Slovák sa chtiac-nechtiac musí v posledných mesiacoch cítiť ako skalný prívrženec starogréckeho filozofa Sokrata. Tiež „vie, že nič nevie“.
Najprv to boli dlho zavádzané protikrízové opatrenia, ktorých sa akosi nevedel dočkať, teraz sú to protipandemické nariadenia, v ktorých sa už musel stratiť. A aj keď si chvíľu myslel, že aspoň tuší, koľká bije, tak kozmickou rýchlosťou o toto zdanie zas a opäť prichádzal. Čo platilo včera, je história, čo bude platiť zajtra, môže hádať.
A, bohužiaľ, pravidlá sa ani tak nemenia na základe odporúčaní expertov, ako skôr na základe nálad ľudu na facebooku.

O čom sme si však mohli skutočne dávno povedať, že nič ničúce nevieme, bolo to, ako zásadne ideme zmeniť krajinu, v ktorej žijeme.
Čo sa v nej konečne podarí opraviť, keď na hraniciach čakajú miliardy eur z Európskej únie a my len musíme vymyslieť, ako ich k nám vpustiť. Či bude prioritou konečne funkčná digitalizácia, alebo čisté rieky, svieži vzduch a zachované lesy pre ďalšie generácie. Či nebodaj zdravotníctvo, vzdelanie a veda? Funkčné podnikateľské prostredie, znižovanie regionálnych rozdielov, dôraz na inovácie a kreatívnu ekonomiku?
Vláde sa dlhé týždne dokonale darilo hrať mŕtveho chrobáka a z plánu obnovy sa stal šanón s nálepkou Prísne tajné! Napriek tomu, že reformy malo predpovedať reformné leto prešpikované konferenciami a diskusiami.
Nestalo sa. Aj po lete sa verejnosť aspoň o smere, ktorým vláda a ňou (dobre) vybraní experti uvažujú, dozvedela len z uniknutého dokumentu. Mimochodom, na INDEXE ste ho mohli nájsť ako prví.
Plán koloval po verejnom priestore, no ministerstvo financií zaryto mlčalo. K rozčarovaným pozorovateľom toho, ako sa za zamknutými dverami diskutuje o víziách, ktoré môžu zásadným spôsobom reálne zlepšiť Slovensko, sa začiatkom mesiaca pridala aj centrálna banka. Tá musela ústami guvernéra Petra Kažimíra priznať, že o reálnej podobe dokumentu tiež nič nevie. A len odporučila, na čo by sa pri reformách sústredila ona.
Na Slovensku nemáme úradnícku vládu. Určite je pozitívne, že na takom zásadnom dokumente sa podieľajú špičkoví slovenskí experti, ale vo výsledku to budú čelní predstavitelia štátu, ktorí jeho znenie potvrdia. A mali by ho aj patrične odkomunikovať – už v prípravnej fáze.

V titulkovom rozhovore októbrového čísla mesačníka INDEX (v predaji od stredy 7. októbra) Ivan Mikloš okrem iného tvrdí, že mu v otázke prípravy zásadných reforiem chýba práve silné politické líderstvo. Lebo bez neho úspešné naštartovanie nepôjde, ani keď sa pod reformy podpíšu najmúdrejšie hlavy krajiny.