SME
Utorok, 17. máj, 2022 | Meniny má Gizela

Poznáme mená víťazov prvého ročníka biznisovej ceny FéliX

Ocenené boli bicykle aj pomoc mentálne postihnutým.

Biznis cena FéliXBiznis cena FéliX

V Bratislave sa v stredu 20. októbra konalo najväčšie biznis podujatie jesene, konferencia #akonato. V rámci jej 3. ročníka sa vyhlasovali aj víťazi novej biznisovej ceny FéliX.

Cenu vyhlasuje INDEX a Slovenská sporiteľňa v spolupráci s odbornými partnermi. Zameriava sa na inšpiratívne podnikateľské či iné aktivity, ktoré prispievajú k prosperite, modernizácii a spoločenskej zodpovednosti našej krajiny. Viac informácií nájdete na webe www.cenafelix.sk.

Ocenenie má kategórie Rodinná firma roka, Verejné dobro a Hlavná cena.

Konferenciu #akonato sme sledovali online:

16:00 Minúta po minúte sa skončila. Ďakujeme vám za jej sledovanie. O nominovaných aktivitách aj víťazoch biznis ocenenia FéliX si môžete prečítať na webe magazínu Index.

15:57 Víťazom Hlavnej ceny ocenenia FéliX sa stáva spoločnosť Innovatrics.

Súvisiaci článok Vďaka nim nemusíte chodiť do banky, Innovatrics rozozná tvár podľa selfíčka Čítajte 

15:52 Cenu prichádza odovzdať Daniela Hantuchová.

15:45 Biznis cena FéliX sa dostáva k vyhláseniu víťaza poslednej kategórie, ktorou je Hlavná cena.

Nominovanými sú Antik Telecom, Dedoles, Herba Drug, Innovatrics, MicroStep-MIC a MultiplexDX.

15:39 „Táto cena je dôkazom, že naša spoločnosť dozrieva a posúva sa dopredu. Začína si všímať aj ľudí, ktorí možno nedostali takú šancu, za čo veľmi ďakujeme,“ hovorí zástupca spoločnosti Bivio.

15:36 Víťazom kategórie Verejné dobro sa stáva BIVIO - Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR.

15:34 Cenu prichádza odovzdať paralympionička Michaela Balcová.

15:30 Na rad prichádza odovzdávanie ceny FéliX v kategórii Verejné dobro. Nominované sú Minifarma, JRK Slovensko a BIVIO - Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR.

15:22 „Som prekvapený, dojatý a poctený. Ďakujem všetkým kolegom a zamestnancom, ktorí s nami spolupracujú. Niektorí už takmer 30 rokov,“ hovorí zástupca firmy Kellys Bicycles Peter Divinec.

15:21 víťazom kategórie Rodinná firma roka ocenenia FéliX sa stáva Kellys Bicycles.

15:19 Cenu Rodinnej firmy roka prichádza odovzdať herečka Zuzana Krónerová.

Súvisiaci článok Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma. Kto zabojuje o FéliXa Čítajte 

15:15 Ako prvá kategória sa bude vyhlasovať Rodinná firma roka.

Nominovanými sú Tempo Kondela, Mäspoma a Kellys Bicycles.

15:05 Prestávka sa skončila. Najbližšiu hodinu sa dozviete mená víťazov 1. ročníka biznisovej ceny FéliX.

14:10 Začala sa posledná prestávka dnešného dňa. Po nej príde na rad vyhlasovanie výsledkov 1. ročníka biznisovej ceny FéliX. Jeho začiatok je naplánovaný na 15:00. Takéto sú nominácie.

14:09 „Kedy nás nahradia stroje? Ako ďaleko sme od momentu, kedy sa budú ceny nastavovať autonómne?“ pýta sa moderátor.

„V tej dobe už sme. Príkladom sú supermarkety alebo letecké spoločnosti“ odpovedá Peter Krišťák z PRICEWISE s.r.o.

14:01 „Nie je rozdiel medzi mužmi a ženami. Rozdiel je jedine v skúsenosti vodičov,“ prezrádza Eduard Suchánek z Boltu.

13:54 Hostia mali najskôr vlastné prezentácie, teraz pokračujú panelovou diskusiou. Pre pripomenutie, rozprávať sa bude pätica prednášajúcich.

 • Peter Krišťák - PRICEWISE s.r.o.
 • Filip Vítek - Mocnedata.sk
 • Ondřej Knot - Dateio
 • Eduard Suchánek - Bolt
 • Karin Fuentes - Digitoo

13:43 Dateio vytvára pre Slovenskú sporiteľňu funkciu George Moneyback. Ondřej Knot o tom bude rozprávať.

13:42 S prednáškou začína aj Ondřej Knot zo start-upu Dateio. Bude rozprávať o tom, že transakčné dáta sú často považované len za nutné zlo, ktoré je potrebné istú dobu ukladať a potom radšej čím skôr zmazať, nech nezaberajú miesto.

Transakčné dáta (a ich analýza) však podľa neho predstavujú zdroj (často) najsilnejších prediktorov budúceho správania klienta. Ako teda využiť dáta z „nudných“ transakcií?

13:38 „Účtovníci trávia 87 percent pracovného času pri rutinných aktivitách bez vyššej pridanej hodnoty,“ hovorí Karin Fuentes z Digitoo.

13:33 Karin Fuentes z Digitoo začína rozprávať, že vyvinuté technológie čoraz viac umožňujú štandardizovať a automatizovať ľudskú prácu. Mnohí sa nazdávajú, že robotizácia sa týka primárne výrobných podnikov.

V skutočnosti však nevýrobné činnosti (ako HR, účtovníctvo, marketing) predstavujú vyššiu mieru návratnosti pri automatizácii. Aké dátové podhubie k tomu potrebujete a kedy sa oplatí rozmýšľať o automatizácií „kancelárskych“ procesov?

13:29 Prečo ľudia odmietajú nákupy? 30 percent nemá záujem o zmenu, 20 percent vidí problém v cene, 17 percent cíti nesúčinnosť, pre 7 percent má konkurencia lepšie riešenie a 26 percent má iné dôvody.

13:23 Aké dáta je potrebné zbierať k cenotvorbe a jej riadeniu? Kde začať, čo je low-hanging-fruit v pricingu? Kam má smerovať váš (dátami podložený) Pricing do budúcna? S prednáškou pokračuje Peter Krišťák z PRICEWISE.

13:21 „2 000 elektrických kolobežiek by ušetrilo 100-tisíc jázd autom za rok,“ hovorí country manager spoločnosti Bolt Eduard Suchánek.

13:18 Ako nastavuje cenu Bolt za odvoz?

13:10 Rozprávať začína Eduard Suchánek o podnikaní Boltu.

13:02 Ako tvoriť správne ceny, vyťažiť z klienta čo najviac, prepojiť offline podnikanie s online svetom a zautomatizovať vnútrofiremné procesy? Viac povedia zástupcovia firiem, ktoré vedia ako využiť dáta v prospech biznisu.

 • Peter Krišťák - PRICEWISE s.r.o.
 • Filip Vítek - Mocnedata.sk
 • Ondřej Knot - Dateio
 • Eduard Suchánek - Bolt
 • Karin Fuentes - Digitoo

13:00 Pokračujeme ďalšou časťou konferencie #akonato.

12:30 Prvá časť konferencie sa skončila. Po prestávke budeme pokračovať témou Biznisové dáta ako „ropa budúcnosti“.

11:52 Konferencia #akonato pokračuje rozhovorom s Mika Häkkinenom.

11:49 Panelová diskusia s osobnosťami Slovenska sa skončila. Mohli ste ju sledovať formou live streamu a zo záznamu budete môcť aj na facebookovej stránke Slovenská sporiteľňa pre firmy a podnikateľov.

10:55 Na pódium prichádza generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil. Bude sa rozprávať s tromi úspešnými osobnosťami, ktoré pôsobia najmä v zahraničí, aby s nimi diskutoval o budúcnosti podnikania aj ďalších atraktívnych témach.

Sú medzi nimi Ľuboš Pástor (profesor na University of Chicago člen bankovej rady Národnej banky Slovenska), Radoslav Danilák (hardvérový dizajnér a architekt spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Tachyum) a Gabriel Szabó (výkonný viceprezident Skupiny MOL pre oblasť Downstreamu).

Rozhovor môžete sledovať naživo prostredníctvom live streamu.

10:52 „Tri štvrtiny neplatenej práce v domácnosti vykonávajú ženy,“ približuje Matej Horňák zo Slovenskej sporiteľne.

10:51 V roku 2020 zaplatili klienti Slovenskej sporiteľne medziročne o 40 percent viac v e-shopoch.

10:49 Podľa prieskumov 7 percent Slovákov nikdy nepoužilo internet,“ hovorí analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

10:45 Pokračujeme ďalším data breakom na tému Ako nás pandémia posunula do digi priestoru.

10:22 „V roku 2017 sme urobili prvú reálnu marketingovú kampaň značky Dixi. Vytvorili sme nový vizuálny štýl a nový obal. Vedeli sme, že máme v rukách dobrý produkt a snažili sme sa zistiť, ako ho prezentovať zákazníkovi,“ hovorí o značke Ivan Milý, ktorá sa neskôr stala lídrom na trhu šampónov.

„Vsadili sme na dlhú tradíciu značky a na to, že je to slovenská značka s výťažkami zo slovenských bylín. Prvýkrát bola zaregistrovaná v roku 1927,“ dodáva Milý.

Po roku prišli prvé výsledky. Predaj Dixi šampónov stúpol o 72 percent a dnes im patrí 14-percentný podiel v objeme predaja v segmente šampónov.

10:10 Program pokračuje prezentáciou Ivana Milého, zakladateľa a CEO spoločnosti Herba Drug. Bude rozprávať o reštarte ikonickej značky Dixi.

10:09 Na záver sa pýta jeden z divákov: „Kto zarába viac? Dara speváčka alebo Dara biznismanka?“

„Teraz určite možnosť B. Budúci rok však mám v pláne nahrať album a natočiť aj pár videoklipov, aby bolo jasné, že Dara je speváčka,“ uzatvára Dara Rolins.

10:08 „Idem spúšťať vlastnú módnu kolekciu, ktorá bola vytvorená v Taliansku. Chcem s tým začať v mojom online prostredí, ale mám vybrané aj tri exkluzívne miesta v Bratislave, Košiciach a Prahe, kde si to budú môcť ľudia pozrieť,“ prezrádza Dara.

10:03 „Kedy prišlo rozhodnutie 'spravme značku'?“ pýta sa Sajfa.

„V období, kedy začal lockdown a v situácii, ktorá pre mňa znamenala stopku,“ odpovedá Dara Rolins.

„Bála si sa niekedy, že je koniec?“

„Nie. Vedela som, že to bude trvať dlhšie ako si myslíme. Že nezrušíme jeden vianočný koncert, ale dva. Zrazu som mala čas na veci, ktoré som dovtedy nestíhala a spustila som vlastnú značku. Jógamatky, vonné sviečky a ďalšie veci, ktoré sú so mnou spojené,“ odkrýva Rolins.

9:54 „Dámy a páni, privítajte ďalšiu hostku, krásna a šarmantná Dara Rolins,“ uviedol pokračovanie programu moderátor Matej Sajfa Cifra.

9:50 Takto sa vyvíjali tržby a maloobchodné ceny Pilsnera Urquell v ČR v ostatných rokoch.

9:49 „Minulý rok sa akceleroval zdravý životný štýl. Preto sme sa pustili do nového nápoja Aya, čo je nový fermentovaný varený nápoj, ktorý v týchto dňoch prichádza na trh,“ prezrádza marketingový šéf Plzenského Prazdroja.

9:45 „Investovali sme 20 milonov eur do podpory podnikov, aby sme neskôr mali kde predávať pivo,“ približuje Trzaskalik.

9:43 Firmu sme rozdelili na dve časti. Jedna sa snažila o to, aby firma dokázala reagovať na danú situáciu a pomohli sme podnikom. Druhá časť sa vydala na ultramaratón bez kompasu a bez mapy. Povedali sme si, že každá kríza je príležitosť firmu posunúť,“ hovorí marketingový šéf Plzenského Prazdroja.

9:40 „Korona spôsobila, že sme v podnikoch na Slovensku a v Českej republike nepredali 111 miliónov pív, prezrádza Trzaskalik.

9:38 Roman Trzaskalik z Pilsner Urquell začína so svojou prezentáciou o pivnom biznise.

9:36 Bestsellery odporúčame nakupovať skôr, lebo to vyzerá, že tento rok nebudú dotlače,“ uzavrel šéf Martinusu Michal Meško a na pódiu ho nahradil Roman Trzaskalik z Pilsner Urquell, marketingový riaditeľ pre Slovensko a Českú republiku.

9:33 Michal Meško sa ľudí spýtal, koľko z nich je rodičov a koľkí čítajú deťom knihy. Potom povedal, prečo sa pýtal.

„Sú výskumy, že keď deťom čítame 20 minút denne, v dospelosti vedia o 30 miliónov slov viac. Potom dokážu rýchlo čítať aj písať a rýchlejšie chápu jednotlivé koncepty. Časom sa tieto nožnice ešte viac roztvárajú,“ zdôrazňuje Meško.

9:30 Koronavírus vrátil kamenné prevádzky Martinusu podľa Michala Meška pár rokov dozadu, ale e-shopu to pomohlo.

Dnes je však doba, kedy v zahraničí veľké značky otvárajú kamenné obchody. Ukazuje sa, že to má obrovský zmysel a vie to spolu fungovať,“ odkrýva Meško.

9:26 "Na začiatku pandémie sme sa rozhodli zatvoriť kníhkupectvá, ktoré nám robili okolo 50 percent obratu. Ľudia to vnímali ako gesto, ktoré presahovalo biznisový rozmer, hovorí Michal Meško.

9:20 Na pódium prišiel šéf Martinusu Michal Meško.

9:18 „V priemere očakávame v budúcom roku infláciu 4,8 percenta,“ hovorí analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

9:16 Takto sa vyvíjali platby za vybrané skupiny spotrebný tovarov od začiatku pandémie.

9:10 Máme pred sebou prvý Data break. Reč bude o tom, ako ovplyvnila slovenskú ekonomiku pandémia alebo ako reagujú na súčasnú krízu firmy? Rozprávať bude analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

9:00 Deň plný inšpirácií a v závere aj víťazov prvého ročníka biznis ocenenia FéliX sa práve začal. Moderujú ho Matej Sajfa Cifra a Veronika Cifrová Ostrihoňová. Vitajte pri sledovaní minúty po minúte!

08:43 Prajeme dobré ráno. Konferencia #akonato sa začne o malú chvíľu v budove Starej Tržnice v Bratislave. Minútou po minúte vás bude sprevádzať Mário Šmýkal.

00:00 Minúta po minúte sa začne o 8:50. Pozrite si zatiaľ program konferencie alebo si prečítajte články o nomináciách na biznisovú cenu FéliX.

Tento článok vám prináša Slovenská sporiteľňa.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (17. 5. 2022)
USD 1.042
AUD 1.506
CZK 24.710
JPY 135.010
CAD 1.347
GBP 0.851
HUF 385.850
PLN 4.668
CHF 1.048
SEK 10.498

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 3. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 4. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 6. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 7. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 8. OMV a BILLA prinášajú na čerpacie stanice kvalitné potraviny
 1. Hypoglykémia – nebezpečná komplikácia cukrovky
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 4. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 7. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 8. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 12 638
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 586
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 4 812
 4. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 493
 5. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 2 467
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 2 274
 7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 029
 8. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 380

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 2. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 3. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 4. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 5. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 6. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 7. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 8. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 22 082
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 8 087
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 7 340
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 7 114
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 5 931
 6. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 538
 7. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 911
 8. Tomáš Vodvářka: Další tragická zpráva z Ruské federace 2 633
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 4. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 5. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister financií Igor Matovič.

Rafinéria by takto podľa Matoviča mala prispieť do rozpočtu sumou takmer 300 miliónov eur ročne.


SITA 59m
Richard Sulík.

Slovensko podľa Sulíka zaplatí za plyn v eurách na účet do Gazprombanky, kde sa peniaze prekonvertujú na ruble.


TASR 2 h
Prezidentka Zuzana Čaputová.

Občianske preukazy budú po novom obsahovať odtlačky prstov.


TASR 2 h
Richard Sulík.

Strana nikdy nepodporí zvyšovanie daní, tvrdí Sulík.


SITA 4 h

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 2. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 3. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 4. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 5. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 6. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 7. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 8. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 22 082
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 8 087
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 7 340
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 7 114
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 5 931
 6. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 538
 7. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 911
 8. Tomáš Vodvářka: Další tragická zpráva z Ruské federace 2 633
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 4. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 5. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 6. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 7. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
SkryťZatvoriť reklamu