Štátny dopravca nasadí do vlakov InterCity VIP vozne s novým dizajnom.
BRATISLAVA. Železničná spoločnosť Slovensko sa túži zbaviť imidžu firmy, ktorá sa aj v roku 2014 musí spoliehať na koženkové vozne z osemdesiatych rokov.
Konkurenčný boj na trati Bratislava – Košice ju primäl objednať si tri „prémiové“ vozne s novým dizajnom. Určené budú VIP klientom, ktorí chcú cestovať pohodlne a mať relatívne súkromie.
„Cieľom je pritiahnuť aj ľudí, ktorí hľadajú vyššiu kvalitu a nevyužívali doteraz vlaky preto, že neponúkali požadovaný štandard,“ tvrdí hovorkyňa Železničnej spoločnosti (ZSSK) Jana Morháčová.
Stolík ako žolíkTrieda 1 plus
Cena lístku v najvyššej triede na trasu Košice – Bratislava vyjde minimálne na 25 eur.
V cene lístka je trojchodové menu, značková káva, voda či denná tlač.
Vynovené vozne plánuje dopravca od nedele nasadzovať vo vlakoch InterCity ako odpoveď na nástup žltých expresov spoločnosti RegioJet.
Rozdelené budú na dve časti a železničiari v nich usadia cestujúcich, ktorí si zaplatia novú najvyššiu triedu "1 plus" alebo triedu "2 plus".
„V každom vlaku InterCity bude jeden takýto vozeň,“ dodáva hovorkyňa.
Pri modernizácii sa železničiari rozhodli staviť na tradičné kupé, ktoré prešlo viacerými zmenami. Vo VIP triede je najviditeľnejšou novinkou nižší počet miest – namiesto šiestich pasažierov zostanú štyria.
Túto zmenu dosiahla ZSSK bez náročnejších úprav - prostrednú sedačku stačilo len „prikryť“ stolíkom. Je to vraj lacnejšie i praktickejšie. „Takéto riešenie je bežné i v leteckej doprave. Viaceré aerolinky ho využívajú v biznis triede,“ hovorí Morháčová.
V prípade potreby totiž môžu železničiari stolík odmontovať a opätovne kapacitu zvýšiť. „Išli sme cestou maximálneho možného využitia,“ dodáva hovorkyňa.
Ďalšími zmenami prešli i samotné sedačky v najvyššej triede. Tie budú odteraz polohovateľné a na ich povrchu pribudla koža.
„V kupé budú mať cestujúci k dispozícii aj individuálne osvetlenie, nastavenie teploty a pod každým sedadlom zásuvku,“ vypočítava Morháčová.
V kupé triedy "2 plus" bude naproti tomu šesť miest pre cestujúcich a čalúnené polohovateľné sedačky.
Posledná šanca?Úpravy vagónu si ZSSK objednala vo svojom opravárenskom depe vo Zvolene. Podľa Morháčovej vyšli práce na „desiatky tisíc eur“.
Či to bude stačiť, sa ukáže. „Lákanie VIP pasažierov je jednou z mála šancí, ako môže ZSSK po nástupe konkurencie a bezplatného cestovania bojovať o každý cent,“ hovorí Ondrej Matej, dopravný expert blízky SDKÚ.
Nový interiér vagónov však musí byť podľa neho spojený s ďalšími službami. „Pre týchto cestujúcich bude musieť ZSSK zaistiť kultivované prostredie na staniciach či bezpečné parkovanie ich vozidiel,“ dodáva Matej.
Kliknutím zväčšíte