LONDÝN, BRATISLAVA. Koncom 80. rokoch dostal nápad zarobiť na výrobe plastových vreciek.
Dnes si vyberá či investuje do Facebooku alebo Applu, londýnsky Arsenal má ako hračku a v rebríčkoch najbohatších v Rusku aj Veľkej Británii nemá konkurenciu.
Pocit istoty na ostrovoch
Profil
Ališer Usmanov
Najbohatší Rus aj obyvateľ Británie. Podľa Forbesu je
34. najbohatším mužom sveta so 17,6 miliardy dolárov.Podniká v metalurgii s Mettaloinvestom, spoluvlastní londýnsky Arsenal, ruské noviny Kommersant.
Najbohatší Rus aj obyvateľ Británie Ališer Usmanov je pritom muž opatrný.
Napriek výzvam ruského prezidenta Vladimira Putina, aby ruskí miliardári zverili svoje aktíva ruským bankám, Usmanov tie svoje presmeroval do najobľúbenejšej destinácie medzi daňovými rajmi – na Britské Panenské ostrovy.
Ako napísala agentúra Bloomberg, väčšinu svojich aktív v hodnote skoro 20 miliárd dolárov presunul na ostrovy vzdialené deväťtisíc kilometrov od Moskvy.
Nie je jediným spomedzi najbohatších Rusov. Podľa Bloombergu väčšina z 227 miliárd dolárov, ktoré vlastní dvadsiatka najbohatších Rusov, končí v cudzine.
Lákadlo je jasné – takmer nulové dane a hlavne bezpečný finančný prístav, kde vám nehrozia žiadne právne divočiny.
„Offshory sú hlavným nástrojom ruských podnikateľov na ochranu ich účtov pred ruskými štátnymi autoritami, rivalmi a všetkými možnými nájazdníkmi,“ povedal pre americkú agentúru Valerij Tutychin, právnik špecializujúci sa na najsolventnejších klientov.
Aj preto deväť z desiatich obchodov ruských firiem vrátane štátnych podľa Moscow Times prebieha mimo ruskej jurisdikcie.
Jeden Depardieu nestačí
Rusko síce láka cudzincov na nízke trinásťpercentné dane, v čom mu robí reklamu čerstvý Rus a slávny francúzsky herec Gérard Depardieu, no domáci miliardári mu veľmi neveria.
„Je to prostredie bitiek, zastrašovania v zasadacích miestnostiach a verejných popráv,“ opísal podľa Bloombergu atmosféru ruského podnikateľského prostredia 15. najbohatší Rus Oleg Deripaska v jednom súdnom spore proti Rusovi, ktorý si podľa neho ako mafián pýtal výpalné za ochranu.
Ruský prezident Vladimir Putin v posledných mesiacoch začal vojnu za „deoffshorizáciu ruskej ekonomiky“.
Štátnym úradníkom dal tri mesiace, aby sa zbavili svojich zahraničných účtov. Podľa expertov by však mal radšej urobiť niečo s mimoriadne zlým imidžom Ruska ako nefungujúceho právneho štátu.
Usmanov má tiež limity
Uzbecký rodák Usmanov, ktorého bohatstvo pochádza najmä z ťažby železnej rudy, je príkladom oligarchu, ktorý sa vyhýba kritike Kremľa.
Zato môže doma zveľaďovať železnorudné bane či zarábať s mobilným operátorom MegaFon.
Popritom buduje svoje impérium v Británii, kde je spoluvlastníkom londýnskeho klubu Arsenal a viacerých exkluzívnych nehnuteľností vrátane sídla Sutton Place, kde kedysi býval ropný barón a najbohatší muž planéty J. Paul Getty.
Usmanov (59) obzvlášť verí moderným technológiám a sociálnym sieťam. Na akciách Facebooku (podiel má aj v ruskej verzii VKontakte) zarobil desaťkrát viac, než investoval a teraz si kúpil akcie Apple za sto miliónov dolárov.
Začiatky nemal ľahké. V Uzbekistane v 80. rokoch strávil šesť rokov vo väzení za korupciu. Podľa neho išlo o pomstu jeho rodine za kritiku komunistického režimu. Zrejme aj táto skúsenosť ho brzdí pred útokmi na Putina.
V Rusku pritom vlastní kritické noviny Kommersant aj server Gazeta.ru. Keď jeho magazín KommersantVlasť kritizoval prezidenta za nedemokratické parlamentné voľby, šéfredaktor na jeho pokyn musel skončiť.
Keď ide o Putina, aj najbohatší Rus má svoje limity.