Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Poznáme mená víťazov prvého ročníka biznisovej ceny FéliX

Ocenené boli bicykle aj pomoc mentálne postihnutým.

Biznis cena FéliXBiznis cena FéliX

V Bratislave sa v stredu 20. októbra konalo najväčšie biznis podujatie jesene, konferencia #akonato. V rámci jej 3. ročníka sa vyhlasovali aj víťazi novej biznisovej ceny FéliX.

Cenu vyhlasuje INDEX a Slovenská sporiteľňa v spolupráci s odbornými partnermi. Zameriava sa na inšpiratívne podnikateľské či iné aktivity, ktoré prispievajú k prosperite, modernizácii a spoločenskej zodpovednosti našej krajiny. Viac informácií nájdete na webe www.cenafelix.sk.

Ocenenie má kategórie Rodinná firma roka, Verejné dobro a Hlavná cena.

Konferenciu #akonato sme sledovali online:

16:00 Minúta po minúte sa skončila. Ďakujeme vám za jej sledovanie. O nominovaných aktivitách aj víťazoch biznis ocenenia FéliX si môžete prečítať na webe magazínu Index.

15:57 Víťazom Hlavnej ceny ocenenia FéliX sa stáva spoločnosť Innovatrics.

Súvisiaci článok Vďaka nim nemusíte chodiť do banky, Innovatrics rozozná tvár podľa selfíčka Čítajte 

15:52 Cenu prichádza odovzdať Daniela Hantuchová.

15:45 Biznis cena FéliX sa dostáva k vyhláseniu víťaza poslednej kategórie, ktorou je Hlavná cena.

Nominovanými sú Antik Telecom, Dedoles, Herba Drug, Innovatrics, MicroStep-MIC a MultiplexDX.

15:39 „Táto cena je dôkazom, že naša spoločnosť dozrieva a posúva sa dopredu. Začína si všímať aj ľudí, ktorí možno nedostali takú šancu, za čo veľmi ďakujeme,“ hovorí zástupca spoločnosti Bivio.

15:36 Víťazom kategórie Verejné dobro sa stáva BIVIO - Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR.

15:34 Cenu prichádza odovzdať paralympionička Michaela Balcová.

15:30 Na rad prichádza odovzdávanie ceny FéliX v kategórii Verejné dobro. Nominované sú Minifarma, JRK Slovensko a BIVIO - Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR.

15:22 „Som prekvapený, dojatý a poctený. Ďakujem všetkým kolegom a zamestnancom, ktorí s nami spolupracujú. Niektorí už takmer 30 rokov,“ hovorí zástupca firmy Kellys Bicycles Peter Divinec.

15:21 víťazom kategórie Rodinná firma roka ocenenia FéliX sa stáva Kellys Bicycles.

15:19 Cenu Rodinnej firmy roka prichádza odovzdať herečka Zuzana Krónerová.

Súvisiaci článok Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma. Kto zabojuje o FéliXa Čítajte 

15:15 Ako prvá kategória sa bude vyhlasovať Rodinná firma roka.

Nominovanými sú Tempo Kondela, Mäspoma a Kellys Bicycles.

15:05 Prestávka sa skončila. Najbližšiu hodinu sa dozviete mená víťazov 1. ročníka biznisovej ceny FéliX.

14:10 Začala sa posledná prestávka dnešného dňa. Po nej príde na rad vyhlasovanie výsledkov 1. ročníka biznisovej ceny FéliX. Jeho začiatok je naplánovaný na 15:00. Takéto sú nominácie.

14:09 „Kedy nás nahradia stroje? Ako ďaleko sme od momentu, kedy sa budú ceny nastavovať autonómne?“ pýta sa moderátor.

„V tej dobe už sme. Príkladom sú supermarkety alebo letecké spoločnosti“ odpovedá Peter Krišťák z PRICEWISE s.r.o.

14:01 „Nie je rozdiel medzi mužmi a ženami. Rozdiel je jedine v skúsenosti vodičov,“ prezrádza Eduard Suchánek z Boltu.

13:54 Hostia mali najskôr vlastné prezentácie, teraz pokračujú panelovou diskusiou. Pre pripomenutie, rozprávať sa bude pätica prednášajúcich.

 • Peter Krišťák - PRICEWISE s.r.o.
 • Filip Vítek - Mocnedata.sk
 • Ondřej Knot - Dateio
 • Eduard Suchánek - Bolt
 • Karin Fuentes - Digitoo

13:43 Dateio vytvára pre Slovenskú sporiteľňu funkciu George Moneyback. Ondřej Knot o tom bude rozprávať.

13:42 S prednáškou začína aj Ondřej Knot zo start-upu Dateio. Bude rozprávať o tom, že transakčné dáta sú často považované len za nutné zlo, ktoré je potrebné istú dobu ukladať a potom radšej čím skôr zmazať, nech nezaberajú miesto.

Transakčné dáta (a ich analýza) však podľa neho predstavujú zdroj (často) najsilnejších prediktorov budúceho správania klienta. Ako teda využiť dáta z „nudných“ transakcií?

13:38 „Účtovníci trávia 87 percent pracovného času pri rutinných aktivitách bez vyššej pridanej hodnoty,“ hovorí Karin Fuentes z Digitoo.

13:33 Karin Fuentes z Digitoo začína rozprávať, že vyvinuté technológie čoraz viac umožňujú štandardizovať a automatizovať ľudskú prácu. Mnohí sa nazdávajú, že robotizácia sa týka primárne výrobných podnikov.

V skutočnosti však nevýrobné činnosti (ako HR, účtovníctvo, marketing) predstavujú vyššiu mieru návratnosti pri automatizácii. Aké dátové podhubie k tomu potrebujete a kedy sa oplatí rozmýšľať o automatizácií „kancelárskych“ procesov?

13:29 Prečo ľudia odmietajú nákupy? 30 percent nemá záujem o zmenu, 20 percent vidí problém v cene, 17 percent cíti nesúčinnosť, pre 7 percent má konkurencia lepšie riešenie a 26 percent má iné dôvody.

13:23 Aké dáta je potrebné zbierať k cenotvorbe a jej riadeniu? Kde začať, čo je low-hanging-fruit v pricingu? Kam má smerovať váš (dátami podložený) Pricing do budúcna? S prednáškou pokračuje Peter Krišťák z PRICEWISE.

13:21 „2 000 elektrických kolobežiek by ušetrilo 100-tisíc jázd autom za rok,“ hovorí country manager spoločnosti Bolt Eduard Suchánek.

13:18 Ako nastavuje cenu Bolt za odvoz?

13:10 Rozprávať začína Eduard Suchánek o podnikaní Boltu.

13:02 Ako tvoriť správne ceny, vyťažiť z klienta čo najviac, prepojiť offline podnikanie s online svetom a zautomatizovať vnútrofiremné procesy? Viac povedia zástupcovia firiem, ktoré vedia ako využiť dáta v prospech biznisu.

 • Peter Krišťák - PRICEWISE s.r.o.
 • Filip Vítek - Mocnedata.sk
 • Ondřej Knot - Dateio
 • Eduard Suchánek - Bolt
 • Karin Fuentes - Digitoo

13:00 Pokračujeme ďalšou časťou konferencie #akonato.

12:30 Prvá časť konferencie sa skončila. Po prestávke budeme pokračovať témou Biznisové dáta ako „ropa budúcnosti“.

11:52 Konferencia #akonato pokračuje rozhovorom s Mika Häkkinenom.

11:49 Panelová diskusia s osobnosťami Slovenska sa skončila. Mohli ste ju sledovať formou live streamu a zo záznamu budete môcť aj na facebookovej stránke Slovenská sporiteľňa pre firmy a podnikateľov.

10:55 Na pódium prichádza generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil. Bude sa rozprávať s tromi úspešnými osobnosťami, ktoré pôsobia najmä v zahraničí, aby s nimi diskutoval o budúcnosti podnikania aj ďalších atraktívnych témach.

Sú medzi nimi Ľuboš Pástor (profesor na University of Chicago člen bankovej rady Národnej banky Slovenska), Radoslav Danilák (hardvérový dizajnér a architekt spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Tachyum) a Gabriel Szabó (výkonný viceprezident Skupiny MOL pre oblasť Downstreamu).

Rozhovor môžete sledovať naživo prostredníctvom live streamu.

10:52 „Tri štvrtiny neplatenej práce v domácnosti vykonávajú ženy,“ približuje Matej Horňák zo Slovenskej sporiteľne.

10:51 V roku 2020 zaplatili klienti Slovenskej sporiteľne medziročne o 40 percent viac v e-shopoch.

10:49 Podľa prieskumov 7 percent Slovákov nikdy nepoužilo internet,“ hovorí analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

10:45 Pokračujeme ďalším data breakom na tému Ako nás pandémia posunula do digi priestoru.

10:22 „V roku 2017 sme urobili prvú reálnu marketingovú kampaň značky Dixi. Vytvorili sme nový vizuálny štýl a nový obal. Vedeli sme, že máme v rukách dobrý produkt a snažili sme sa zistiť, ako ho prezentovať zákazníkovi,“ hovorí o značke Ivan Milý, ktorá sa neskôr stala lídrom na trhu šampónov.

„Vsadili sme na dlhú tradíciu značky a na to, že je to slovenská značka s výťažkami zo slovenských bylín. Prvýkrát bola zaregistrovaná v roku 1927,“ dodáva Milý.

Po roku prišli prvé výsledky. Predaj Dixi šampónov stúpol o 72 percent a dnes im patrí 14-percentný podiel v objeme predaja v segmente šampónov.

10:10 Program pokračuje prezentáciou Ivana Milého, zakladateľa a CEO spoločnosti Herba Drug. Bude rozprávať o reštarte ikonickej značky Dixi.

10:09 Na záver sa pýta jeden z divákov: „Kto zarába viac? Dara speváčka alebo Dara biznismanka?“

„Teraz určite možnosť B. Budúci rok však mám v pláne nahrať album a natočiť aj pár videoklipov, aby bolo jasné, že Dara je speváčka,“ uzatvára Dara Rolins.

10:08 „Idem spúšťať vlastnú módnu kolekciu, ktorá bola vytvorená v Taliansku. Chcem s tým začať v mojom online prostredí, ale mám vybrané aj tri exkluzívne miesta v Bratislave, Košiciach a Prahe, kde si to budú môcť ľudia pozrieť,“ prezrádza Dara.

10:03 „Kedy prišlo rozhodnutie 'spravme značku'?“ pýta sa Sajfa.

„V období, kedy začal lockdown a v situácii, ktorá pre mňa znamenala stopku,“ odpovedá Dara Rolins.

„Bála si sa niekedy, že je koniec?“

„Nie. Vedela som, že to bude trvať dlhšie ako si myslíme. Že nezrušíme jeden vianočný koncert, ale dva. Zrazu som mala čas na veci, ktoré som dovtedy nestíhala a spustila som vlastnú značku. Jógamatky, vonné sviečky a ďalšie veci, ktoré sú so mnou spojené,“ odkrýva Rolins.

9:54 „Dámy a páni, privítajte ďalšiu hostku, krásna a šarmantná Dara Rolins,“ uviedol pokračovanie programu moderátor Matej Sajfa Cifra.

9:50 Takto sa vyvíjali tržby a maloobchodné ceny Pilsnera Urquell v ČR v ostatných rokoch.

9:49 „Minulý rok sa akceleroval zdravý životný štýl. Preto sme sa pustili do nového nápoja Aya, čo je nový fermentovaný varený nápoj, ktorý v týchto dňoch prichádza na trh,“ prezrádza marketingový šéf Plzenského Prazdroja.

9:45 „Investovali sme 20 milonov eur do podpory podnikov, aby sme neskôr mali kde predávať pivo,“ približuje Trzaskalik.

9:43 Firmu sme rozdelili na dve časti. Jedna sa snažila o to, aby firma dokázala reagovať na danú situáciu a pomohli sme podnikom. Druhá časť sa vydala na ultramaratón bez kompasu a bez mapy. Povedali sme si, že každá kríza je príležitosť firmu posunúť,“ hovorí marketingový šéf Plzenského Prazdroja.

9:40 „Korona spôsobila, že sme v podnikoch na Slovensku a v Českej republike nepredali 111 miliónov pív, prezrádza Trzaskalik.

9:38 Roman Trzaskalik z Pilsner Urquell začína so svojou prezentáciou o pivnom biznise.

9:36 Bestsellery odporúčame nakupovať skôr, lebo to vyzerá, že tento rok nebudú dotlače,“ uzavrel šéf Martinusu Michal Meško a na pódiu ho nahradil Roman Trzaskalik z Pilsner Urquell, marketingový riaditeľ pre Slovensko a Českú republiku.

9:33 Michal Meško sa ľudí spýtal, koľko z nich je rodičov a koľkí čítajú deťom knihy. Potom povedal, prečo sa pýtal.

„Sú výskumy, že keď deťom čítame 20 minút denne, v dospelosti vedia o 30 miliónov slov viac. Potom dokážu rýchlo čítať aj písať a rýchlejšie chápu jednotlivé koncepty. Časom sa tieto nožnice ešte viac roztvárajú,“ zdôrazňuje Meško.

9:30 Koronavírus vrátil kamenné prevádzky Martinusu podľa Michala Meška pár rokov dozadu, ale e-shopu to pomohlo.

Dnes je však doba, kedy v zahraničí veľké značky otvárajú kamenné obchody. Ukazuje sa, že to má obrovský zmysel a vie to spolu fungovať,“ odkrýva Meško.

9:26 "Na začiatku pandémie sme sa rozhodli zatvoriť kníhkupectvá, ktoré nám robili okolo 50 percent obratu. Ľudia to vnímali ako gesto, ktoré presahovalo biznisový rozmer, hovorí Michal Meško.

9:20 Na pódium prišiel šéf Martinusu Michal Meško.

9:18 „V priemere očakávame v budúcom roku infláciu 4,8 percenta,“ hovorí analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

9:16 Takto sa vyvíjali platby za vybrané skupiny spotrebný tovarov od začiatku pandémie.

9:10 Máme pred sebou prvý Data break. Reč bude o tom, ako ovplyvnila slovenskú ekonomiku pandémia alebo ako reagujú na súčasnú krízu firmy? Rozprávať bude analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

9:00 Deň plný inšpirácií a v závere aj víťazov prvého ročníka biznis ocenenia FéliX sa práve začal. Moderujú ho Matej Sajfa Cifra a Veronika Cifrová Ostrihoňová. Vitajte pri sledovaní minúty po minúte!

08:43 Prajeme dobré ráno. Konferencia #akonato sa začne o malú chvíľu v budove Starej Tržnice v Bratislave. Minútou po minúte vás bude sprevádzať Mário Šmýkal.

00:00 Minúta po minúte sa začne o 8:50. Pozrite si zatiaľ program konferencie alebo si prečítajte články o nomináciách na biznisovú cenu FéliX.

Tento článok vám prináša Slovenská sporiteľňa.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie z ekonomiky

Inzercia - Tlačové správy

 1. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom
 2. Proxenta oficiálne potvrdila záujem o ďalšie investície na Kube
 3. Dávajú osemročnú záruku. Batérie vyvíjajú už desať rokov
 4. Štúdium ekológie, dizajnu či tech. inovácií je životný štýl?
 5. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 6. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 7. Získaj náskok pred štartom
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 9. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 10. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 1. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 2. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 3. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 4. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 5. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 6. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 7. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 8. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 9. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 10. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 398
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 647
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 373
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 034
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 135
 6. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 674
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 410
 8. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 318
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 871
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 816
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič

Na úroveň vakcinácie má vplyv aj podpora od populárnych politikov.


26. nov
Rozostavaný komplex Silver Resort.

Projekt Silver Resort vlastní prešovská firma.


25. nov
Ilustračné foto.

V novembri a decembri platí schéma pomoci Prvá pomoc+.


25. nov
Zľava: Samuel Oriňák, Daniel Ďurica

Dynamicky rastúca spoločnosť stavila na férovosť a ľudský prístup.


26. nov

Blogy SME

 1. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 2. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 3. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 4. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 5. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Medzipohlavné rozdiely v deľbe práce
 6. Miroslav Pollák: Utečenci a „ekonomickí migranti“
 7. Milan Kuruc: Čomu pomohol odporúčaný homeoffice?
 8. Inštitút strategických politík: Ničivá druhá vlna COVID-19 v Indii môže predznamenať úpadok Módího moci
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 430
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 328
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 531
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 467
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 994
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 159
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 657
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 031
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Valentína Sedileková: Komentujete vzhľad druhých ľudí? Ubližujete im viac, ako si uvedomujete
Skryť Zatvoriť reklamu