SME
chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
45 príspevkov

  • Gurtler.sk
    Prémium
    Blog
    Takže 30 rokov podľa plánu by to malo trvať hej? Takže reálne to nebude hotové za nášho života nikdy...toto je pekný dôkaz fungovania subjektu s názvom Slovensko.....Plán bol, že komplexné pozemkové úpravy sa zrealizujú v 120 katastrálnych územiach ročne. Celé Slovensko by tak bolo vybavené za 30 rokov. Náklady boli odhadnuté na viac ako jednu miliardu eur.
  • reityr2
    Masaker s pozemkami.
    A uplne nechapem neznamych majitelov, ak je majitel neznamy, tak preco sa jednoduchu neznarodni ten pozemok?
    A vseobecne pozemky su su sialenost, specialne ked ide o dedenie, kde sa pozemok deli nejakym podielom, a ked nikto nic nerobi tak pri dalsom deleni dalej a dalej.
    Malo by sa to nejako riesit, ze bud sa musi pozemok predat a nech si dedici rozdelia peniaze, alebo nech urci povodny majitel deica na ktoreho pojde cely majetok.
    Pripadne este nech sa da nejaka vyssia dan na taketo pozemky aby to nutilo majitelov sa o to starat a vyriesit nejako.
    • Ondrej D
      Prémium
      Problém je, že dedičské konanie a s ním súvisiace súdy trvajú aj vyše 20 rokov. Zváženie čas mnoho ľudí stihne aj zomrieť. Nie je to o tom, že sa nestará občan, ale nefunguje štát.
      • reityr2
        To ale nie je bezne dedicske konanie kde sa dedici vedia dohodnut, to je konanie kde sa sudia. A ano, take sudy trvaju dlho.
        A samozrejme nefunguje stat, lebo nevie vyriesit taketo pripady, a nevie nastavit podmienky tak aby bolo vsetko jasne a prehladne.
        Fakt najviac nerozumiem tym neznamym vlastnikom.
        Ked je niekto neznamy, tak tz ze ani neplati dane za pozemok, a ked sa napr 10 rokov nikto k pozemku nenahlasi, tak znarodnit.
        Preco je to problem?
        Ano, teoreticky o 20 rokov niekto najde pri dedeni nejake dokumenty ze raz ten pozemok patril jeho otcovi, dedovi, no co uz, smola. Ked sa nestaras o majetok tak o neho proste prides. Ked ti nechybal dovtedy tak ti ho netreba ani po dedeni. A pripadne ok, chces ho, ale zase ho nechas stat ladom.
        Proste fakt mi chyba nejaky komplexny plan ako zabezpecit aby pozemky boli v poriadku a vzdy dohladatelne komu to patri, a nededene podielovym stylom ktory vytvara dalsie problemy a bordel v pozemkoch.
      • vesuvitLC
        Prémium
        problem je nielen v tomto, ale aj v sposobe dedenia. toto je pozostatok uhorskeho systemu, ked sa deti delia rovnym dielom. v historii to malo za nasledok vlnu vystahovalectva na prelome 19/20.st, kedy stale zmensujuce sa parcely uz neboli schopne uzivit rodinu. povodne to bola poda, ktoru dostavali bezzemkovia po zruseni poddanstva. za par generacii sa to takto rozbilo. takisto to malo za nasledok snahu o jednodetstvo. bola tu svojho casu zaujmava seria blogov z regionu novohrad, kde sa o tom pisalo. ake to malo aj socialne dopady...
        rakusko-nemecky model je, ze dedi najstarsi syn a musi vyplatit surodencov. to zaroven aj motivovalo dotycneho na pode robit, aby mal z coho vyplacat. nemohol si dovolit nechat to tak. + sa to dialo casto este za zivota rodicov, ked otec dohliadol na to aby nikoho neoklamal. ak nechcel, dedil dalsi v poradi. dnes tak nemaju situaciu ze 20 ar parcela ma 74 vlastnikov a podobne nezmysly...
        v nor maju napr. zakonom zakazane drobit polnohospodarske pozemky. spajat do vacsich mozno, ale rozdelovat nie...
        • počtár2
          Delenie pozemkov je jedna vec - to je zakázané aj u nás v extraviláne.
          Množstvo vlastníkov je iná vec.

          Väčšinou sa dedí viacero pozemkov. Stačilo ich rovnomerne rozdeliť medzi dedičov. Na každý pozemok zapísať len jedného dediča.
          Jeden dostal napr. 2,2 ha a druhý 2 ha a vyrovnať len rozdiel.
          Ale my sme na každý pozemok dali všetkých dedičov.
    • dob_
      Toto uz tak nastastie nefunguje. Nieje mozne delit pod urcitu vymeru.

      Neznamy majitel neznamena, ze majitel neexistuje ale napriklad, ze o tom len nevie.
      Stat ma archivy a v nich by sa dala dohladat slusna cast tych neznamych vlastnikov. Stat toto nerobi, vsetko je na tvojich pleciach. Vypatrat a dostat sa takto k pozemkom je masaker.
      Musis ziskat dokazy, ze je to tvoj pozemok, presnejsie pozemok nejakeho tvojho predka vecsinou. Riesit dedicke konania/sudy a potom sa mozno k tomu dostanes.
      Moj otec takto nahana pozemky po predkoch uz roky a keby nebol byvalym statnym uradnikom so skusenostami a kontaktami, tak nieje sanca zeby to dal. Aj tak je uspesny len v casti pripadov. Stat v tomto pre obcana nepohne ani prstom a v casti pripadov ma v tom prsty prave stat, lebo on urobil chybu a vdaka tomu sa ten pozemok stratil/je majitel neznamy.
    • 1608138
      Keď to bolo niekoho vlastníctvo, prečo mu to chcete znárodniť? Žijete v socializme? Mnohí dediči ani nevedia, že majú niekde role, resp.ze ich predok mal nejaké polia, lesy, lúky. Keď sa nezachoval "papier" tak sa k tomu neviete dostať. Súd na vyvolanie dedičstva potrebuje doklad o vlastníctve. A točite sa v kruhu....možno archív keď bude ochotný to hľadať podľa mena. Kataster taktiež potrebuje doklad zo sudu.
      To treba zaplatiť, súdne poplatky tiež. Mal to vysporiadavať štát, on znarodnoval on nech vráti. A nie že občan má behať kade tade. Za rok nevybavite nic. To sú roky!
      • vesuvitLC
        Prémium
        problem je v tom, ze niekto nevie ze ma cast role. zije napr v zahranici. mozno uz je to druha generacia, ktora ani nevie po slovensky. stat nema na tych ludi kontakt. nikto sa s nimi nevie skontaktovat a tento ich vlastnicky podiel brzdi napriklad vybudovanie cisticky. alebo cyklotrasy... co s tym? nemusi byt socializmus. staci sa inspirovat inde. urcite uz niekto nasiel riesenie.
        • 1608138
          Myslím, že to štat vie, len nechce. Má dostatok inštitúcií, aby to vedel dať dokopy. Archív je štátna inštitúcia, je tam všetko. Aj vaše vysvedčenie zo ZŠ. Vedia, že pani YX z 1880 mala 5 deti s pánom MX atď.
          Pre štát je výhodnejšie keď si to dohľadáte vy a za úkon budete štátu platiť. Či už archívu, matrike, súdu...
          A ak je niečo vo verejnom záujme, pozemok sa zaberie a jeho hodnota v čase "záberu", sa uloží do depozitu. Ak sa po nejakom čase ohlásia dediči, depozit sa im vyplatí. Netreba čakať 200r a podľa mňa je vlastníctvo nedotknuteľné.
      • reityr2
        ked to nevies, tz ze ti to nechyba k zivotu, a mozno to nezistis ani cely zivot.
        Cize tvoj navrh je cakat 100 200 rokov? A potom sa moze znarodnit?
        Dovtedy sa tych pozemkov nemoze nikto ani chytit?
        • Ondrej D
          Prémium
          Súkromné vlastníctvo je nedotknuteľné. Chytaj sa svojich vlastných pozemkov. Aké jednoduché.
          • reityr2
            Ako aby si si nemyslel, ja chapem ze sukromne vlastnictvo je nedoknutelne, ale co ked o tom ten vlastnik nevie? A ani sa nikdy nedozvie, alebo tusi ze ma nieco, ale vobec nema potrebu ti riesit.
            Dokedy tam ma byt zapisany neznamy vlastnik?
            A sukromne vlastnictvo je v klude dotknutelne, ked sa o svoj majetok nestaras alebo je v ceste narodnym zaujimom napr cestam.
            Ako mne je jedno ze to mu to zamenia, zapisu niekde alebo cokolvek.
            Proste tento problem sa neriesi, a iba produkuje dalsie problemy.
            Od revolucie odislo zo slovenska 500tisic ludi. Vies kolko z nich sa uz nevrati a ani nebudu riesit nejake pozemky na sk? Takze treba mat nejaky system ako toto vediet vyriesit dlhodobo, a aby sa uz v tom nepokracovalo.
      • bendi
        zaroven za taky pozemok ten akoze vlastnik neplati dan. po vela par rokoch je logicky dlh na dani taky velky, ze narok spravcu dane moze byt vyssi ako hodnota majtku. A komplikuje to nizka zan za nehnutelnosti, veci by sa rozhybali keby bola porovnatelna ako v zahranici.
    • ando26
      Tu ide skor o zlé pomenovanie... vďaka tvorbe rodostromu som našiel kopu mojich predkov v listoch vlastníctva spadajúcich do právnej definície "neznámy vlastník". Takže mne známi sú, ale štát nevie, že čo za osobu narodenú na prelome 19. a 20. storočia eviduje na liste vlastníctva 🙂
    • draik
      Prémium
      To je veľká skratka, že neznámy vlastník. Správne je to tak, že vlastníka daný pozemok má, ale ten nie je úplne identifikovaný. Na LV resp. v PKV je/bolo napr. len meno vlastníka bez adresy alebo meno pôvodného vlastníka, ktorý už zomrel a pozemok nebol prededený (čo však nemení nič na situácii, pretože sa dedí ku dňu smrti, aj keby to bolo prededené omnoho neskôr).
      Omnoho väčší problém sú aj súčasné pravidlá dedenia. Kým prebehne ROEP resp. aj komsasácia na celom Slovensku, tak budú môcť začať pomaly odznova, pretože dedením sa to ďalej rozdrobí, hoc sa hranica drobenia pre extravilán zvyšovala.
      • reityr2
        Ano, tych problemov s pozemkami je viacero, bohuzial stale nie je nejaky jasny prehladny a jednoduchy system ani teraz, cize ako pises problemy budu vznikat stale, nielen s pozemkami z minulosti ked sa restituovalo.
        A podla clanku ziadny zaujem o vyriesenie nie je.
        Pritom to ani nie je otazkou ze im to takto vyhovuje a zarabaju na tom, ale proste len cista neschopnost statnej spravy.
    • 2473812
      malo by sa to riesit ale nie znarodnenim. Lebo komunisti z narodnenim ten problem vyrobili kedze pod znarodneni sa neudrzovala evidencia a toto je vysledok. Stat nekona a ked kona tak pomaly a netransparetne.

      najviac zanedbane pozemky su v sprave SFP (statu), ja by som navrhol zrusit slovensky pozomkovy fond. Statne pozemky previes na mesta a obce v ktorom katastri su a nech sa oni staraju a nech si to bocania kontroluju na urovni obce a mesta lebo na urovni statu je to neprehladne
      • reityr2
        V klude. Ale ten problem co si pomenoval je jeden z mnohych.
        Co napr uz len to ze akakolvek parcela sa dedenim zapisuju ako podiel? Cize 100m2 moze mat v klude 100 vlastnikov.
        Nemusi sa vyvlastnovat, znarodnovat, ale proste tomu treba dat aspon pravidla do buducnosti, ze napr pozemky sa nemozu zapisovat podielovo. Lebo kto bude o 50 rokov hladat stovky vlastnikov par hektarov.
        Napr bory, penta tie pozemky skupovala viac ako 10 rokov, nie preto zeby majitelia nechceli predat, ale kym ich vsetkych dohladali, tak to trvalo. Bezny clovek(aj tu niekto pise podobnu skusenost) sa na to vyklasle.
  • 1694204
    Prémium
    Chápem zbožné želanie pána odborníka zrušiť predupné právo spoluvlastníka (lebo sa to účelovo hodí) netreba ale zabúdať, že je to dvojsečné a môže mu potom konkurent vyfúknuť podiely na pozemku za nižšiu cenu, kde on sám je podielovým spoluvlastníkom a brániť tým zcelovaniu pozemkov alebo zlučovaniu podielov na pozemku.

    Riešením, ktoré by pomohlo je skôr:
    - skrátenie lehôt na prijatie alebo odmietnutie ponuky na prednostné odkúpenie pri predkupnom práve, a
    - úprava doručovania ponuky spoluvlastníkovi napr. na adresu uvedenú v LV (o aktuálnosť sa má postarať štát - ma predsa referenčný register adries pobytu FO / sídiel PO a súčasne spravuje databázu vlastíkov v katastri) a
    - tiež definovať presnú fikciu doručenia, ak sa zásielka s ponukou vráti.


    • Ciciolina
      No a pomohlo by, keby títo vlastníci vlastniaci podiely ako 1/280, 1/360 a pod, čo zodpovedá pár m2, museli platiť dane, a možno to by časť z nich donútilo predať ich niekomu, kto má záujem. Ja konkrétne okolo chaty v extraviláne obce mám 28 vlastníkov, možno uź aj viac, ak niekto medzitým zomrel. Výber dane má na starosti miestny úrad v obci a tam mi pani povedala, že posielajú predpis dand na úhradu, len ak daň vyjde viac než 3.50 eur, pretože poštovné je 3.50 🤦‍♀️A na takéto mini podiely vychádza daň väčšinou do 3 eur, tak vlastníci možno ani netušia, že niečo vlastnia, ale pozemok, ktorý kosím a sa oňho starám, nesmiem oplotiť, lebo nie je celý môj 🤷‍♀️.
      8 mini podielov som odkúpila od tých, ktorých som našla, áno, ideš zaklopeš na dvere ako agemt s teplou vodou. Fú, ja mám dáky pozemok? Dovtedy o tom nevedela a keď sa zjavím niekto, kto chce kúpiť jej dvestoosemdesiatinu, tak zrazu pýta minimálne 500 eur. Veď treba ísť k notárovi, kolky atď. Preto som odkúpila iba od 8 z nich. Pritom paradoxne z majetku neplatia žiadnu daň.
    • draik
      Prémium
      Skôr by sa malo predkupné právo posilniť, aby sa zabránilo špekuláciam. V súčasnosti pri viacerých spoluvlastníkoch nemôže jeden z nich bez dohody odkúpiť celý prevádzaný podiel. To znamená, čo do spoluvlastníckej štruktúry sa môže dostať tretia osoba, teda vlastníctvo sa ešte viac rozdrobí.
  • ju2
    Ako jeden z respondetov, ktorý v článku odpovedá na otázky, som nútený vyjadriť mierne počudovanie nad obsahom článku - niektoré jeho časti považujem za zmätočné a niektoré tvrdenia sú buď nepresné alebo vyslovene nepravdivé (napr. "Sceľovanie pozemkov sa rozbehlo v roku 2020... V roku 2021 bolo prerušené, pretože ministerstvo pôdohospodárstva včas nepredložilo zoznam ďalších katastrálnych území, v ktorých sa pozemkové úpravy mali spustiť."). Plán vykonať pozemkové úpravy v SR za 30 rokov nebol nikdy "benevolentný" - bol to najskorší možný termín, ktorý bol realistický, ak by sa okamžite začalo s masívnym obstarávaním projektov pozemkových úprav. Novotvar "obkľúčenie pozemkov neznámych vlastníkov" sa síce doteraz ako terminus technicus nikde neobjavil, ale (jazyk sa vyvíja) má šancu stať sa súčasťou pozemkového slangu.

    Pre doplnenie pripájam časť z mojich pôvodných odpovedí:

    "Prečo prebiehajú pozemkové úpravy pomaly a ako by sa dali zrýchliť?"
    Proces pozemkových úprav, ktorý v sebe zahŕňa sceľovanie pozemkov a spoluvlastníckych podielov, nové katastrálne mapovanie i návrh tzv. spoločných zariadení a opatrení (poľné komunikácie, remízky, biocentrá atď.) sa na Slovensku v masívnejšej miere naštartoval od roku 2003. Zdanlivá pomalosť tohto procesu nie je primárne spôsobená dĺžkou spracovania jedného projektu, t.j. jedného katastrálneho územia (4 až 5 rokov), ale tým, že tento proces nebol a nie je kontinuálny, že štát nezadával projekty pozemkových úprav pravidelne. Boli dlhé obdobia, napr. v rokoch 2009-2019, keď sa nezačal ani jeden projekt tzv. komplexných pozemkových úprav (pozemkové úpravy zadávané štátom a vykonávané naraz v celom extraviláne katastrálneho územia). Nemôžeme sa čudovať, že niečo ide pomaly, ak desať rokov nerobíme nič. To neznamená, že na projekte pozemkových úprav nie je čo vylepšovať a racionalizovať - takáto úspora však nikdy nebude dramaticky veľká a nikdy nenahradí výpadok z dlhoročného ničnerobenia.

    "Koľko stojí proces sceľovania pozemkov a ako dlho môže trvať?"
    Náklady a dĺžku celého procesu zadefinoval nelegislatı́vny materiál MPRV SR „Návrh opatrení na urýchlené vykonanie pozemkových úprav v SR“ z r.2019. Pri realistickom scenári by sa pozemkové úpravy vykonávali 30 rokov, čo by si vyžadovalo ročne začať približne 120 projektov pozemkových úprav pri ročných nákladoch 38 mil. Euro. Časom sa z realistického scenára stal nerealistický – vidíme, že odvtedy bolo súhrnne začatých len 169 projektov.

    "Ako by sa dalo na komasácii ušetriť?"
    Otázku je možno lepšie položiť v obrátenom garde: koľko ušetríme vykonaním pozemkových úprav? alebo ešte lepšie: čo a koľko stratíme nevykonaním pozemkových úprav? Ak by ste sa analogicky pýtali v súvislosti s katastrofálnym stavom slovenských cestných mostov, tak je odpoveď jasná - ak ich neopravíme, tak sa nám upchá cestná sieť a skolabuje doprava. Pri pozemkovom vlastníctve je odpoveď menej zrejmá, ale následky sú podobné, len rozložené na dlhšie časové obdobie. Neusporiadané pozemkové vlastníctvo je prekážkou pre investície najrôznejšieho druhu - aj cesty, vodné toky, obecná infraštruktúra, chránené časti prírody sú z veľkej časti vlastnícky neusporiadané. Ak ich chceme rekonštruovať, ak chceme mať nové cyklotrasy (viď. Česká republika), vodozádržné a ekologické opatrenia (opäť ČR), potrebujeme mať pripravené príslušné pozemky vo vlastníctve štátu alebo obce. Výšku úspor, ktoré nám prinesú pozemkové úpravy teda môžeme merať výškou nezrealizovaných investícií do našej krajiny.

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (6. 4. 2025)
USD 1.106
AUD 1.810
CZK 25.142
JPY 160.560
CAD 1.570
GBP 0.850
HUF 405.700
PLN 4.263
CHF 0.941
SEK 10.974

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 277
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 946
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 100
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 509
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 677
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 503
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 753
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 151
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 613
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 53 643
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 32 011
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 089
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 296
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 466
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business