SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Úroky pôjdu nahor. Ako si poradiť s drahšou hypotékou?

Väčšina bánk ich už menila, môžu začínať dvojkou.

Hypotéky sú stále lacné, ale úroky idú nahor. Banky i finanční sprostredkovatelia upozorňujú, že v nasledujúcich mesiacoch úvery na bývanie podstatne zdražejú.

Prvú vlnu úprav sadzieb už má Slovensko za sebou, ale zrejme ide len o začiatok. Nebyť vojny na Ukrajine, sadzby na hypotékach by rástli ešte výraznejšie.

Priemerný úrok pri nových úveroch na bývanie dosiahol v januári tohto roka najprudší rast od konca roka 2017. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa úroková sadzba zvýšila o sedem stotín bodu na 0,94 percenta. Na takejto úrovni bola naposledy vlani v apríli.

Drahšie hypotéky ovplyvnia celkovú výšku úveru, ktorú banky klientom schvália. Všimnú si to klienti, ktorí majú príjem na hranici úverových možností.

INDEX pripravil súhrn najčastejších životných situácií, do ktorých sa môžu dlžníci či žiadatelia o úver v blízkej budúcnosti dostať.

1. Prečo slovenské banky zvýšili sadzby na hypotékach, keď sa základná sadzba ECB ešte nepohla?

Banky s najväčším trhovým podielom na hypotekárnom trhu (VÚB, Tatra banka a Slovenská sporiteľňa) v posledných rokoch trápilo, že na týchto úveroch dosahujú veľmi nízke marže.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu