Vitajte pri 23. vydaní Index newslettra. Prehľad toho najzaujímavejšieho zo sveta biznisu a ekonomiky za posledný týždeň pripravila Eva Frantová.
Už týždne sa hovorí o pripravovanom vládnom šetrení.
Dnes sa preto v Index newslettri pozrieme na najnovšie návrhy, ako chce koalícia ozdraviť štátny rozpočet, ale aj na graf, kde jasne vidieť, ako draho na starnutie obyvateľstva doplatí slovenský zdravotný systém. Ku koncu sa dostaneme aj k americkej ekonomike a prezidentským voľbám.
Ďakujem, že odoberáte Index newsletter. Ak ste tak ešte neurobili, zmeniť to môžete na tomto odkaze.
Ešte predtým, než sa pustíme do zaujímavostí tohto týždňa, len krátky oznam - budúci týždeň si pre pracovnú cestu dávam newslettrovú pauzu. Ten najbližší teda vyjde v piatok, 30. augusta.
Téma týždňa: Tiché konsolidačné plány
O tom, ako chce vláda Roberta Fica (Smer) konsolidovať verejné financie, sa hovorí už týždne. Objavili sa napríklad informácie o dani z bankových transakcií. Minulý týždeň opozičné Progresívne Slovensko prišlo s tvrdením, že ministerstvo financií plánuje ďalšie zníženie odvodu do II. piliera, ale aj zvýšenia sociálnych odvodov pre živnostníkov o 20 percent (budúci rok by takto dosiahli 413,12 eura mesačne).
Tento týždeň sa začali vynárať ďalšie návrhy. Daňovo-odvodový expert Demokratov Jozef Mihál hovorí, že vláda chystá nielen znižovanie odvodu do II. piliera, ale aj zrušenie programového výberu, otvorenie II. piliera a zrušenie automatického vstupu mladých, ktoré zaviedla bývalá vláda v rámci dôchodkovej reformy.
Na pretras sa opätovne dostáva aj zrušenie dvoch percent z daní pre právnické osoby, s čím ešte na jeseň prišiel minister práce Erik Tomáš. Najnovšie sa k dvojpercentnej dani negatívne vyjadruje Inštitút sociálnej demokracie, ktorý sa vydáva za nezávislú mimovládnu organizáciu, v skutočnosti má však v dozornej rade viacerých predstaviteľov koaličného Hlasu.
Čo sa nakoniec prijme?
- Zatiaľ je v podstate istá len daň zo sladených nápojov a elektronických cigariet a nikotínu, ktoré už prešli prvým čítaním v parlamente.
- Čo sa týka ostatných návrhov, vláda žiaden z nich zatiaľ nepotvrdila. Minister práce Erik Tomáš tvrdí, že zmeny v odvodoch do druhého piliera nechystá a že s takouto požiadavkou sa na jeho rezort ani nikto neobrátil. Definitívne tak zrejme zistíme až na jeseň.
Ďalšie udalosti týždňa:
Premiér Robert Fico plánuje cestovať do Južnej Kórey, kde chce rokovať aj o možnej spolupráci pri výstavbe nového jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach. Uviedol to vo videu na sociálnej sieti. Doplnil, že sa pripravuje aj na cestu do Číny a v závere roka aj do Latinskej Ameriky.
Nemecké úrady vydali zatykač v prípade poškodenia plynovodov Nord Stream v Baltskom mori spred takmer dvoch rokov. Informovala o tom agentúra DPA, ktorá sa odvolala na nemecké médiá. Podozrivým je Ukrajinec, ktorého posledné bydlisko malo byť v Poľsku a v súčasnosti sa skrýva na neznámom mieste. Zatýkací rozkaz údajne vydala Spolková generálna prokuratúra.
Inflácia v Rusku prekročila deväť percent, čo je najvyššia úroveň za takmer 1,5 roka. Uviedol ruský štatistický úrad Rosstat. Najvýraznejšie sa pod zrýchlenie inflácie podpísali služby, ktorých ceny sa v júli medziročne zvýšili o 11,4 percenta.
Graf týždňa: Starneme a bude to stáť veľa
Stále sa hovorí o tom, že Slováci starnú, a keďže demografická krivka nepustí, o pár rokov sa počet pracujúcich na jedného dôchodcu zníži zo súčasných 2,4 pod dva, čo znamená problém pre dôchodkový systém v krajine. Čo to spraví s naším zdravotným systémom?
Najnovšie dáta Rady pre rozpočtovú zodpovednosť ukazujú, že ak má byť v zachovaný súčasný štandard zdravotnej starostlivosti, už v roku 2028 naň budeme z dôvodu demografického vývoja dávať o 300 miliónov eur viac.
Náklady na zdravotnú starostlivosť o obyvateľstvo začínajú skokovo rásť vo veku nad 50 rokov. V 55-ke sú už približne dvojnásobné v porovnaní s nákladmi na poistenca, ktorí má okolo 25 rokov. Vo veku 70 až 80 rokov sú štvornásobne vyššie.
Starnutie dnešných štyridsiatnikov z generácie X, kam patria naozaj silné ročníky, tak podľa analytikov bude problém napriek postupnému zlepšovaniu zdravia vo vyššom veku, ktoré sa v budúcnosti očakáva.
O čom sme tento týždeň písali
Miliónové dlhy okolo Trnavy
Cesta firiem do zoznamu daňových neplatičov nie je vždy rovnaká. Niekto má len jednoducho smolu a iný špekuluje s cieľom zarobiť napríklad na vratkách DPH. V prípade firiem z Trnavského kraja presné dôvody nepoznáme (ide totiž o daňové tajomstvo), ale príbehy spoločností, ktoré sa do zoznamu dostali, veľa naznačujú.
Tomáš Vašuta v ďalšej časti seriálu Čierne ovce približuje dlžníkov z okresných miest Trnavského kraja. V jeho texte Špekulanti či smoliari? Biznis okolo Trnavy zanechal miliónové dlhy približuje, ako niektorým firmám jednorazovo vyskočili tržby alebo ich vlastníctvo bolo prevedené na (zjavne) biele kone zo zahraničia.
Ráž spustil súťaž na posledný úsek D1
Diaľničný úsek Turany-Hubová na severnej D1, ktorý spája Turiec a Liptov, má mnoho prívlastkov. Najdrahší, najkomplikovanejší, zakliaty. Po dlhých rokoch sporov o spôsobe jeho výstavby prišlo vyhlásenie súťaže na zhotoviteľa.
Je to však stále iba začiatok. Diaľničný úsek s dĺžkou 13,5 kilometra, ktorého cena bez dane sa odhaduje na takmer 1,5 miliardy eur, bude mať dva tunely, jedenásť mostov a dve križovatky.
Čo všetko bude ešte pre jeho dokončenie treba splniť a kedy sa tohto úseku dočkáme, opisuje Jozef Ryník v texte Kedy by mohla stáť celá diaľnica z Bratislavy do Košíc? Ráž spustil bitku o posledný úsek D1.
Rodinná firma Gardeon je špičkou v Európe
Začiatkom roka britský denník The Financial Times zostavil rebríček tisícky najrýchlejšie rastúcich európskych firiem. Na 510. mieste sa ocitla rodinná firma Gardeon z Turčianskeho Ďura.
Marek Choleva, ktorý spoločne s bratom Martinom za podnikom stoja, email od známeho média najprv považoval za spam, taký neuveriteľný sa mu javil.
Firma Gardeon je tento rok nominovaná na ocenenie FéliX Business Award v kategórii Výnimočný rodinný biznis. Cenu už štvrtý rok po sebe odovzdáva INDEX spoločne so Slovenskou sporiteľňou a príbeh tejto nominovanej spoločnosti približuje Jozef Tvardzík v texte Keď im napísali z Financial Times, mysleli si, že je to spam. Ich garážový biznis je špičkou v Európe.
Ceny starších bytov našli rovnováhu
Posledné mesiace na realitnom trhu sú dôkazom, že ponuka a dopyt sa vyrovnali. Z analýzy spoločnosti Bencont Investments vyplýva, že ceny starších bytov v Bratislave sa v porovnaní so začiatkom roka nezmenili.
Kto teda čakal na lacnejšiu ponuku, nemusel sa dočkať, ale ani neprerobil. Ako sa hýbu ceny nájmov a čo v otázke cien bytov čakať v budúcnosti, približuje Tomáš Vašuta v texte Našli ceny starších bytov rovnováhu? Bratislavský vývoj ukazuje, že áno.
Video podcast Index: Vpád do Ruska zlepšuje Ukrajine vyjednávanie pri plyne
Ukrajinské vojská sa minulý týždeň dostali na ruské územie. Konkrétne do Kurskej oblasti, kde sa okrem iného nachádzajú aj plynové potrubia vrátane stanice Sudža zodpovednej za tranzit plynu cez Ukrajinu ďalej do Európy.
Viacerých odborníkov zaujal tento strategický krok Ukrajiny a začali sa vynárať možné dôvody. O tom, či by za celou vecou mohol byť plyn a aké scenáre môžu nastať, som sa v tohtotýždňovom video podcaste Index rozprávala s analytikom Radovanom Potočárom.
„Ak by v dôsledku bojov došlo k zastaveniu toku plynu skôr ako na konci roka, ako sa plánovalo, môže to byť problém pre obchodníkov. Tí by museli chýbajúci plyn obstarať na krátkodobom trhu a oveľa drahšie než bežne,“ hovorí.
Odporúčanie: Kamala Harris a jej ekonomický plán
Demokratická kandidátka jesenných prezidentských volieb v USA Kamala Harris má práve v piatok 16. augusta v Severnej Karolíne predstaviť svoj ekonomický plán, s ktorým sa chystá ísť do volieb.
Súčasná viceprezidentka sa k tejto téme zatiaľ nijak bližšie nevyjadrila, preto jej plánovaný výstup vzbudzuje veľkú pozornosť.
Aké budú priority Harrisovej ekonomickej politiky, o tom bola júlová časť podcastu NPR „Planet Money“ s názvom „What Kamala Harris economic agenda might look like“.
Autori podcastu rozoberajú tri kľúčové momenty z jej politickej kariéry, ktoré odhaľujú jej ekonomické zmýšľanie. Ide hlavne o debaty z primárok v roku 2019, kde predostrela svoj ekonomický program, jej predchádzajúce hlasovania v Senáte a tiež súboje s najväčšími bankami v USA, ktoré zvádzala počas prvých rokov ako generálna prokurátorka Kalifornie.