Autori pracujú v Nadácii Zastavme korupciu.
Za osem mesiacov takmer 50 odídených odborníkov a odborníčok. Taká je bilancia v rezorte životného prostredia za obdobie, počas ktorého ho riadi nominant Slovenskej národnej strany (SNS) Tomáš Taraba.
Potvrdili sa tak informácie ochranárov, že Taraba robí spomedzi ministrov vlády Roberta Fica (Smer) zrejme najväčšie čistky. Na uvoľnené miesta po expertoch často prišli nekvalifikovaní ľudia, členovia SNS alebo niekdajšej Tarabovej strany Život.
Nadácia Zastavme korupciu od nástupu vlády sleduje personálne zmeny. Od toho, kto manažuje štát, totiž závisí odbornosť rozhodnutí, ktoré ovplyvňujú kvalitu života občanov. Nadácia už zmapovala výmeny na NAKA a vo finančnej správe.
Bez uvedenia dôvodu
Medzi odvolanými expertkami na ministerstve životného prostredia (ich mená a pracovné pozície nájdete v našej podrobnej tabuľke) je napríklad Katarína Butkovská.Oprava: Na konci tabuľky sa nachádzajú dve pozície, ktoré spadajú pod Ministerstvo pôdohospodárstva a nie pod envirorezort. (Doplnené 11.06. 2024, NZK)
Od roku 2017 pôsobila ako generálna riaditeľka sekcie ochrany prírody a biodiverzity a v úradníckej vláde Ľudovíta Ódora sa stala štátnou tajomníčkou envirorezortu.
Posledných päť rokov sa podieľala na vyhlásení desiatok chránených území, prírodných rezervácií, zaistení ochrany lokality UNESCO, ako aj na reforme slovenských národných parkov.
Lucia Szabová z Klimatickej koalície uznáva, že každá vláda má právo na svoje nominácie. Upozorňuje však, že z envirorezortu odišli experti, ktorí tam pracovali dlhé roky.
„Na Slovensku máme dlhodobo problém zohnať odborníkov do štátnej správy, nielen v rezorte životného prostredia, tam je to však veľmi citeľné,“ hovorí s tým, že odborníci boli odvolaní bez uvedenia dôvodu.
„Keď oslabíme ochranu životného prostredia na tejto úrovni, nemá kto odborne vykonávať túto prácu, čo jednoznačne paralyzuje systém,“ zdôrazňuje.
Okresný predseda SNS za expertku
Eva Kolesárová šéfovala Správe povodia Bodrogu od roku 2010. Je považovaná za poprednú slovenskú odborníčku na vodohospodárstvo. Taraba ju nahradil Jaroslavom Vaľom, ktorý je okresným predsedom SNS. Podľa Tarabu (a tiež predsedu SNS Andreja Danka) je rovnako kvalifikovaný a v podniku pracuje už 17 rokov.
Podľa informácií Denníka N sa však vodohospodárstvu nevenoval a na starosť mal len jednu dielňu v podniku, kde zodpovedal za údržbu nákladných áut, stavebnej techniky a kosačiek.
O stanovisko sme požiadali ministerstvo životného prostredia, ktoré sa odvolalo na zákon: „Vedúci zamestnanci boli z funkcie odvolaní v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona o štátnej službe.“
Zákon zmenila vláda Igora Matoviča tak, že vedúcich je možné odvolať bez uvedenia dôvodu. Aj OĽaNO sa tak chcelo ľahšie zbaviť nominantov politických oponentov. Ministerstvo tvrdí, že na viaceré funkcie vypísalo výberové konania, bližšie ich však nešpecifikovalo.

Výberové konania naoko
Výberové konania v envirorezorte však vyznievajú zvláštne. Príkladom je bojnická zoo, kde sa riaditeľom dočasne stal krajský predseda SNS Emil Divéky. Práve on vyhral aj neskoršie „výberko“.
Szabová hovorí, že v množstve prípadov vidíme stranícke prepojenia, ale nulovú skúsenosť s manažmentom alebo s oblasťou, ktorú majú noví riaditelia riadiť: „Ako teda chceme, aby tieto inštitúcie fungovali, keď tí ľudia vlastne ani nevedia, čo majú robiť?“
Viditeľné je to podľa nej aj priamo na ministerstve, kde napríklad prepustili vedúceho sekcie pre klímu a ochranu ovzdušia. „Dúfali sme, že si jeho odbornosť uvedomujú, pretože to je naozaj sekcia, ktorá riadi obrovské množstvo vyjednávaní s Európskou úniou.“
Po jeho odchode sa zastavili niektoré medzinárodné veci, ktoré Slovensko potrebuje riešiť aj na legislatívnej úrovni. Ide napríklad o plnenie plánu obnovy či klimatický zákon.

Opozícia: Koná v záujme lobistov
Bývalý štátny tajomník MŽP Michal Kiča (Demokrati) vníma ministrovo pôsobenie kontroverzne. Podľa neho koná v prospech lobistov.
„Jeho konanie je zrejmé aj pri personálnej politike rezortu. Ide o bezprecedentné rodinkárstvo a dohadzovanie funkcií čisto po straníckej linke, hraničiace s politickou korupciou, ktorá sa prejavuje v tom, že nielen do vrcholových, ale aj do bežných riadiacich funkcií v nižšom a strednom manažmente sa dostávajú nekompetentní ľudia, ktorí sú naviazaní na SNS alebo na stranu Život," dodal.
Dôvodom, prečo sa Taraba zbavuje kompetentných ľudí, je podľa Kiču aj to, aby sa vyhol vecnej oponentúre. Riaditeľom Banského múzea sa tak stal okresný predseda SNS, šéf TANAP-u kandidoval za stranu Život a vo vodohospodárskom podniku sú na pozíciách generálneho riaditeľa a stredného manažmentu opäť ľudia, ktorí boli sekretármi alebo kandidátmi zo strany Život.
Naopak, rezort opustili napríklad šéfka Výskumného ústavu vodného hospodárstva Katarína Holubová, ktorá v odbore pracovala 40 rokov. Pôsobila v expertných skupinách na príprave európskej legislatívy pre celú Európsku úniu.
Odísť musel tesne pred dôchodkom aj Ján Korňan, šéf chránenej krajinnej oblasti Kysuce, ktorý pred vyhynutím zachránil slovenskú populáciu orla skalného. Toho orla skalného, ktorého má SNS v logu.
„Čisto lojálne stranícke nominácie s nulovým manažérskym výkonom môžu pomôcť jedinému cieľu - zdecimovať ochranu prírody na Slovensku. A myslím si, že nateraz to má k tomu veľmi dobre našliapnuté,“ konštatoval Kiča.
Nízka odbornosť manažérov môže mať aj priamy finančný dosah na krajinu. Regióny môžu stratiť financie, ktoré má Slovensko do roku 2030 čerpať na zelené opatrenia. Celkovo ide o 15 miliárd eur.
Manažment chránených území, ale aj jaskýň má pritom vplyv nielen na kvalitu ochrany prírody, ale aj na rozvoj turizmu a podporu miestnych obyvateľov.
Nadácia Zastavme korupciu dlhodobo pomáha oznamovateľom korupcie a protispoločenskej činnosti. Pomoc ponúka aj ochranárom, ak bolo ich prepustenie nezákonné.