Nemecký podvod storočia. Aj tak médiá opisovali spoločnosť Wirecard po tom, čo sa prevalilo, že falšuje účtovníctvo a má v ňom fiktívne transakcie.
Príbeh firmy, ktorá patrila medzi giganty a jej tržby sa počítali v miliardách eur, zachytil aj dokumentárny film Skandal! Bringing Down Wirecard na streamovacej platforme Netflix.
Už menej sa vie o tom, že nemecký podvod napísal aj slovenskú kapitolu. Jej obeťami sa stali slovenskí zamestnanci a napokon tiež daňoví poplatníci. Škody sa počítajú v miliónoch eur.
- Príbeh spoločnosti Wirecard Slovakia sledujeme v ďalšej časti seriálu Posledná kapitola .
Keď zmiznú miliardy
Vzostup a pád Wirecardu priblížil INDEX v článku publikovanom ešte v októbri 2022. Firma vznikla v roku 1999 v Mníchove a zamerala sa na spracovanie digitálnych platieb.
Spočiatku sprostredkovala platby pornografických stránok a hazardných hier. Postupne sa však ako priamy konkurent amerického PayPalu vypracovala medzi najhodnotnejšie nemecké spoločnosti. V roku 2018 jej trhová hodnota prekročila 23 miliárd eur.

Od roku 2015 sa však zároveň začali objavovať informácie a podozrenia, ktoré spochybňovali obchodný model Wirecardu. Hovorilo sa o praní špinavých peňazí a falšovaní účtovníctva.
Bublina praskla v roku 2020, keď audit ukázal, že firme v účtovníctve chýba 1,9 miliardy eur, čo odštartovalo jej prudký pád. Mníchovská prokuratúra odhadla, že pre krach Wirecardu prišli banky a investori o viac ako tri miliardy eur.

Slovenská stopa
Wirecard zamestnával po celom svete šesťtisíc zamestnancov. Boli medzi nimi aj Slováci, keďže mal pobočku v Košiciach.