PRAHA. Český minister financií Andrej Babiš (ANO) v nedeľu povedal, že o zavedení eura v Česku by mali hlasovať voliči v referende, ktoré by sa mohlo uskutočniť napríklad spoločne s parlamentnými voľbami v roku 2017. Výsledok referenda by však nemal byť pre vládu záväzný.
Vyjadril sa po štvorhodinovej schôdzke k spoločnej európskej mene u prezidenta Miloša Zemana, ktorá sa v nedeľu uskutočnila na prezidentskom letnom sídle v Lánoch.
Okrem prezidenta, premiéra a Babiša sa na nej zúčastnili aj guvernér Českej národnej banky Miroslav Singer a člen bankovej rady ČNB Jiří Rusnok.
Hlasovať je možné iba o termíne prijatia
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) referendum odmietol s tým, že Česko sa pri svojom vstupe do Európskej únie zaviazalo prijať spoločnú európsku menu. Voliči by preto mohli hlasovať iba o termíne jej prijatia.
"V koaličnej zmluve je povedané, že koalícia nebude stanovovať termín prijatia eura," uviedol Sobotka. Vláda preto nebude termín prijatia eura v tomto volebnom období navrhovať, citovala premiéra televízna stanica ČT24.
Sobotka aj Babiš sa zhodli na tom, že je treba verejnosti viac vysvetľovať prínosy aj rizikách vstupu Česka do eurozóny.
Prijatie eura je pre Babiša skôr politický problém
"Doterajšia verejná debata je v našej krajine slabá, málo odborná a veľmi polarizovaná na priaznivcov a odporcov európskej integrácie ako takej. Tieto diskusie by mali zahŕňať aj možný reálny termín prijatia spoločnej meny," uviedol premiér.
Podobne sa vyjadril aj Babiš, keď povedal, "verejnosť nie je dostatočne informovaná o pozitívach a negatívach vstupu do eurozóny".
Podľa Babiša je prijatie eura v Česku skôr politický ako ekonomický problém, uviedla ČT24.
Proti spoločnej mene je 70 percent Čechov
Vstup Poľska, Česka a taktiež Maďarska do eurozóny je zakotvený v zmluve o vstupe do EÚ, ktorej členom sa všetky tri krajiny stali v roku 2004.
Odvtedy však ich vlády ustavične odkladajú prijatie eura. Situáciu zhoršilo vypuknutie dlhovej krízy v EÚ v roku 2009 a s tým súvisiace vážne problémy Grécka.
Euro aj preto nemá podporu českej ani poľskej verejnosti. Podľa májových prieskumov je proti spoločnej mene zhodne 70 percent Čechov aj Poliakov.