Niečo rozpočtu pomôže, iné nie. Čo ďalšie má vládna strana v pláne?
1.Zavedú sa pokladne aj pre lekárov
Lekári budú od januára vydávať pacientom povinne bločky z registračných pokladní. Registračné pokladne dnes nepoužívajú ani notári, hotelieri, taxikári, daňoví poradcovia či advokáti. Aj pre nich dnes platí výnimka zo zákona. Komu štát zruší výnimku, zatiaľ nie je jasné.
2.Farmafirmy zdania propagačné výdavky na lekárov
Štát zdaní sponzorské platby farmaceutických spoločností lekárom zrážkovou daňou 19 percent. Rozpočet si má vďaka tomu polepšiť asi o päť miliónov eur ročne.
3.Výnos z predaja akcií daňovo zvýhodnia
Kto si kúpi akcie, bude ich držať aspoň tri roky a až potom ich predá, z dosiahnutého zisku nebude platiť daň.
Dnes sa dosiahnutý výnos z predaja akcií berie ako príjem z kapitálového majetku a zvyšuje daňový základ bez ohľadu na to, ako dlho ste akcie vlastnili.
4.Zavedie sa strop pre úroky na cezhraničné úvery
Vláda chce zaviesť strop na úroky z úverov od zahraničných závislých osôb. Ide o situáciu, keď napríklad zahraničná matka dá svojej dcérskej spoločnosti na Slovensku pôžičku, no vypýta si za to vysoké úroky.
Dôvodom môže byť napríklad snaha, aby dcérska spoločnosť platila na Slovensku nižšiu daň. Strop na úroky má byť vo výške 30 percent zisku firmy bez dane, odpisov a úrokov.
5.Za drahšie autá má byť vyššia daň
Vláda chce zaviesť pre firmy strop na odpisy áut. Chce takto obmedziť prípady, keď si podnikateľ kúpil drahé auto na malú firmu, uplatňuje si odpisy, no v skutočnosti ho nepoužíva na podnikanie, ale na súkromný účel.
Odpisy sú daňovým nákladom, ktorý znižuje daňový základ. Z neho firmy rátajú daň zo zisku.
6.Zrušia sa zdravotné odvody z dividend?
Z dividend alebo vyplatených podielov zo zisku sa dnes platia zdravotné odvody vo výške 14 percent. Ministerstvo financií podľa našich informácií uvažuje aj so scenárom, že by sa odvody z dividend zrušili. Štát by tým prišiel asi o 17 miliónov eur. Minister Kažimír to na sneme nespomenul. Nie je teda jasné ani to, či by sa nahradili daňou z dividend vo výške 10 percent.
7.Daňové výdavky sa obmedzia
Minister financií sa dlhšie netají tým, že nepovažuje za fér, ak podnikatelia dávajú do nákladov firmy napríklad výdavky na dovolenku.
No na ktoré výdavky sa má štát pozerať prísnejšie, nie je zatiaľ jasné. Ani to, či sa bude pozerať prísnejšie aj na daňové prázdniny niektorých firiem.
8.Dve percentá nezmenia
Percento zaplatenej dane, ktoré môžu daňovníci poukázať právnickým osobám, zostane vo výške dvoch percent. Pôvodne sa už za rok 2014 malo znížiť na jedno percento.
9.Ročné zúčtovanie sociálnych odvodov
V roku 2016 sa má prvýkrát robiť ročné zúčtovanie sociálnych odvodov (je to za rok 2015). Rozpočtu to pomôže až v roku 2016.
10.Zrážková daň na kovošrot
Výnos z predaja kovošrotu sa zdaní zrážkovou daňou 19 percent.
11.Daňová úľava na sporenie sa môže rozšíriť
Ficova vláda vrátila od januára daňovú úľavu do doplnkového dôchodkového sporenia. Sporiteľ si môže v tomto roku znížiť základ dane najviac o 180 eur ročne, daň sa mu tak zníži o 34,2 eura. Daňovo zvýhodnila aj dobrovoľné príspevky sporiteľov v druhom pilieri.
Úvaha je taká, že by sa daňová úľava rozšírila aj na iné formy dlhodobého sporenia.