Na Britských Panenských ostrovoch je 40 percent offshorových firiem. Briti chcú z biliónov, ktoré legálne aj nelegálne utekajú do daňových rajov, spraviť hlavnú tému júnového stretnutia krajín G8.
ROAD TOWN, BRATISLAVA. Rozlohou sú veľké asi ako polovica Bratislavy. Na Britských Panenských ostrovoch v južnom Karibiku žije len 27-tisíc obyvateľov.
Napriek tomu tu má podľa Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov sídlo až pol milióna aktívnych firiem.
Na neveľkých ostrovoch nájdete aj jednu z najväčších flotíl súkromných jácht na svete.
Čítajte tiež:
Účty v daňových rajoch taja v Smere aj v SDKÚ
Najväčší na svete
Práve Britské Panenské ostrovy, ktoré patria Veľkej Británii, sú najväčším daňovým rajom na svete.
Podľa konzorcia má u nich sídlo až 40 percent všetkých svetových firiem registrovaných v daňových rajoch.
Ročný zisk z registračných poplatkov (160 miliónov dolárov) tvoril vlani podľa Guardianu 60 percent príjmov lokálnej vlády.
Pre Britské Panenské ostrovy sa najnovšie dostáva pod tlak britský premiér David Cameron. Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov získalo nedávno 260 GB informácií o tajných účtoch 120-tisíc firiem a 130-tisíc ľudí v daňových rajoch.
Niektoré prípady zverejnili svetové médiá cez týždeň. Medzi politikmi, ktorí majú (alebo mali) účty v daňových rajoch, bol napríklad súčasný gruzínsky premiér Bidzina Ivanišvili, ale aj Jean Jacques Augier, pokladník z predvolebnej kampane francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda.
Po zverejnení týchto informácií začali tlačiť na britského premiéra, aby s britskými daňovými rajmi niečo spravil. Okrem Britských Panenských ostrovov patrí Británii aj ďalší daňový raj – Kajmanie ostrovy.
Cameron už predtým povedal, že z únikov miliárd až biliónov dolárov do daňových rajov by chcel spraviť prioritu júnového stretnutia najvyspelejších krajín sveta G8.
Matthew Oakeshott, lord za vládnu stranu Liberálnych demokratov, nazval uniknuté informácie o Britských Panenských ostrovoch „škvrnami na britskej tvári“.
„Ako môže David Cameron s jasnou tvárou volať krajiny G8, aby veľké firmy platili svoje dane, keď necháme Britské Panenské ostrovy, aby cez britské právo a ochranu hltali špinavé peniaze?“ pýtal sa podľa Guardianu.
Kliknutím obrázok zväčšíte
Zaplatia whistleblowerom
Po zverejnení informácií sa niektoré krajiny rozhodli s odlevom peňazí do daňových rajov niečo urobiť.
Napríklad kanadský daňový úrad oznámil, že bude vyšetrovať prípady stoviek Kanaďanov, ktorých mená sú v zozname.
Ottawa sa už predtým rozhodla, že bude odmeňovať ľudí, ktorí udajú tých, čo podvádzajú na daniach. Európska únia zasa vyzývala, aby krajiny sprísnili finančnú reguláciu.
Ako pripomína Guardian, mať účet v daňovom raji nie je nelegálne. Preto napríklad novinári nezverejnili všetky mená ľudí, ktorí majú účty v krajinách ako Cyprus, Singapur, Bahamy či Lichtenštajnsko.
Pre krajiny, z ktorých milionári či spoločnosti pochádzajú, je to však problém. V čase, keď musia západné krajiny šetriť zvyšovaním daní či škrtaním výdavkov pre obyčajných ľudí, im čoraz viac bohatých ľudí a firiem uteká mimo krajiny.
Podľa správy ekonóma Jamesa S. Henryho z minulého roka sa v daňových rajoch nachádza 21 až 32 biliónov dolárov, čo je asi ako ekonomika Ameriky a Japonska dokopy.
V Nemecku aj vo Francúzsku sa po zverejnení začalo hovoriť aj o tom, ako pomáhajú únikom najväčšie banky.
Nemecká Deutsche Bank napríklad založila cez dcérske banky v Singapure 309 schránkových firiem a trustových fondov, v ktorých ukryla peniaze pred daňovými úradmi.
„Kritickú a často odpornú“ úlohu veľkých súkromných bánk pri únikoch do daňových rajov spomína aj Henryho správa.
Môžu ich zavrieť za noc
V daňových rajoch už nie sú len nelegálne peniaze ako kedysi, hovorí pre SME americký novinár DAVID MARCHANT, ktorého projekt Offshore Alert pokrýva finančné zločiny v daňových rajoch.
Prečo sú daňové raje také príťažlivé?
„Pätnásť rokov dozadu boli ako divoký západ - kryli najmä nečestné aktivity. To sa zmenilo. Teraz sú tam aj legálne peniaze. Takéto firmy používajú daňové raje, pretože sú ústretové voči obchodu. Nie je to ako vo veľkých krajinách, ktoré potrebujú dane, aby platili sociálny štát. Kajmanské ostrovy napríklad kedysi oficiálne propagovali svoje bankové tajomstvo. To už nie je. Nemôžete to robiť - po prvé, už to nie je pravda, a po druhé, nie je to medzinárodne akceptovateľné propagovať sa ako krajina, ktorá chráni identitu.“
Pre veľké krajiny je však problém, keď im peniaze utekajú do daňových rajov.
„Úplne. Nie sú však jediné krajiny na svete, ten tvorí asi 200 štátov. Prečo by problémy Spojených štátov mali byť problémom Kajmanských ostrovov?“
Niektorí hovoria, že milionári a firmy odchádzajú do daňových rajov, pretože dane v ich krajinách sú privysoké. Súhlasíte?
„Ak by som bol veľmi bohatý a vláda, podľa mňa neefektívna a skorumpovaná, by sa ma snažila zdaniť veľmi vysoko, možno by som opustil krajinu. Otázka je, aká výška daní je príliš vysoká, to je subjektívne. Ja žijem v Amerike, myslím si, že dane, čo platím, sú fér. Ak by boli oveľa vyššie, pravdepodobne by som opustil krajinu.“
Môžu to tie krajiny nejako zmeniť? Tlačiť na daňové raje?
„Británia by mohla zatvoriť Britské Panenské ostrovy aj Kajmanie ostrovy cez noc. Doslova. Prečo to nespraví? Pretože bohatí ľudia, ktorí financujú politikov v Británii, to nechcú. Briti to urobili pred pár rokmi, keď pre korupciu prevzali kontrolu nad ostrovmi Tursk a Caicos.“
Tomáš Vasilko
Obvinili i Deutsche Bank
Daňovým rajom neodolala ani jedna z najväčších bánk sveta.
BERLÍN, BRATISLAVA. S daňovými rajmi mala spolupracovať aj jedna z najväčších bánk sveta, nemecká Deutsche Bank.
Podľa informácií denníka Süddeutsche Zeitung založila cez dcérske banky v Singapure 309 schránkových firiem a trustových fondov, v ktorých ukryla peniaze pred nemeckými daňovými úradmi.
Ako píše nemecký denník Deutsche Bank, inzerovala služby daňových rajov dosť agresívne. Na www.dboffshore.com ponúkala ostrov Mauritus ako „daňovo neutrálne prostredie“.
Počet zamestnancov banky na ostrove sa od roku 1999 zvýšil z piatich na dnešných viac ako 200 zamestnancov.
Nie je jasné, či takto banka umožňovala alebo aspoň podporovala nedovolené obchody. Banka odmieta obvinenia, že podporuje daňových podvodníkov.
Hovorí, že služby ponúka viac domácim klientom z regiónu než západným klientom. A všetci klienti sú povinní dodržiavať zákony a plniť si svoje daňové povinnosti.
Miriam Zsilleová
Z databázy vyliezajú Putinovi ľudia
MOSKVA, BRATISLAVA. Naša ekonomika trpí, pretože mnohí utekajú do daňových rajov.
„Musíme začať deoffshorizáciu ekonomiky,“ vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin ešte koncom minulého roka.
Tento týždeň dal hriešnikom v štátnych pozíciách tri mesiace, aby svoje účty v zahraničí stiahli.
Vyšetrovanie investigatívneho konzorcia našlo medzi majiteľmi offshorových účtov viacerých zástupcov ruskej elity.
Okrem ženy prvého ruského vicepremiéra Igora Šuvalova aj vysokých predstaviteľov z armádneho biznisu Oboronprom či plynárenského gigantu Gazprom.
Podľa správy Globálnej finančnej integrity až 46 percent HDP Ruska uniká v tieňovej ekonomike. Desiatky až stovky miliárd dolárov končia v daňových rajoch.
Veľká časť skončila napríklad na Cypre, ktorý sa stal po Moskve druhým najväčším ruským finančným centrom. Veľmi obľúbenou destináciou bohatých Rusov sú aj Britské Panenské ostrovy.
Mirek Tóda