Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) každý rok vo februári posielajú sporiteľom výpis z osobného dôchodkového účtu, teda z ich druhého piliera.
Sumarizujú v ňom zaplatené povinné a dobrovoľné príspevky, ako aj ročné zhodnotenie úspor a vyrubené poplatky. Pre prevažnú väčšinu sporiteľov sú to dobré správy, pretože druhý pilier vlani zarobil takmer každému a poplatky sa v dôsledku reformy, ktorú presadila vláda Eduarda Hegera, znížili.
Výpis však obsahuje aj informácie o predpokladanom odchode do dôchodku a prognózy výšky budúcej penzie. Pohľad na ne už potešiteľný nie je. Sporitelia si totiž oproti vlaňajšku výrazne pohoršili.

Napríklad predpokladaný dôchodok dnes 35-ročného sporiteľa, ktorý má druhý pilier stabilne v indexovom fonde, je vo výpise za rok 2023 o tretinu nižší než vo výpise za rok 2022.
Pokles prognózovanej penzie v skutočnosti nie je novinka. Sporitelia ho zažili aj vlani, ale išlo o to, že v roku 2022 boli finančné trhy v poklese, a tak sa ich majetky v druhom pilieri adekvátne znížili. Dôvod aktuálne zníženej prognózy je úplne iný.
V článku sa dočítate
- o koľko menej si po Ficových zmenách odvádzate do druhého piliera,
- ako sa zmenil vek odchodu do dôchodku,
- ako sa vypočítava odhadovaný dôchodok z druhého piliera,
- ako do výpočtu vstupuje inflácia.
Príspevky sa mali zvýšiť. Fico to otočil
Koncom vlaňajška koalícia Smeru, Hlasu a SNS na návrh vlády Roberta Fica schválila zníženie odvodu do druhého piliera z 5,5 na štyri percentá z vymeriavacieho základu, respektíve hrubej mzdy v prípade zamestnancov. V absolútnom ponímaní v eurách ide o pokles výšky príspevkov o vyše štvrtinu.
Keďže súčasná vláda považuje znížený odvod do druhého piliera za trvalú zmenu, DSS ho použili na výpočet počas celej dĺžky prognózovaného obdobia. Vlani pritom platilo, že odvod sa mal v rokoch 2025 a 2026 zvýšiť na 5,75 percenta a v roku 2027 až na šesť percent z vymeriavacieho základu.