Piatok, 3. december, 2021 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Ján Lunter ml.: Apple ako hrozba? Je to naopak (rozhovor)

Technológie vyvíjame tak, aby sa nedali zneužiť, hovorí CEO Innovatricsu.

Ján Lunter, CEO Innovatrics (Zdroj: Maňo Štrauch)

Slovenská firma Innovatrics, ktorú pred pätnástimi rokmi založil Ján Lunter mladší, patrí medzi najlepšie príklady slovenského high-tech exportu.

Známa je referenciami v krajinách Afriky a juhovýchodnej Ázie, kde jej technológie na rozoznávanie odtlačkov prstov umožnili tamojším vládam organizovať voľby. Slováci sa s produktmi Innovatricsu môžu stretnúť napríklad v bankách pri otváraní účtu na diaľku pomocou naskenovania občianskeho preukazu a selfíčka z mobilu.

V prvom ročníku biznis ceny FéliX, ktorú zorganizovali INDEX a Slovenská sporiteľňa, získal Innovatrics ocenenie v hlavnej kategórii za úspešný podnikateľský príbeh.

Článok nájdete v novembrovom vydaní časopisu INDEX. Práve v predaji.Článok nájdete v novembrovom vydaní časopisu INDEX. Práve v predaji. (zdroj: Maňo Štrauch)

Vašu technológiu používajú vlády v Afrike alebo v Ázii na organizovanie volieb, v princípe tak pomáhate šíriť demokraciu vo svete. Premýšľate o dosahoch svojho biznisu aj takto?

Náš primárny záujem je robiť kvalitnú biometriu, ktorá sa nemýli a dokáže vyriešiť problém. Sme radi, že to pomáha demokracii, lebo veľmi radi robíme projekty, ktoré majú vplyv na ľudskú spoločnosť. Na tie sa sústreďujeme. Naša misia teda síce nie je šíriť demokraciu, ale prinášať výhody a pozitívne aspekty biometrie miliónom ľudí na celom svete. Veľmi často to však spolu súvisí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako získavate tieto kontrakty? Funguje aj v krajinách s málo rozvinutými štátnymi inštitúciami niečo ako verejné obstarávanie?

Áno, aj tam prebiehajú tendre na dodávateľov. Organizácia volieb je pod drobnohľadom, voľby často financujú medzinárodné inštitúcie, ako sú OSN alebo Svetová banka.

Ich podmienkou je aj kvalitný priebeh výberového procesu a audit biometrického riešenia pred voľbami a po nich. Experti, ktorí overujú fungovanie nášho systému, sú vo svojom odbore veľmi zdatní a skúsení.

Nie je v Afrike alebo v Južnej Amerike, podobne ako často aj na Slovensku, pri biznise so štátom rozšírená korupcia? Aké sú vaše skúsenosti?

My nejdeme do kontraktov so samotnou vládou, projekty dodávame prostredníctvom partnerov, ktorými sú buď nadnárodné, alebo naopak miestne lokálne firmy. Čiže z tohto pohľadu do toho priamo nevidíme. Osobne si však myslím, že situácia je v rôznych krajinách rôzna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

USA vedú, v Číne ich nechcú

Rozpoznávanie odtlačkov prstov a tvárí sa dá využiť aj na úplne opačný účel ako šírenie demokracie, a to na sledovanie ľudí a podporu autoritárskych režimov. Ako sa s tým vyrovnávate?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Obchod Pepco v Bratislave. (ilustračné foto)

Milan Drahoš o nejednoznačnosti lockdownu i útokoch na zamestnancov.


3 h
Mliečne produkty by vo vyváženej strave nemali chýbať.

Sťažujú sa obchodníci, mliekari aj farmári.


6 h
Hegerova vláda.

Pri platoch rozhoduje priemerná mzda a plat poslancov.


7 h
Vizualizácia hotela, ktorý mal vyrásť na Železnej studničke.

Developer Snowdrop vystriedal viacero návrhov, nedávno skrachoval.


21 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Obchod Pepco v Bratislave. (ilustračné foto)

Milan Drahoš o nejednoznačnosti lockdownu i útokoch na zamestnancov.


3 h
Kritický pohľad Michala Havrana.

Je stále naším spojencom proti tým, ktorí s ním narábajú horšie ako obchodníci s otrokmi so živým tovarom.


1. dec
Mliečne produkty by vo vyváženej strave nemali chýbať.

Sťažujú sa obchodníci, mliekari aj farmári.


6 h
Nataša Holinová

Výsledky prvého kola voľby detského komisára sú vzrušujúce. Druhé nás ani nemusí zaujímať.


3 h
Skryť Zatvoriť reklamu