Česi už pochovávajú svoje "Pomazánkové máslo"
BRATISLAVA. Pri nákupe masla by ste mali byť pozornejší. Čítať zloženie sa vyplatí najmä pri výrobkoch, ktoré sa predávajú na pultoch spolu s maslom a aj názvom ho pripomínajú, teda Maslíčko, Maslenko alebo Masielko.
Pod týmito názvami sa totiž môže skrývať margarín. Alebo je v nich tretina mlieka, zvyšok sú rastlinné tuky, ktoré v masle nie sú.
Zrušila to novela
Maslo
A nátierky
maslo: 80 – 90 % tuku
maslo s trojštvrtinovým obsahom tuku: 60 - 62 % tuku
maslo s polovičným obsahom tuku: 39 - 41 % tuku
iné, napríklad maslenko: nie je maslo ani margarín, treba venovať pozornosť jeho zloženiu,
margarín: z rastlinného a/alebo živočíšneho tuku: 80 – 90 % tuku
Samostatné pulty do zákona o potravinách presadil v roku 2010 vtedajší minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan. Chcel tým ochrániť spotrebiteľov, ktorí neodlíšia maslo od margarínu.
Podobne sa upravil predaj mäsových výrobkov. Tie, ktoré mali menej ako 50-percentný obsah mäsa, sa mali predávať osobitne od mäsovejších.
Oddeľovanie tovaru na pulte podľa zloženia však v roku 2011 zo zákona o potravinách vypadlo. Zrušil ho Zsolt Simon (Most-Híd), po nástupe do funkcie ministra pôdohospodárstva. „Nemôžeme vyžadovať od obchodníkov, aby to roztriedili, keď to nevedia, lebo nemajú informácie,“ vysvetlil svoje rozhodnutie.
Tvrdí, že zákon nezavádzal povinnosť označovať výrobky s obsahom mäsa pod a nad 50 percent. Brusel tiež vtedy jasne definoval, že ako maslo sa môže označiť len výrobok s obsahom živočíšneho tuku.
Treba si pozrieť zloženie
Súčasné vedenie ministerstva pôdohospodárstva sa k oddeľovaniu masla od náhrad neplánuje vrátiť. Povedal to Peter Hajnala z jeho tlačového oddelenia rezortu.
„Spotrebiteľ by mal pri každom výrobku, ktorý nemá v názve slovo maslo, zbystriť pozornosť a pozrieť si zloženie výrobku,“ povedal.
Návrat k oddelenému predaju výrobkov s vyšším a nižším obsahom mäsa by mal podľa Hajnalu nepriaznivý vplyv na našich výrobcov, ktorí vyrábajú mäsové výrobky podľa tradičných receptúr.
Niekde osve, inde spolu
Hoci obchodníci nemusia oddelene ponúkať maslo a margaríny, nie všetci si túto zmenu všimli alebo sa jej prispôsobili. Klasické maslo a jeho náhrady sú tak v mnohých predajniach stále na samostatných pultoch.
„Riadime sa platnou legislatívou a máme tieto dva typy produktov oddelené,“ povedala hovorkyňa reťazca Tesco Zuzana Lošáková. Podľa nej majú maslo a jeho náhrady v obchodoch Tesco samostatné miesta.
Pri návšteve v jednej z bratislavských predajní však bolo Maslenko na pulte hneď vedľa Tatranského čerstvého masla.
„Maslo a rastlinné tuky na pultoch nemiešame. Oba rady produktov sú osve,“ tvrdí Martina Kovacsová z marketingu reťazca Billa.
Oddelený spôsob predaja tovarov s rastlinným a živočíšnym tukom nám ukladá zákon o potravinách, povedal predseda predstavenstva COOP Jednota Gabriel Csollár. Oddeľujú ich vložením inej kategórie výrobkov, oddeľovačmi, alebo sú v rôznych vitrínach.
Zmeny v zákone o potravinách pozorne sledujú v reťazci Hypernova. Ten podľa jeho hovorcu Miroslava Chmelára tieto mliečne výrobky neoddeľuje. Vedľa seba sú aj v predajniach Moja Samoška.