SME

Mikloš: Miliardy z Únie môžu byť prekliatím (rozhovor)

S Ficom výnimočne súhlasím, sme na tom zle, vraví.

Októbrové číslo mesačníka INDEX je už v predaji. Pre viac info kliknite na obrázok.Októbrové číslo mesačníka INDEX je už v predaji. Pre viac info kliknite na obrázok.

Reformy prinášajú politické náklady a riziká, ale bez nich bude Slovensko naďalej zaostávať. Stačí sa pozrieť na akýkoľvek medzinárodný rating, od podnikateľského prostredia až po úroveň vzdelania, každý rok sme na tom horšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak vláda hovorí o ôsmich kľúčových oblastiach, v ktorých plánuje Slovensko systémovo reformovať, musí ich robiť všetky naraz. Ak urobíme pokrok len v niektorých, ale nepohneme sa napríklad pri vzdelávaní, problém sa nevyrieši.

„Treba urobiť zmenu v štruktúre ekonomiky – z masovej priemyselnej veľkovýroby na sofistikovanejšiu výrobu a služby s vyššou pridanou hodnotou. Ale kto bude robiť v tejto oblasti, keď vzdelanie pôjde dole kopcom? Peniaze z Fondu obnovy nám môžu, ale nemusia pomôcť, dokonca môžu byť aj prekliatím,“ tvrdí v rozhovore pre INDEX bývalý podpredseda vlády a minister financií a súčasný prezident think-tanku MESA 10 Ivan MIKLOŠ.

Súvisiaci článok Ako sa darí firmám Arcy, čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie?

Nástrel toho, ako sa má reformovať Slovensko, sme sa dozvedeli z uniknutého 100-stranového dokumentu. Inak vláda s verejnosťou o zamýšľaných zmenách nekomunikovala. Ak by ste boli na mieste premiéra Igora Matoviča, zvolili by ste rovnakú stratégiu?
( pozn.: Rozhovor vznikol skôr ako minister financií Eduard Heger oficiálne predstavil reformný plán. Obsahovo sa však nelíši od toho, ktorý médiá zverejnili pred niekoľkými týždňami a na ktorý sa INDEX v rozhovore odvoláva.)

Premiér oznámil, že v lete bude prebiehať širšia verejná diskusia, ktorá však neprebehla. Ja si myslím, že leto sa malo využiť na diskusie, nie však o samotnom pláne, ale o vízii. O tom, kde by sme chceli vidieť Slovensko o desať – pätnásť rokov, kam chceme smerovať a prečo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Paralelne s týmito diskusiami by som pripravoval reformný plán. Je síce lepšie, ak je spojený s verejnou diskusiou, ale tá zrejme ešte môže prebehnúť, pretože konečný dokument sa bude dopracúvať do apríla budúceho roka.

Čo mi však v celom procese chýba, je silné politické líderstvo. Dokument vypracovali technokrati, odborníci z Inštitútu finančnej politiky. Sú síce špičkou vo verejnej správe, ale každá reforma je viac politická výzva než technická.

Súvisiaci článok Matovičovci nás učia, že vieme, že nič nevieme Čítajte 

Súčasná vládna koalícia sa formovala objednávkou verejnosti na boj proti korupcii. Vidíte v nej aj ekonomickú víziu? Alebo chcú reformovať len preto, aby s hanbou neprišli o miliardy eur, ktoré Slovensku „padli z neba“?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C7CD9 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Eaconomy nemá na predaj finančných produktov oprávnenie.


Minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a minister obrany Lloyd Austin (vpravo) v októbri na Kapitole.

Washington nechce, aby Ukrajinci útočili na ruské rafinérie.


a 1 ďalší
Prokurátor Matúš Harkabus.

Žilinka im nevyhovel pri preložení na krajskú prokuratúru.


Prezidentskí kandidáti Ivan Korčok a Peter Pellegrini.

Unikátna analýza nahrádza exit poll.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu