Vodíkovú ekonomiku si v slovenskej vláde myšlienkovo osvojil najmä minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

„Vodík vnímam ako energonosič budúcnosti. Obrovská výhoda vodíka je, že odpadový produkt je vodná para. Je to najmenej zaťažujúca technológia voči životnému prostrediu,“ povedal ešte vlani na ministerskej konferencii.
Ekologický vodík má zatiaľ dve nevýhody - nedostatočnú infraštruktúru a drahú výrobu. Jeho cena sa pohybuje medzi 2,50 až 5,50 eura na kilogram. V budúcnosti však môže byť vhodným alternatívnym palivom pre kamióny, autobusy a vlaky.
Práve na vodík v železničnej doprave cieli projekt štátnej Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Vodík má podľa nej veľký potenciál na tratiach, ktoré nie sú elektrifikované. Takýmto úsekom je aj úsek medzi Novými Zámkami a Prievidzou.
V skúšobnej prevádzke s dvoma prototypmi
Projekt ZSSK s nasadzovaním vodíkových vlakov potrvá do konca roka 2026. Jeho prvá fáza spočíva v analýze možností, ako zmeniť pohon vlakov, ktoré v súčasnosti na tejto trati jazdia, ako aj možností financovania.
Dnes ZSSK na tomto úseku využíva dvanásť nízkopodlažných dieselových vlakov DMJ, ktoré vyrábajú ŽOS Vrútky. Sú v prevádzke len päť rokov. Národný dopravca ich nakúpil z eurofondov, preto nie je možné ich vyradiť len v súvislosti s vodíkovou stratégiou.