Americký prezident Donald Trump v stredu večer odprezentoval v Ružovej záhrade Bieleho domu sadzby recipročných ciel.
Tie sa dotknú takmer celého sveta, konkrétne 184 krajín a teritórií.
Na tlačovej konferencii mu asistent podal obrovskú tabuľu, ktorú Trump otočil k publiku. Na nej boli názvy krajín a k nim pridelené dva stĺpčeky.
V prvom bolo percento, ktoré predstavuje údajné clo, ktoré podľa Trumpa aplikujú jednotlivé krajiny voči americkému dovozu. V druhom stĺpčeku bolo vypočítané recipročné clo, ktoré USA uvalia na konkrétne krajiny (nad rámec už existujúcich).
Treba zdôrazniť, že Trumpom prezentované clá, ktoré vraj uplatňujú ostatné krajiny na americký tovar, nie sú reálne.
Sú vypočítané podivnou matematikou. Oficiálne do nich Trumpova administratíva vraj započítala nielen clá obchodných partnerov, ale aj vplyv „obchodných bariér“, dotácií a štátnej podpory v konkrétnych krajinách či vplyv manipulácie danej krajiny s domácou menou.

Trump napríklad opakovane obviňuje Čínu, že umelo podhodnocuje svoju menu jüan, aby jej export bol lacnejší na americkom trhu.
Ak by tieto parametre mali byť za výpočtom recipročných ciel, a to pre všetky krajiny sveta, bol by to veľmi tvrdý matematický oriešok pre celú armádu analytikov.
Colná politika je totiž komplikovaná, zahŕňa výnimky, obchodné dohody a rôzne colné sadzby pri rôznych produktoch.
Pár hodín po tlačovej konferencii vyšli prvé informácie, že recipročné clá, kde sa uplatňuje princíp „oko za oko“, neboli vypočítané tak sofistikovane, ako to Trump pôvodne prezentoval.
Perličkou je, že v zozname sa ocitli aj štáty, pre ktoré clá nemajú žiadny zmysel. Príkladom je Heardov ostrov a McDonaldove ostrovy, na ktoré Trump ohlásil clo 10 percent. Ide o niekoľko pustých a neobývaných vulkanických ostrovov neďaleko Antarktídy, ktoré sú pokryté ľadovcami a žijú tam len tučniaky.
Ďalším príkladom je ostrov Norfolk v južnom Pacifiku, ktorý je vonkajším teritóriom Austrálie a žije na ňom dvetisíc obyvateľov.
„Nie som si úplne istý, či ostrov Norfolk, pri všetkej úcte k jeho obyvateľom, je obchodným konkurentom voči obrovským Spojeným štátom, to však jasne ukazuje, že nikde na svete sa (pred clami) neschováte,“ povedal ironicky austrálsky premiér Anthony Albanese.
Bulharská konštanta
Recipročné clá, ktoré zavádza Trump voči krajinám sveta, majú reagovať na clá, ktoré uvalili ostatné krajiny na americký tovar.
Na prvý pohľad sa zdá, že ide len o férovú odvetu, ale čísla prezentované Trumpom nesedia.