Reformy prinášajú politické náklady a riziká, ale bez nich bude Slovensko naďalej zaostávať. Stačí sa pozrieť na akýkoľvek medzinárodný rating, od podnikateľského prostredia až po úroveň vzdelania, každý rok sme na tom horšie.
Ak vláda hovorí o ôsmich kľúčových oblastiach, v ktorých plánuje Slovensko systémovo reformovať, musí ich robiť všetky naraz. Ak urobíme pokrok len v niektorých, ale nepohneme sa napríklad pri vzdelávaní, problém sa nevyrieši.
„Treba urobiť zmenu v štruktúre ekonomiky – z masovej priemyselnej veľkovýroby na sofistikovanejšiu výrobu a služby s vyššou pridanou hodnotou. Ale kto bude robiť v tejto oblasti, keď vzdelanie pôjde dole kopcom? Peniaze z Fondu obnovy nám môžu, ale nemusia pomôcť, dokonca môžu byť aj prekliatím,“ tvrdí v rozhovore pre INDEX bývalý podpredseda vlády a minister financií a súčasný prezident think-tanku MESA 10 Ivan MIKLOŠ.
Čo sa v rozhovore dočítate?
- Je správne, že premiér Matovič tak dlho zatajoval plán reforiem?
- Aké reformy Slovensko potrebuje?
- Je súčasná koalícia schopná reformovať krajinu?
- Prečo nám miliardy z Európskej únie nemusia pomôcť?
- Čo sú vlastne reformy a čo je potrebné na ich presadenie?
- Treba reformy zavádzať na začiatku alebo na konci volebného obdobia?
- Aké sú nášľapné míny pri presadzovaní reforiem?

Nástrel toho, ako sa má reformovať Slovensko, sme sa dozvedeli z uniknutého 100-stranového dokumentu. Inak vláda s verejnosťou o zamýšľaných zmenách nekomunikovala. Ak by ste boli na mieste premiéra Igora Matoviča, zvolili by ste rovnakú stratégiu?
( pozn.: Rozhovor vznikol skôr ako minister financií Eduard Heger oficiálne predstavil reformný plán. Obsahovo sa však nelíši od toho, ktorý médiá zverejnili pred niekoľkými týždňami a na ktorý sa INDEX v rozhovore odvoláva.)
Premiér oznámil, že v lete bude prebiehať širšia verejná diskusia, ktorá však neprebehla. Ja si myslím, že leto sa malo využiť na diskusie, nie však o samotnom pláne, ale o vízii. O tom, kde by sme chceli vidieť Slovensko o desať – pätnásť rokov, kam chceme smerovať a prečo.
Paralelne s týmito diskusiami by som pripravoval reformný plán. Je síce lepšie, ak je spojený s verejnou diskusiou, ale tá zrejme ešte môže prebehnúť, pretože konečný dokument sa bude dopracúvať do apríla budúceho roka.
Čo mi však v celom procese chýba, je silné politické líderstvo. Dokument vypracovali technokrati, odborníci z Inštitútu finančnej politiky. Sú síce špičkou vo verejnej správe, ale každá reforma je viac politická výzva než technická.

Súčasná vládna koalícia sa formovala objednávkou verejnosti na boj proti korupcii. Vidíte v nej aj ekonomickú víziu? Alebo chcú reformovať len preto, aby s hanbou neprišli o miliardy eur, ktoré Slovensku „padli z neba“?