Americký prezident Donald Trump spustil novú etapu obchodnej vojny. Kým doteraz clami cielil na najbližších obchodných partnerov, v stredu večer rozpútal doslova globálnu obchodnú výpravu.
Podpísal „historický exekučný príkaz zavádzajúci recipročné clá na krajiny po celom svete“.
Recipročné clá sú laicky povedané clá, ktoré krajina uvalí na dovoz z inej krajiny ako odpoveď na clá, dane alebo obchodné bariéry, ktoré druhá krajina uplatňuje na jej vlastný vývoz. Ide o princíp „oko za oko“.
„Recipročné. To znamená, že oni to robia nám a my im. Veľmi jednoduché. Jednoduchšie to už byť nemôže,“ povedal Donald Trump.
Recipročné clá budú vo väčšine prípadov na úrovni polovice ciel, ktoré si iné krajiny účtujú za americký dovoz.
Hrozí, že agresívna colná politika premení globálny hospodársky systém, ktorý od druhej svetovej vojny fungoval na deľbe práce v rámci globalizácie.
Clá zasiahnu Čínu aj nás
Trump povedal, že zavedú recipročné clá na Čínu vo výške 34 percent a v prípade EÚ to bude 20 percent. Ďalej voči Spojenému kráľovstvu zavedú USA 10-percentné clo, voči Taiwanu 32-percentné, pri Japonsku to bude 24 percent a pri Vietname dokonca 46 percent.
Recipročné clá sa dotknú štátov po celom svete. Biely dom zverejnil aj rozsiahly zoznam, v ktorom clá konkretizuje. Sú na ňom dokonca aj maličké štáty, ako napríklad Kiribati či Réunion.

Nové clá začnú platiť 5. a 9. apríla. Systém teda bude rozdelený do dvoch fáz. „Základná“ desaťpercentná sadzba sa začne plošne uplatňovať 5. apríla na obed miestneho času, finálne sadzby ciel budú platiť od 9. apríla 12.01 miestneho času.
„Po celé desaťročia bola naša krajina drancovaná, drancovaná a znásilňovaná,“ povedal Trump davu pred Bielym domom, v ktorom boli členovia jeho kabinetu, ale aj robotníci z automobiliek. „Už sa to nestane.“
Pred týždňom Trump ohlásil, že zavádza clá na dovoz všetkých áut a komponentov z celého sveta. Svoje rozhodnutie potvrdil v stredu znova, keď povedal, že clá na dovoz áut začnú platiť od štvrtka 3. apríla o polnoci.
Clá na autá zasiahnu najmä menšie otvorené ekonomiky, ako je Slovensko. Vlani zo Slovenska firmy exportovali tovar za 107 miliárd eur, z toho 4,11 miliardy smerovalo do USA. To je približne 3,8 percenta nášho exportu.

Automobilový sektor tvorí približne trinásť percent HDP Slovenska a zamestnáva priamo aj nepriamo okolo 250-tisíc ľudí. Slovenská ekonomika tak stojí a padá, žiaľ, na automobilkách.
Analytici Národnej banky Slovenska (NBS) zistili, že v rokoch 2025 až 2027 by v prípade zavedenia ciel došlo v prípade Slovenska ku kumulatívnemu zníženiu HDP o 2,7 percenta.
Trump pri nových clách deklaroval, že „teraz sme na rade my, aby sme prosperovali“, a zopakoval, že prichádza „zlatý vek Ameriky“.

Deň oslobodenia
Donald Trump označil 2. apríl 2025 za „Liberation Day“, teda za Deň oslobodenia.
Podľa jeho vyjadrení ide o deň, keď chce prostredníctvom recipročných ciel „oslobodiť“ USA od závislosti od zahraničného tovaru a vrátiť krajine bohatstvo a rešpekt, ktoré podľa neho Amerika stratila pre nespravodlivé obchodné praktiky iných štátov.
Biely dom využil pri tejto príležitosti motto „Urobte Ameriku opäť bohatou“.
Trump tento termín používa, aby marketingovo zdôraznil podstatu obchodnej politiky „America First“, ktorej cieľom je podporiť domácu výrobu, znížiť obchodné deficity s obchodnými partnermi a prinútiť zahraničné firmy, aby presunuli výrobu do USA. Mnohí ekonómovia jeho videnie sveta spochybňujú.
Upozorňujú, že vyššie clá v konečnom dôsledku zaplatí americký zákazník na drahších tovaroch, dôjde k narušeniu dodávateľských reťazcov, čo spôsobí firmám straty a bude ich to stáť množstvo energie a ohrozené môžu byť aj pracovné miesta.