WASHINGTON. Spojené štáty začali vyberať takzvané recipročné clá.
Týkajú sa približne 60 krajín, s ktorými USA podľa administratívy prezidenta Donalda Trumpa majú vysoký obchodný deficit.
Napríklad na tovar z EÚ sa vzťahuje 20-percentné clo.
Dodatočné clo aj na lacnejší čínsky tovar
Najviac zasiahnutá je Čína, najväčší ekonomický rival Washingtonu, ale aj jeho hlavný obchodný partner.
Po oznámení recipročných ciel zo strany Pekingu Trump v pondelok ohlásil dodatočné clá vo výške 50 percent. Celkovo sa tak colné sadzby na čínsky tovar vyšplhali až na 104 percent.
Okrem mimoriadne vysokých všeobecných ciel na dovoz z Číny Trump nariadil aj 90-percentné clá na čínsky tovar s nízkou hodnotou, čo je trojnásobok predtým plánovaných ciel na tieto položky. Vyplýva to z nariadenia, ktoré Trump podpísal v utorok večer miestneho času.

Pôvodne plánoval americký prezident od 2. mája zaviesť 30-percentné clo na čínsky tovar v hodnote nižšej ako 800 dolárov (730,59 eura).
Predtým bol takýto tovar od ciel oslobodený. Vďaka tejto výnimke čínske internetové obchody ako napríklad Temu a Shein dodávali výrobky do Spojených štátov vo veľkom rozsahu.
Trump nariadil aj predtým ohlásené tzv. recipročné clá pre Čínu. Pôvodne plánovaných dodatočných 34 % ale nahradil sadzbou vo výške 84 %. Išlo o Trumpovu reakciu na odvetné čínske clá na americký tovar, ktoré oznámil Peking.
Krajiny, na ktoré sa individuálne clá nevzťahujú, platia až na výnimky základné desaťpercentné clo, ktoré Američania zaviedli minulý týždeň.
"Dohody šité na mieru"
Trump v utorok informoval, že jeho administratíva pracuje na „dohodách šitých na mieru“ pre obchodných partnerov, pričom Biely dom uviedol, že prioritou budú spojenci ako Japonsko a Južná Kórea.
Trumpov najvyšší obchodný predstaviteľ Jamieson Greer tiež ozrejmil, že zníženie ciel ponúkli Argentíne, Vietnamu a Izraelu.
Americký prezident verí, že jeho politika oživí americký priemysel a prinúti spoločnosti presťahovať sa do Spojených štátov.
Mnohí obchodní experti a ekonómovia však pochybujú o tom, ako rýchlo, a či vôbec, sa presťahovanie spoločností do USA uskutoční a varujú pred vyššou infláciou, keďže colné poplatky sa premietnu do cien.
Trump v utorok uviedol, že Spojené štáty „získajú z ciel takmer dve miliardy dolárov denne“.
Obavy, ktoré obchodná politika jeho administratívy vyvolala na svetových trhoch, označil za krátkodobú ťažkosť.
Hovorca Európskej komisie v utorok uviedol, že Európska únia sa chce stále vyhnúť obchodnej vojne so Spojenými štátmi, a to napriek tomu, že americká administratíva odmietla ponuku nulových ciel v priemysle, ktorú Brusel predložil.
Zdá sa, že Peking je pripravený odolať
Čína v stredu prisľúbila, že podnikne „pevné a rázne“ kroky na ochranu svojich záujmov.
„Legitímne právo čínskeho ľudu na rozvoj je neodňateľné. Suverenita, bezpečnosť a rozvojové záujmy Číny sú nedotknuteľné,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien.
„Budeme pokračovať v prijímaní pevných a ráznych opatrení na ochranu našich legitímnych práv a záujmov,“ vyhlásil Lin Ťien.
Čínske ministerstvo obchodu zase uviedlo, že krajina má „pevnú vôľu“ bojovať s Washingtonom v obchodnej vojne, uviedla štátna tlačová agentúra Sinchua.
„S pevnou vôľou a bohatými prostriedkami Čína rozhodne podnikne protiopatrenia a bude bojovať až do konca, ak budú Spojené štáty trvať na ďalšej eskalácii ekonomických a obchodných reštriktívnych opatrení,“ citovala Sinchua ministerstvo.
Spoločnosť Capital Economics v separátnej správe odhadla, že čínsky vývoz do Spojených štátov sa v nadchádzajúcich rokoch zníži o viac ako 50 percent, ak Washington nové clá nezruší.
Trump uviedol, že je otvorený rokovaniam s Čínou, pričom predĺžil lehotu na predaj aplikácie TikTok o 75 dní. Čínska odpoveď však naznačuje, že dohoda nehrozí.
Zdá sa, že Peking je pripravený odolať vplyvu ciel a stavil na oslabenie Trumpovej pozície, keď sa ekonomický a politický tlak zvýši.
Capital Economics nepredpokladá úplné zrušenie ciel ani vyriešenie základného geopolitického napätia, namiesto toho predpovedá, že zatiaľ čo clá pre väčšinu krajín sa môžu v nasledujúcich šiestich mesiacoch znížiť na 10 - 20 percent, tie pre Čínu zostanú podstatne vyššie.
Ak by clá pretrvávali, čínsky export do USA by mohol postupne klesnúť o 70 percent, čo by znamenalo zníženie hrubého domáceho produktu Číny o dve percentá. Potenciálne menové úpravy a presmerovanie dodávateľských reťazcov by to však mohli zmierniť.
Čínska ľudová banka signalizovala oslabenie čínskej meny jüan, čo podľa Capital Economics potenciálne obmedzí pokles hodnoty čínskeho exportu do USA na 50 percent a HDP na 1,5 %.
Napriek zvýšeným rizikám spoločnosť Capital Economics zatiaľ nezmenila svoju prognózu rastu čínskej ekonomiky v tomto roku a očakáva jej zvýšenie o 4 % a v roku 2026 o 3,5 %. Predpovedá tiež, že vplyv ciel sa rozloží na 2 až 3 roky.