Autorka pracuje v Nadácii Zastavme korupciu
Nadácia Zastavme korupciu minulý týždeň odhalila sieť osôb a firiem, ktorým štátna agroagentúra (PPA) postupne odklepla vyše desaťmiliónové dotácie. Niektoré protiprávne.
Poviete si: „Agrosektor má aktuálne oveľa vážnejší problém. Krívačku a slintačku.“ Lenže posledné roky má akosi vždy niečo prednosť pred riešením korupcie v poľnohospodárstve.
Tá poľnohospodárstvu neškodí len v tom, že namiesto kvalitnejších a lacnejších domácich potravín štát rozdáva milióny na rodinné domy a nefunkčné farmy „našich“ ľudí. Korupcia ovplyvňuje aj nominácie na kľúčové posty. Nehľadá sa odborník, ale sused, biznispartner, spoluobvinený. Bez výberových konaní a nárokov na profesionalitu.
Kolotoč dotácií okolo dlhoročnej funkcionárky PPA
Nadácia upozornila, že PPA v rozpore s pravidlami podporila sumou 150-tisíc penzión blízky svojej dlhoročnej funkcionárke Daniely Onderišinovej. Tá na PPA pôsobila za viacerých šéfov, dokonca postupne kariérne rástla. Funkciu v agroagentúre zastáva aj v súčasnosti.
Zároveň všetci, ktorí funkcionárke so spriazneným penziónom pomáhali, získali sami dotácie za 1,3 milióna eur. Niektoré zmluvy dokonca opečiatkovala samotná Onderišinová. A pri všetkých sa objavili pochybnosti o porušení pravidiel podpory.
Tými „pomocníkmi“ boli ľudia spomínaní v kauze Dobytkár. Alžbeta Papp a Róland Kósa. Prvá pôvodne o korupcii pri agrodotáciách vypovedala, svedkom v jej prípade bol práve Kósa. V kauze je obžalovaný napríklad oligarcha Norbert Bödör.

Chyby sa prevalili, zodpovednosť nie
PPA doteraz hmlí a nevyvodzuje zodpovednosť za dotačné chyby. Prečo? Možno preto, že prepojenie na kauzu Dobytkár a Bödöra nájdete až na špičke agrosektora.
Aktuálny štátny tajomník rezortu Vladimír Vnuk pôsobil v rokoch 2016 až 2021 aj na PPA. Ako výkonný riaditeľ. Generálnym riaditeľom agroagentúry v tom čase bol Juraj Kožuch. Toho času tiež obžalovaný v Dobytkárovi.
Ďalšou súčasnou štátnou tajomníčkou je Kristína Vavríková, ktorá najskôr na rezort prišla viesť služobný úrad ministra. Vo funkcii ju vystriedal Vladimír Tománek.
Obaja pôsobili spolu v menej známom štátnom podniku Letové prevádzkové služby. Boli v ňom v čase, keď podniku šéfoval Blažej Zaujec. Ten Letové prevádzky preslávil štedrým platom pre svoju milenku.
No zviditeľnil sa aj tým, že síce sám skúsenosti s letectvom nemal, ale zato predtým pracoval pre bezpečnostnú firmu Bödörovcov Bonul. Na prepojenie všetkých v minulosti upozornil ako prvý týždenník Plus 7 Dní.
Aj Kiss krátko „zaparkoval“ v Letových prevádzkových
Mimochodom, v Letových prevádzkových pôsobil niekoľko týždňov aj bývalý šéf PPA Jozef Kiss. Bola to pre neho „prestávka“ potom, čo nečakane odišiel z agroagentúry, a predtým, ako nastúpil do vedenia finančnej správy. Tú vedie doteraz.

Aké je prepojenie medzi tým, kto vedie rezort pôdohospodárstva, a dotáciami pre farmárov? Silnejšie, ako sa môže zdať.
Čerstvá správa najvyšších štátnych kontrolórov upozorňuje, že PPA často naplánované agrodotácie vyhlasuje oveľa neskôr, ako má, alebo dokonca vôbec. Prečo? „Do veľkej miery zaangažovanosťou ministerstva pôdohospodárstva do tvorby výziev ako riadiaceho orgánu,“ vysvetľuje Najvyšší kontrolný úrad.
Je to práve ministerstvo, ktoré má prvé a posledné slovo pri dotáciách. Prvé pri vyhlasovaní programov, posledné pri kontrole postupu PPA. Teda aj u sporných projektov a pochybení PPA.
Mimochodom, na baštu Bödörovcov má prepojenie aj súčasný šéf PPA Marek Čepko. Do príchodu na PPA mal rodinnú farmu, v ktorej podiel po nástupe do funkcie predal živnostníkovi z Nitrianskych Hrnčiaroviec. Tento živnostník okrem Čepkovej firmy v žiadnej inej oficiálne nefiguruje.
Zdalo sa, že kauza Dobytkár bola veľkým výkričníkom pre agrosektor. Desiatky zmanipulovaných dotácií, kde peniaze nešli do perspektívnych projektov, ale firmám, ktoré boli ochotné sa o peniaze podeliť. Cez úplatky.
Výsledkom sú dvaja obžalovaní exšéfovia PPA, finančník Martin Kvietik a už spomínaný Norbert Bödör.
Nová doba, staré tváre
No súčasnosť naznačuje, že títo ľudia sa z agropeňazí nielen že nestiahli. Dokonca to vyzerá, že oni sa veľkolepo vrátili a rozdeľovanie agropeňazí riadia.
Prajem všetkých farmárom a zodpovedným veľa síl a dobrých rozhodnutí pri riešení krívačky a slintačky. A po nej už naozaj treba riešiť korupciu. Ak budeme totiž namiesto odborníkov v kľúčových funkciách tolerovať ľudí prepojených na kauzy, každá ďalšia epidémia sa bude riešiť oveľa dlhšie a drahšie, ako by sa mala.