Hypotéky sú stále lacné, ale úroky idú nahor. Banky i finanční sprostredkovatelia upozorňujú, že v nasledujúcich mesiacoch úvery na bývanie podstatne zdražejú.
Prvú vlnu úprav sadzieb už má Slovensko za sebou, ale zrejme ide len o začiatok. Nebyť vojny na Ukrajine, sadzby na hypotékach by rástli ešte výraznejšie.
Priemerný úrok pri nových úveroch na bývanie dosiahol v januári tohto roka najprudší rast od konca roka 2017. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa úroková sadzba zvýšila o sedem stotín bodu na 0,94 percenta. Na takejto úrovni bola naposledy vlani v apríli.

Drahšie hypotéky ovplyvnia celkovú výšku úveru, ktorú banky klientom schvália. Všimnú si to klienti, ktorí majú príjem na hranici úverových možností.
INDEX pripravil súhrn najčastejších životných situácií, do ktorých sa môžu dlžníci či žiadatelia o úver v blízkej budúcnosti dostať.
V článku sa dočítate:
- Prečo slovenské banky zvýšili sadzby na hypotékach, keď sa základná sadzba ECB ešte nepohla?
- Ako môžu úrokové sadzby stúpnuť do konca roka 2022 a na budúci rok?
- Mám viazanosť na hypotéke do júna 2023. Oplatí sa mi zrušiť fixáciu a už teraz si zaistiť sadzbu napríklad na 10 rokov?
- Ako postupovať, keď sa rozhodnem pre výhodnejšiu fixáciu v inej banke?
- S akými nákladmi treba počítať pri prerušení zmluvnej viazanosti?
- Akú najlepšiu sadzbu je možné si momentálne zvoliť v prípade troj- a desaťročnej viazanosti?
- Niektorí klienti popri hypotékach financujú nákup nehnuteľnosti aj spotrebnými úvermi alebo úvermi od stavebných sporiteľní. Dochádza aj pri nich k zdražovaniu?
- O koľko zaplatím viac pri hypotéke vo výške stotisíc eur, ak sa sadzba zvýši z 0,9 na 1,5 percenta, prípadne až na 2,5 percenta pri zostávajúcich 25 rokoch splácania?
1. Prečo slovenské banky zvýšili sadzby na hypotékach, keď sa základná sadzba ECB ešte nepohla?
Banky s najväčším trhovým podielom na hypotekárnom trhu (VÚB, Tatra banka a Slovenská sporiteľňa) v posledných rokoch trápilo, že na týchto úveroch dosahujú veľmi nízke marže.