Vitajte pri 19. vydaní Index newslettra. Prehľad toho najzaujímavejšieho zo sveta biznisu a ekonomiky za posledný týždeň pripravila Eva Frantová.
Nemecký Volkswagen je v problémoch a plánuje prepúšťať, čo spôsobuje paniku v mnohých jeho európskych pobočkách. Situácia na Slovensku je však celkom iná.
Tento týždeň sa preto v Index newslettri pozrieme na to, čo čaká slovenské fabriky Volkswagenu v Bratislave a Martine a priblížime si aj vážnosť situácie ľudí ohrozených chudobou.
Ďakujem, že odoberáte Index newsletter. Ak ste tak ešte neurobili, zmeniť to môžete na tomto odkaze.
Téma týždňa: Škrty vo Volkswagene sa Slovenska nedotknú
Začiatkom júla sa (opäť) objavili správy o zložitej situácii nemeckého automobilového koncernu Volkswagen.
Predseda odborovej organizácie vo VW Škoda Auto Jaroslav Povšík povedal, že v dôsledku nástupu umelej inteligencie, robotizácie a zmien v organizácii práce, bude potrebné v celom koncerne redukovať stavy.
Podľa predáka mal byť najviac ohrozený koncern v Bruseli. Volkswagen však pôsobí aj na Slovensku, konkrétne vo fabrikách v Martine a Bratislave, kde zamestnáva celkovo 11-tisíc ľudí.
Bude sa na Slovensku prepúšťať?
- Vyzerá to tak, že nie. Slovenská odnož VW síce dlhodobo optimalizuje počet ľudí na administratívnych postoch, no zamestnancom vo výrobe sa tieto tendencie zatiaľ vyhli. Na stole je dokonca prijímanie nových.
- Dôvodom je najmä efektivita fabriky, vďaka ktorej ostáva produkčne vyťažená. „Vďaka šikovným zamestnancom, flexibilite a dobrým skúsenostiam s nábehmi patríme k najefektívnejším závodom v koncerne,“ hovorí pre INDEX Dušan Chalupa, predseda Spoločných odborov.
Ako sa Slovensku darí udržiavať si dobré postavenie v rámci koncernu VW a do akej miery ho ohrozuje nábeh elektromobility či očakávaná konkurencia z Číny, to sa dočítate v článku Jozefa Tvardzíka V Česku panika, na Slovensku pohoda. Bratislavský Volkswagen naberie stovky ľudí.
Ďalšie udalosti týždňa:
Členské štáty Európskej únie vyjadrili v nezáväznom hlasovaní o clách na elektromobily z Číny zmiešané názory. Za hlasovalo dvanásť členov, štyria boli proti a jedenásť sa zdržalo. Očakáva sa, že Komisia to zohľadní pri rozhodovaní o tom, či clá napokon zavedie. Za clá hlasovali Francúzsko, Taliansko a Španielsko, zatiaľ čo Nemecko, Fínsko a Švédsko sa zdržali.
Pobaltské krajiny oznámili, že opustia elektrickú sieť, ktorú kontroluje Moskva. Ukončia tak dohodu z roku 2001. Ide o jeden z krokov, ktorými sa snažia zbaviť závislosti od Ruska. Vo februári budúceho roka sa Estónsko, Lotyšsko a Litva pripoja na hlavnú kontinentálnu európsku elektrickú sieť.
Situácia na trhu s pomarančovým džúsom je napätá. Jeho ceny sa naďalej držia na zhruba dvojnásobnej úrovni v porovnaní s minulým rokom. Dôvodom je kombinácia extrémneho počasia spôsobeného klimatickou zmenou a choroby známej ako zelenanie citrusov.
Graf týždňa: Chudoba znamená nedostatok mäsa pre každého druhého Slováka
Minulý rok si každý desiaty Európan nemohol dovoliť jedlo s obsahom mäsa, rýb či ich vegetariánskeho ekvivalentu. Toto číslo sa podľa najnovších údajov Eurostatu oproti roku 2022 zvýšilo o viac ako jeden percentuálny bod.
Ak sa však pozrieme len na skupinu ľudí pod hranicou rizika chudoby, ktorí majú príjem nižší ako 60 percent mediánu národného ekvivalentného príjmu, čísla sú oveľa hrozivejšie.
Plnohodnotné jedlo si každý druhý deň nemôže dovoliť takmer štvrtina obyvateľov Európskej únie. Ak sa pozrieme na Slovensko, hovoríme takmer o polovici všetkých ľudí ohrozených chudobou.
Slovensko tomuto rebríčku doslova kraľuje. Po nás nasledujú Maďarsko (44,9 %) a Bulharsko (40,2 %). Navyše, na prvých priečkach je Slovensko, aj čo sa týka rozdielu medzi podielom ľudí s týmto problémom v rámci bežnej populácie a populácie ohrozenej chudobou (27,9 percentuálneho bodu).
O čom sme tento týždeň písali
Na dovolenke vo svojom
Niekto chodí na dovolenku cez cestovnú kanceláriu, iný na vlastnú päsť. Existuje však aj možnosť nehnuteľnosť v dovolenkovej destinácii vlastniť.
Hlavnou výhodou vlastného bytu či apartmánu je, že dovolenku môžete tráviť vo svojom a v termíne, ktorý vám najviac vyhovuje. Je to však aj vhodná investičná príležitosť. Ceny rastú a nehnuteľnosť sa dá prenajímať dovolenkárom.
Redaktor INDEXU Tomáš Vašuta zmapoval ponuky bytov a apartmánov v populárnych dovolenkových destináciách. V článku, ktorý nájdete aj v júlovom čísle magazínu INDEX, sa dozviete, kde, za aké ceny a aké byty, apartmány a domy sú k dispozícii.
A ak by vás zaujímalo, ako kúpiť a prenajímať byt napríklad konkrétne na portugalskom ostrove Madeira, ktorý sa považuje za „európsky Havaj“, odporúčam text Jozefa Tvardzíka.
Asfalt v tuneli je riziko, hovorí expertka
Rezort dopravy zvažuje, že s cieľom urýchliť dostavbu tunela Višňové, použije v jeho vnútri asfalt namiesto betónu. Tento nápad vyvolal horúcu diskusiu medzi stavebnými odborníkmi. Na pozadí sporu lobujú za svoje technológie asfaltári aj betonári.
O bezpečnosti a ekonomickej zmysluplnosti asfaltovej vozovky v diaľničnom tuneli pochybuje aj Andrea Zuzulová z Katedry dopravných stavieb Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
„Nikto sa v minulosti neodvážil experimentovať s asfaltom v tuneli,“ povedala v rozhovore pre INDEX, v ktorom sa dozviete aj to, prečo je asfalt na prevádzku drahší než betón.
Na strednom Slovensku dlhujú firmy a fyzické osoby
Minulý týždeň sa Tomáš Vašuta v rámci seriálu Čierne ovce venoval najväčším dlžníkom východného Slovenska. Tento týždeň sa v článku Najväčší dlžníci na strednom Slovensku? Firmám konkurujú aj fyzické osoby zaoberá Banskobystrickým krajom.
V jeho okresných mestách točia niektorí podnikatelia milióny eur, no zároveň dlhujú na daniach astronomické sumy.
Daniari sú pritom na nich prikrátki. Do firiem napríklad nabehnú až v čase, keď je už prepísaná na neznámeho zahraničného majiteľa a za konateľa majú zjavne dosadeného bieleho koňa.
Povinné poistenie nemajú, pokuta ich nemotivuje
Podľa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) jazdí po cestách bez povinného zmluvného poistenia (PZP) deväť percent áut, respektíve 320-tisíc áut so slovenskou registráciou.
Na porovnanie, v Česku je to 1,6 percenta a v Poľsku len jedno percento. NKÚ tvrdí, že dôvodom je nefunkčný sankčný systém. Inými slovami, pokuty od 16 do vyše 3000 eur nemotivujú vodičov k platbe poistného.
Súčasné vedenie ministerstva vnútra tvrdí, že spoločne s rezortom financií pracuje na zmene. Inšpirovať sa chce aj Českom. Ako PZP funguje tam, sa dočítate v texte Jozefa Tvardzíka Áut bez poistky sú stovky tisíc, sankcie sú smiešne. Štát sa ide inšpirovať Českom.
Video podcast Index: Na dôchodok cez päť pilierov
Demografia nepustí a spoliehať sa na dôchodok len z prvého či z druhého piliera už v budúcnosti nebude vôbec možné. Jednou z alternatív je európsky dôchodkový produkt (PEPP), ktorý sa na slovenskom trhu objavil pred dvomi rokmi a ktorý sa ponúka aj ako náhrada tretieho piliera.
V tohto týždňovom video podcaste Index som sa spoločne s finančným analytikom Pavlom Škriniarom pozrela aj na jeho najväčšie výhody.
Medzi tie hlavné patrí fakt, že naň a na jeho konkrétne fungovanie nemôžu siahnuť politici v jednotlivých štátoch a sporiteľ si ho so sebou dokáže preniesť kdekoľvek v rámci Európskej únie.
„Jediná vec, ktorá sa rieši na národnej úrovni, je výška daňového zvýhodnenia produktu,“ vysvetľuje Škriniar s tým, že ak človek cestuje z krajiny do krajiny a PEPP cestuje s ním, v niektorých krajinách môže byť daňová výhoda naozaj značná.
Spoliehať sa však len naň, nedáva podľa Škriniara zmysel. „Rozlišujem päť dôchodkových pilierov. Po troch známych nasleduje štvrtý, kde existuje daňová motivácia a piaty ako doplnok vrátane životného poistenia,“ dodáva.
Odporúčanie: Miliardy z utrpenia iných
Mediciovci súčasnosti. Prezývka, ktorú si rodina Sacklerovcov dlhé roky užívala za svoje filantropické počiny zhmotnené do rozdávania stoviek miliónov dolárov. Ich meno bolo vytesané do mramoru, vyryté na mosadzných plaketách, dokonca vsadené do farebných vitráží.
Všetko sa však zmenilo po tom, ako na povrch vyplávali informácie o tom, že ich nemalé imanie pochádza z vývoja, predaja a marketingu mimoriadne silného opioidného analgetika s názvom OxyContin, ktoré spôsobilo revolúciu v liečbe chronickej bolesti, no zároveň viedlo k takzvanej opioidovej kríze.
Ak vás ich príbeh plný súdnych machinácií, vyviňovania sa a finančných špekulácií zaujíma, odporúčam reportážnu detektívku Patricka Raddena Keefa Impérium bolesti, kde autor nazerá do histórie rodiny, ale aj do série obvinení, ktorým čelila.