Vitajte pri 13. vydaní Index newslettra.
Prehľad toho najzaujímavejšieho zo sveta biznisu a ekonomiky za posledný týždeň pripravila Eva Frantová.
Tento týždeň začnem tak trochu netradične. Podcast Index, v ktorom sa vám už rok a pol prihováram s ekonomickými témami, je nominovaný v kategórii Profit v súťaži Podcast roka. Ak sa vám páči moja práca, zahlasujte zaň na www.podcastroka.sk. Ďakujem!
Analytici Útvaru hodnoty za peniaze sa pozreli na posledný nerozostavaný úsek diaľnice D1 Turany - Hubová. Výsledky ich analýzy ukazujú nielen to, či je projekt ekonomicky výhodný, ale aj to, kde by sa prípadne dalo ušetriť.
Tento týždeň si v Index newslettri ich analýzu priblížime a pozrieme sa aj na to, čo sa v najbližších týždňoch bude diať s úrokovými sadzbami Európskej centrálnej banky.
Ďakujem, že odoberáte Index newsletter. Ak ste tak náhodou ešte neurobili, zmeniť to môžete na tomto odkaze.
Téma týždňa: Dokončenie D1 vyjde ešte draho
Analytici Útvaru hodnoty za peniaze pri ministerstve financií sa pozreli na náklady a prínosy posledného nerozostavaného úseku D1 Turany - Hubová. Aký je výsledok?
Po necelom mesiaci od zverejnenia štúdie uskutočniteľnosti Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) konštatujú, že ak sa úsek postaví, bude patriť medzi najdrahšie v histórii Slovenska.
Spôsobujú to najmä vysoké náklady na tunely Korbeľka a Havran. Vychádzajú v prepočte na 120 miliónov eur bez DPH na jeden kilometer. Je to dvojnásobne viac, než by stáli iné diaľničné tunely na diaľnici D1 a rýchlostnej ceste R4, a tiež výrazne viac ako niektoré diaľničné tunely v rakúskych a nemeckých Alpách.
Prečo?
- Podľa hovorcu NDS Tomáša Farenčáka boli náklady vyčíslené na základe inžiniersko-geologického a hydrogeologického prieskumu. Inými slovami, terén v tomto úseku je mimoriadne náročný.
Čo na to analytici?
- Chýba im špecifikácia niektorých nákladov (napríklad razeného tunela za 870 miliónov eur s DPH), ktorá by pomohla zraziť výdavky nižšie. Čím viac podrobností bude mať podľa nich zhotoviteľ k dispozícii, tým lepšie môže odhadnúť riziká stavby a navrhnúť nižšiu cenu.
Problémom je aj samotný začiatok výstavby. Minister dopravy Jozef Ráž avizoval, že súťaž na zhotoviteľa chce vyhlásiť už v lete, čo je podľa niektorých analytikov nereálne.
Viac o návratnosti, ale aj o prínosoch tohto náročného úseku D1 sa dočítate v texte Jozefa Ryníka Porazia aj Rakúšanov a Nemcov. Tunely na severe Slovenska budú cenovými rekordérmi.
Ďalšie udalosti týždňa:
Slovenská sporiteľňa od júna znižuje úrokové sadzby hypoték fixovaných na tri a päť rokov. Minimálny úrok pri 3-ročnej fixácii klesne zo 4,99 percenta na 4,59 a pri 5-ročnej fixácii zo 4,99 percenta na 4,79. Naopak, úročenie ročnej fixácie sa zvyšuje na 4,99 percenta. Ostatné fixácie hypoték zostávajú bez zmeny.
Európska komisia odkladá rozhodnutie o clách na čínske elektromobily až na obdobie po voľbách do Európskeho parlamentu. Informuje o tom agentúra Reuters. Cieľom je udržať túto otázku mimo volebnej kampane. Brusel už dlhšie preveruje čínsky systém podpory domácej výroby elektrických áut.
Maďarská vláda podpísala dohodu s Bieloruskom o pomoci pri rozšírení jadrovej elektrárne Paks. Počas návštevy Minska to oznámil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Urobiť tak môže aj preto, že jadrová energetika nepodlieha sankciám Európskej únie uvaleným na Moskvu pre jej inváziu na Ukrajinu.
Graf týždňa: Inflácia sa blíži k cieľu, ECB ide znižovať sadzby
Vyzerá to tak, že Európskej centrálnej banke (ECB) sa podarilo dostať pod kontrolu infláciu v eurozóne. Najnovšie aprílové dáta ukazujú, že ostala na marcovej úrovni 2,4 percenta, pričom už siedmy mesiac po sebe sa pohybuje pod hranicou troch percent.
Aj preto sa v posledných dňoch začínajú ozývať hlasy z prostredia ECB o takmer istom znižovaní úrokových sadzieb, ku ktorému by malo dôjsť už na budúci týždeň, 6. júna.
V pondelok to napríklad vyhlásil člen Rady guvernérov ECB a šéf fínskej centrálnej banky Olli Rehn. Iný názor však nemá ani osemdesiat ekonómov, ktorých na túto tému oslovila agentúra Reuters. Väčšina sa pritom domnieva, že k znižovaniu dôjde aj v septembri a v decembri.
Kam až ECB nakoniec s úrokmi zájde, bude však závisieť aj od vývoja v USA. Americký Fed zatiaľ o znižovaní sadzieb nerozhodol.
O čom sme tento týždeň písali
Zelená domácnostiam mešká
Dotácie zo schémy Zelená domácnostiam na kúpu fotovoltických panelov, tepelných čerpadiel, solárnych kolektorov a kotlov na biomasu stále meškajú. Slovenská inovačná a energetická agentúra, ktorá má schému na starosti, vlani vyzvala záujemcov, že s inštaláciou zariadení nemusia otáľať, pretože im náklady spätne preplatí.
Problém je, že doteraz nespustila vydávanie takzvaných poukážok, prostredníctvom ktorých bude žiadateľom vyplácať peniaze. Čo sa v agentúre deje, kedy sa žiadatelia dočkajú preplácania a čo sa deje na trhu z obnoviteľnými zdrojmi aj pre meškajúce dotácie, sa dočítate v texte Jozefa Tvardzíka Žiadosti o dotácie spustili s meškaním. Kedy začnú chodiť peniaze, stále nie je jasné.
Konkurz Tubau ukázal miliónové dlhy
Spoločnosť Tubau, ktorá sa špecializovala na diaľničné, cestné a železničné tunely, má od roku 2022 problémy. Ich spúšťačom mali byť nezhody so spoločnosťou Skanska pri výstavbe diaľničného tunela Višňové.
Malí živnostníci sa obávali, že Tubau, pre ktorý pracovali ako subdodávatelia, im nepreplatí faktúry. Dlhy spoločnosti narastali a v auguste 2022 spoločnosť C&T Advokáti požiadala o konkurz. Ten sa začal minulý rok.
Ako sa konkurz vyvíja a kto si prihlásil pohľadávky, to sa dočítate v článku Tomáša Vašutu Pohoreli na tuneli Višňové, konkurz ukázal dlhy za desiatky miliónov.
Spoplatniť informácie? Dankov návrh je nejasný
Poslanci koaličnej SNS na čele s Andrejom Dankom predložili do parlamentu novelu infozákona, v ktorej navrhujú spoplatnenie mimoriadne rozsiahleho vyhľadávania informácií.
S tým, že povinná osoba poskytne odpoveď na infožiadosť až po zaplatení týchto nákladov. Čo však znamená mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie a aký vysoký poplatok by bolo treba zaplatiť, to Dankov návrh nešpecifikuje.
Aké riziká tieto zmeny prinesú, približuje Nadácia Zastavme korupciu a Ľubomír Daňko v článku SNS chce spoplatniť právo na informácie. Na špekulantov Dankov návrh nezaberie.
V Bratislave dostane šancu ďalší brownfield
Bratislavský magistrát sa rozhodol developovať zanedbaný areál bývalých technických služieb na Bazovej ulici. Projekt, s ktorým začiatkom minulého roka prišiel Metropolitný inštitút Bratislavy, počíta s vytvorením nového mestského bloku.
V rámci areálu by mali vzniknúť kancelárske priestory pre mestské organizácie, multifunkčný priestor, centrálne námestie a priestory pre služby, ako aj mestské nájomné byty. Ďalšie podrobnosti sa dočítate v texte Tomáša Vašutu Vznikne v Bratislave druhá Cvernovka? Bratislava si dala zelenú.
Podcast Index: Nízka nezamestnanosť je len predzvesť problému
Len pred pár dňami sa minister práce Erik Tomáš chválil najnižšou mierou nezamestnanosti v histórii samostatnosti Slovenska, konkrétne niečo cez päť percent, ktorú krajina dosiahla v apríli tohto roka. Podľa šéfa rezortu to má znamenať, že nezamestnanosť prestáva byť jedným z najväčších problémov Slovenska.
V tohtotýždňovom podcaste Index Vyhrali sme nad nezamestnanosťou? Nie, len nemá kto robiť s hovorkyňou portálu Profesia.sk Ľubicou Melcerovou rozoberám skutočný dôvod nižšieho počtu nezamestnaných - demografickú pyramídu, ktorá už prestáva byť pyramídou, ale skôr akýmsi hríbom. Inými slovami, z pracovného trhu odchádza na dôchodok viac ľudí, ako naň z vysokých škôl prichádza.
Navyše, najmladšie ročníky, takzvaná generácia Z, majú úplne iné požiadavky na pracovné prostredie. „Dbajú na rovnováhu medzi prácou a súkromím a úplne inak komunikujú. Poväčšine písomne a stručne. Málokedy zavolajú, že sa chcú poradiť, skôr uprednostnia komunikáciu s chatbotmi,“ vysvetľuje Melcerová.
Odporúčanie: ETF ethereum je na svete
Svet kryptomien zažíva ďalší míľnik. Po tom, čo v januári Americká komisia pre cenné papiere a burzy odklepla bitcoinové ETF, najnovšie predbežne schválila aj osem žiadostí o spotové ETF fondy, ktorý by mali kopírovať vývoj druhej najväčšej digitálnej meny ethereum.
Nemôže sa s nimi síce hneď obchodovať, je to ale základ na to, aby sa tak stalo v blízkej budúcnosti. Ak vás téma kryptosveta a toho, ako sa postupne dostávajú na burzu zaujíma, odporúčam článok Jozefa Tvardzíka. Dozviete sa v ňom, čo to pre ethereum znamená, aj aký bude ďalší postup.

A ak by vás zaujímalo zákulisie toho, ako prebiehalo samotné schvaľovanie a kto sa na ňom podieľal, pozrite si rozhovor Rachel Wolfson z portálu Cryptonews s ETF analytikom Bloomberg Jamesom Seyffartom.