Autor je doktorand na The University of Hongkong a výskumník Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií.
V minulých týždňoch prichádza z Číny množstvo správ o nových, často pomerne radikálnych nariadeniach, ktorými sa komunistická strana snaží regulovať predovšetkým technologické odvetvie.
Správy sú zväčša sprevádzané titulkami typu: "Čínsky prezident Si Ťin-pching pokračuje vo svojom ťažení proti technologickým firmám. Komunistická strana preberá riadenie, Čína prestáva byť kapitalistická."

Kroky čínskej vlády skutočne môžu vyvolávať dojem, že Čína otáča. Rozsah nových regulácií a rýchlosť ich uvedenia do praxe vyvolávajú množstvo špekulácií. Tie sa najčastejšie končia záverom, že technologické firmy prestávajú byť miláčikom čínskej vlády, ktorá je zároveň čoraz paranoidnejšia, a tak preberá väčšiu kontrolu.
Made in China 2025
Pri bližšom pohľade na to, ako sa súčasná vláda už od svojho nástupu v roku 2012 pokúša zmeniť štruktúru ekonomiky, to však nie sú príliš zásadné a neočakávané zmeny.
Naopak, zapadajú do plánov vedenia komunistickej strany, ktorej hlavnými prioritami sú zvýšenie domácej spotreby, zabránenie nekontrolovateľnému rastu zadlženia (viac v článku o firme Ant Financial), udržanie sociálnej rovnováhy a rastu ekonomického výkonu a produktivity.