Donald Trump chcel byť v očiach Američanov vždy vnímaný ako úspešný biznismen, ktorý má víziu, odvahu a výsledky. V skutočnosti jeho firmy za uplynulé dekády prešli šiestimi bankrotmi a nahromadili dlhy za päť až šesť miliárd dolárov. Doplatili na ne najmä investori, ktorí naivne verili v Trumpove schopnosti.
Niekoľko príkladov: Jeho kasíno Taj Mahal, ktoré opisoval ako „ôsmy div sveta“, skrachovalo už po roku prevádzky. Hotel Plaza v New Yorku, vďaka ktorému si vydupal „štek“ v tradičnom vianočnom filme Sám doma 2, predal s obrovskou stratou. A jeho luxusné aerolínie? Povedzme, že veľa chemtrails nerozprášili...
Trumpove biznisové zlyhania rozoberáme v titulkovej téme májového vydania magazínu INDEX. V článku Nikdy sa nevzdávaj, zaplatia to iní sa napríklad dočítate, že jeho projekty vždy stáli na pomoci jeho bohatého otca, neochvejnom sebavedomí a prešpekulovanom marketingu, ale aj na politických konexiách a dotáciách.
Ak INDEX radi čítate, no nepatríte ešte do klubu predplatiteľov, využite výhodnú ponuku na predplatné a získajte ho so zľavou na index.sme.sk/predplatne. Vopred ďakujeme za priazeň.
Čo je irónia, lebo je viac než evidentné, že Trump bol súčasťou systému, proti ktorému sa vyhraňuje pred svojimi voličmi, vďaka ktorým sa stal americkým prezidentom.
Trumpove biznisové stratégie by nám mohli byť ukradnuté, ak by si rovnaké metódy nepriniesol aj do Bieleho domu. Jeho kroky, ohľadom ciel a taríf či toho, ako chce „Ameriku opäť urobiť veľkou“, poznačuje okrem drsných slov najmä chaos a neistota.
Finančné trhy, na ktorých si aj veľká časť Slovákov sporí v druhom pilieri, o tom vedia svoje. Trump nebol v úrade ani sto dní a už im vyrobil štvrtý najhorší pád v histórii.
Ako sa však dočítate v novom INDEXE, hoci situácia vyzerala na prvý pohľad pomerne zúfalo, ideálnou stratégiou pre investora nebolo v čase poklesu rozpredávať portfólio.
Naznačíme: ako ukazujú štatistiky z minulosti, po každej búrke (a Trump je tiež „len“ búrka) zatiaľ vždy vyšlo slnko.
V májovom INDEXE nájdete aj tipy, ako sa vysporiadať s drahou hypotékou. Úrokové sadzby v cenníku sú jedna vec, ale „podpultovo“ dokážu banky ponúknuť oveľa lepšie podmienky.
Finančný poradca Slavomír Molnár v našom rozhovore objasňuje dve stratégie vyjednávania s bankou, ktoré môžu dlžníkovi priniesť zníženie úrokov.
Vysvetľuje tiež, ako sa na stretnutie s poradcom v banke pripraviť a na čo si dávať pozor pri refinancovaní hypotéky. Lebo, ako podotýka, zníženie sadzby o pár desatín nemusí stáť za to.
V novom INDEXE prinášame aj ďalšiu časť seriálu Magnáti. Opisujeme v nej príbeh zakladateľa Esetu Miroslava Trnku, ktorý je inšpiratívny, ale, bohužiaľ, aj desivý.
Miroslavovi Trnkovi sa s Esetom poradilo zaradiť medzi absolútnu svetovú špičku v kybernetickej bezpečnosti. A to aj bez politických konexií, vládnych dotácií a štátnych kšeftov, čo je medzi slovenskými veľkopodnikateľmi rarita.
Jeho snaha pomôcť očistiť domovinu o korupciu a nečestnosť však viedla k bezprecedentnej miere útokov šéfa Smeru Fica a jeho ideologického pobočníka Blahu, ktorí ho doslova vyhnali zo Slovenska.
Z ďalších tém v májovom INDEXE vyberáme:
- Nahneval celé Slovensko: Staviteľ vyhliadky na Štrbskom Plese skrachoval
- Kto stavia najviac bytov: Do top 10 sa dostali aj mimobratislavskí developeri
- Štát na záchrane Bukózy prerobí: Kroky majiteľa fabriky vyvolávajú otázniky
- BYD drví Teslu: Elon Musk podcenil čínskeho konkurenta
Vážení čitatelia, ak nás radi čítate, no nepatríte ešte do klubu predplatiteľov, využite výhodnú ponuku na predplatné a získajte ho so zľavou na index.sme.sk/predplatne. Vopred ďakujeme za priazeň.