, takže by to malo byť v poriadku. Lenže aj v Kanade sa na ne podarilo prilákať aj pofidérnych podnikateľov napríklad z komunistickej Číny.
Pred desiatimi rokmi milionárske víza Kanada zrušila, neosvedčili sa a úradníci nestíhali víza vydávať. Problém spôsobili najmä desiatky tisíc žiadostí od Číňanov, ktorí sa cez ne chceli dostať z krajiny, ktorú Fico obdivuje, do krajiny dekadentného Západu.
Transparency International správne upozornila, že niektoré európske krajiny, ktoré takto otvorili svoje dvere pre bohatých podnikateľov, dostali do vienka aj kriminálnikov. Spojené kráľovstvo by o tom mohlo rozprávať najmä v súvislosti s bohatými Rusmi. Aj Británia svoje zlaté víza už zrušila.
Nuž, nechcem predikovať, ale šípim, že na Slovensku, ktoré je súčasťou EÚ, by sa radšej usadili desiatky ruských oligarchov zo sankčných zoznamov EÚ a USA než bohatí Číňania. Možnosť dostať víza do krajiny EÚ a slobodne tu podnikať, bez strachu, že im Putin zhabe majetok, stojí oligarchom za to, aby slovenskej vláde venovali pár „drobných“ za víza. Naši proruskí politici by Rusov určite vítali s kyticami kvetov, ako sa na správnych kolaborantov patrí.
Menej si viem predstaviť, ako kvázisocialista Fico bude svojim chudobnejším voličom vysvetľovať, že radšej podporí vízami milionárov než ich. Navyše by aj svojim národniarskym partnerom z SNS musel vysvetľovať, prečo majú boháči zo zahraničia prednosť pred podporou domácich podnikateľov.
Fico v Davose avizoval aj nový zákon, ktorý skráti lehoty na vydávanie povolení na pobyt a prácu pre ľudí zo zahraničia na Slovensku. To je naozaj potrebné, keďže pracovný trh je hladný po pracovnej sile, ktorú doma už nemáme.
Premiér sa však opäť dostane do schizofrénie. V rámci ľúteho boja proti migrantom sa jeho snaha prilákať sem cudziu pracovnú silu môže pre niektorých jeho radikálnejších voličov javiť ako zrada.