SME

Stovky miliónov na diaľnice? Ako môže Fico siahnuť na úspory v druhom pilieri

DSS sa investíciám do infraštruktúry nebránia, hovoria však, že musia byť dobrovoľné.

Robert Fico ohľadom prípadného zoštátnenia druhého piliera zatiaľ hlavne testuje nálady v spoločnosti.Robert Fico ohľadom prípadného zoštátnenia druhého piliera zatiaľ hlavne testuje nálady v spoločnosti. (Zdroj: TASR)
Načítavam... Fico má s II.pilierom plány. Chce z neho stavať diaľnice (6. 5. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Premiér Robert Fico (Smer) tento týždeň na tlačovke po kontrolnom dni u ministra dopravy Jozefa Ráža vyhlásil, že vláda urgentne potrebuje nové zdroje na výstavbu diaľnic a železníc.

O pár dní neskôr na toto vyjadrenie nadviazal: „Je tu otázka, ako využiť vklady ľudí, ktoré majú dnes v bankách a ako využiť zdroje, ktoré sú v dôchodkovom sporení. Pretože to sú peniaze, ktoré zvyčajne končia v Spojených štátoch amerických, ale my potrebujeme tie peniaze tu doma.“

Ficove vyjadrenia sa zatiaľ neopierajú o konkrétne legislatívne návrhy a opatrenia. Možno ich však považovať za balóniky, ktorými testuje pôdu a atmosféru v spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Koalícia Smeru, Hlasu budúceho prezidenta Petra Pellegriniho a SNS už pritom stihla dôchodkový druhý pilier, v ktorom je momentálne sústredených 15 miliárd eur, výrazne oslabiť.

Parlament na návrh vlády v decembri znížil príspevok na súkromné účty sporiteľov z 5,5 percenta na štyri percentá hrubej mzdy, respektíve vymeriavacieho základu, čo sa podpíše pod ich nižšie budúce dôchodky z druhého piliera.

Súvisiaci článok O koľko vás oberú zásahom do II. piliera (prepočty podľa veku) Čítajte 

Aj predchádzajúce Ficove vlády prišli so zásahmi do druhého piliera, v ktorom si v súčasnosti sporí 1,8 milióna Slovákov. Miliardové škody im spôsobilo zavedenie garancií pre výnosy či povinný presun do slabo výkonných dlhopisových fondov, čo spôsobilo miliardové škody na ušlom výnose.

1. Ako by mohlo vyzerať investovanie do diaľnic a železníc?

Nápad, že peniaze z druhého piliera sa investujú do slovenskej infraštruktúry, nie je nový. Uvažovalo sa nad tým aj v roku 2020.

SkryťVypnúť reklamu

Spôsob, ako by dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) mohli vkladať úspory svojich klientov do infraštruktúrnych projektov a nájomných bytov, vtedy hľadalo ministerstvo práce pod vedením Milana Krajniaka (Sme rodina). Ostalo však pri plánoch.

Fico odhaduje, že vláda na výstavbu diaľnic a opravy železníc potrebuje 500 miliónov eur, čo sú približne tri percentá peňazí v druhom pilieri. Dostať takéto zdroje do štátnej ekonomiky by nemuselo byť ťažké.

Súvisiaci článok Úprimný Fico potrebuje vaše peniaze Čítajte 

Odborník na dôchodky Ivan Švejna hovorí, že Národná diaľničná spoločnosť (NDS) by mohla vydať dlhopisy s primeraným výnosom, ktoré by nakúpili DSS, alebo aj banky a iní investori.

Prípadnú možnosť investovať do infraštruktúrnych projektov v zásade víta aj predseda Asociácie DSS Miroslav Kotov. „Naďalej však platí, že akákoľvek investícia správcov úspor musí byť robená primárne v záujme sporiteľa,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

V zahraničí sú takéto investície penzijných fondov bežné. „Keď som bol v Čile a šiel som po diaľnici, tak pri ceste stála ceduľka, kde bolo napísané, že táto diaľnica bola vybudovaná z prostriedkov druhého piliera,“ spomína Švejna.

Aj ekonóm Vladimír Baláž zo Slovenskej akadémie vied hovorí, že v zahraničí verejné inštitúcie emitujú dlhopisy a vyzbierané prostriedky používajú na financovanie projektov.

Napríklad v USA pološtátne inštitúcie Fannie Mae a Freddie Mac skupujú od bánk hypotéky, a tak im dodávajú kapitál na ďalšie úvery. Aby však mali tieto inštitúcie kapitál, emitujú vlastné dlhopisy.

2. Do čoho v súčasnosti (ne)môžu investovať DSS?

DSS podliehajú investičným limitom, ktoré stanovuje zákon o starobnom dôchodkovom sporení, a riadia sa pritom aj vlastnými internými predpismi.

SkryťVypnúť reklamu

Inými slovami, majú určené maximálne percento majetku, ktoré môžu investovať do toho-ktorého typu aktív. Dlhodobo sa hovorí o tom, že investičné limity sú prísne, ale doteraz sa nenašla ochota zmeniť zákon.

DSS v súčasnosti nemôžu investovať ani do oveľa štandardnejších alternatívnych aktív, než sú infraštruktúrne projekty, a pritom sú bežnou súčasťou penzijných fondov vyspelých krajín. Ide napríklad o inflačné dlhopisy, jednoduché deriváty futures, fyzické reality či bitcoinové ETF.

Dodržiavanie prísnych pravidiel podlieha piatim stupňom kontroly, z ktorých najvýznamnejším je dohľad Národnej banky Slovenska (NBS). DSS tak investujú len do kvalitných, likvidných a verejne obchodovateľných cenných papierov, ohodnotených medzinárodnými ratingovými agentúrami.

SkryťVypnúť reklamu

To znamená, že NBS s ministerstvom práce a sociálnych veci by museli umožniť investovanie do nových alternatívnych investícií.

3. V čom by mohol byť problém?

V prípade dlhopisov Národnej diaľničnej by pre DSS (a tiež banky) mohla byť jej kredibilita a takmer nulový majetok neprijateľným rizikom. Ak by nastali problémy, NDS by nebola schopná vrátiť investované peniaze a sporitelia by o ne prišli.

To, že peniaze investované do infraštruktúrnych dlhopisov sa sporiteľom vrátia aj s dohodnutými úrokmi, musí preto zabezpečiť štát v podobe štátnych záruk.

Ivan Švejna hovorí, že štátne garancie by účtovne zvýšili verený dlh. V čase, keď slovenská vláda musí konsolidovať verejné financie, by ich to dodatočne zaťažilo. A to aj v prípade, že priamo zo štátneho rozpočtu by na investície nešlo ani euro.

SkryťVypnúť reklamu

Asociácia DSS tvrdí, že investovanie do infraštruktúrnych dlhopisov by malo byť na dobrovoľnej báze. Ak by im štát prikázal takto investovať napríklad tri percentá portfólia, mohlo by to poškodiť výnosy sporiteľov.

„Ak investujete, musíte dodržiavať nejaké pravidlá a jedným z nich je diverzifikácia rizík. Ak by sa nakupovali dlhopisy a neprimerane by ste zvýšili podiel Slovenska v celkovej alokácii, môže nastať problém. Sme malá krajina a mať portfólio závislé od vývoja našej ekonomiky a krokov vlády môže byť riziko,“ upozorňuje ekonóm Vladimír Baláž.

Súvisiaci článok Úprimný Fico potrebuje vaše peniaze (komentár) Čítajte 

4. Hrozí, že Fico nechá úspory v druhom pilieri znárodniť?

Dôchodkové úspory v minulosti znárodnili v Maďarsku (v roku 2010) a Poľsku (v roku 2013).

V Maďarsku neexistovali DSS, ale penzijné fondy spravovali banky. Maďarský premiér Viktor Orbán ich zoštátnil vyhlásením, že sporitelia, ktorí v nich ostanú, nedostanú na staré kolená od štátu ani forint. Sporitelia dostali „ponuku“, ktorú nemohli odmietnuť.

SkryťVypnúť reklamu

V Poľsku to prebiehalo trocha inak. Vláda Donalda Tuska zoštátnila polovicu úspor v dôchodkových fondoch. Šlo o poľské štátne dlhopisy, ktoré dôchodkové fondy nakupovali a štát ich nepreplatil.

V Poľsku a Maďarsku sa zoštátnením druhého piliera sledovalo najmä zníženie verejného dlhu. Na Slovensku zatiaľ o tomto radikálnom kroku vládni činitelia nehovoria, hoci opozícia sa naň už proaktívne pripravuje.

Indíciou môže byť aj fakt, že Ficova vláda potrebuje navyše ročne viac než jednu miliardu eur. Výdavky na 13. dôchodky, ktoré schválila jeho koalícia, budú 828 miliónov eur a na rodičovský dôchodok, ktorý zakotvil bývalý parlament do ústavy, 307 miliónov eur.

V situácii, keď vláda nechce zvyšovať dane, a to najmä DPH, môže byť druhý pilier na rane. Prvý test už spravila, keď znížila príspevok z 5,5 percent na štyri percentá, a politicky jej to neublížilo. Štát týmto krokom získal ročne takmer 365 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, s výškou príspevku do druhého piliera šachoval v roku 2022 aj Krajniak, keď ho na roky 2023 a 2024 nakoniec zmrazil na úrovni 5,50 percenta, hoci pôvodne mal byť v roku 2023 až 5,75-percentný. Krajniak dokonca uvažoval nad znížením príspevku na štyri percentá, čo nakoniec urobil Pellegriniho minister Erik Tomáš (Hlas).

Okrem znárodnenia môže Ficova vláda získať vyše miliardu eur zo úspor sporiteľov aj iným spôsobom. Po prvé, môže ešte viac okresať príspevok do druhého piliera. V kuloároch sa vraj spomína 2,5 percenta, čím by štát získal ďalších 365 miliónov eur.

„Riešením“ by bolo aj vystúpenie časti sporiteľov z druhého piliera. „Napríklad“ tých, ktorí majú bližšie do dôchodku a majú na svojich účtoch najviac nasporených peňazí.

Fico to môže spraviť v štýle Orbána alebo Tuska, čo je však politicky rizikové, alebo oveľa citlivejšie cez otvorenie druhého piliera. S tým má skúsenosti. V minulosti sa to stalo už štyrikrát, naposledy v roku 2015, keď odišlo 156-tisíc sporiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Otvorenie druhého piliera je, teoreticky, legitímne, ale otvára priestor pre efektívnu antikampaň. Jednu z nich už skúšal štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš, ktorý v marci upozornil, že pre časť súčasných dôchodcov sa vstup do neho druhého piliera neoplatil. Šlo však o skupinu len 30-tisíc sporiteľov, ktorí do druhého piliera vstupovali v neskorom veku a vstupovali doň s rizikom strát.

„Pri každom otváraní druhého piliera sa na verejnosti objavujú nekorektné argumenty. Aj teraz sa hovorí, že druhý pilier je nevýkonný, čo však nie je pravda,“ povedal v rozhovore pre INDEX riaditeľ dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) VÚB Generali Vladimír Mlynek.

Druhý pilier

Súvisiace témy: Robert Fico, Dôchodky
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (19. 5. 2025)
USD 1.119
AUD 1.746
CZK 24.936
JPY 163.050
CAD 1.564
GBP 0.843
HUF 403.050
PLN 4.260
CHF 0.938
SEK 10.933

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Kam smerujú peniaze bohatých?
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 941
  2. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 075
  3. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 5 885
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 091
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 873
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 597
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 412
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 341
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 880
  2. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 855
  3. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 548
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 8 227
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 617
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 606
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 6 223
  8. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 5 594
  1. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  2. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  3. Tupou Ceruzou: Krížovka
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?
  5. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  6. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  7. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poškodený most v Poprade.

Rezort sa spolieha na analýzu za 7,6 milióna.


1
Qatar airways

Celkové údaje o príjmoch a počte cestujúcich zatiaľ nie sú k dispozícii.


TASR
Skupina Be Group pôsobila na Slovensku od roku 2005.

Švédsky koncern Be Group odišiel zo Slovenska neslávne.


Na archívnej snímke demonštranti protestujú proti masového turizmu v Barcelone.

Španielsko vlani prilákalo rekordných 94 miliónov turistov.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 880
  2. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 855
  3. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 548
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 8 227
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 617
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 606
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 6 223
  8. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 5 594
  1. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  2. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  3. Tupou Ceruzou: Krížovka
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?
  5. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  6. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  7. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
SkryťZatvoriť reklamu