Vitajte pri 52. vydaní Index newslettera. Prehľad toho najzaujímavejšieho zo sveta biznisu a ekonomiky za posledný týždeň pripravila Eva Frantová.
Tento týždeň sa niesol v duchu šialených obratov na finančných trhoch. Tie totiž emocionálne reagujú na každé Trumpovo rozhodnutie, ktoré sa mení z hodiny na hodinu. V Index newsletteri si preto dianie na trhoch priblížime a povieme si aj o nelichotivej ekonomickej situácii nášho najväčšieho zamestnávateľa na východe – U. S. Steel Košice.
Ďakujem, že odoberáte Index newsletter. Ak ste tak náhodou ešte neurobili, zmeniť to môžete na tomto odkaze. V prípade, že ho chcete pravidelne počúvať v audio verzii, stačí ak zakliknete jeho odber v akejkoľvek podcastovej aplikácii.
A ešte predtým, než prejdeme k najnovšiemu dianiu, krátke upozornenie: Budúci týždeň v piatok (18. apríla) Index newsletter pre veľkonočné sviatky nevyjde. Súhrn ekonomických zaujímavostí prinesiem opäť 25. apríla.
Téma týždňa: Trhy ako na hojdačke
Najprv prudký pád a následne v stredu neskoro večer prudký rast smerom hore. Asi nezveličím, ak poviem, že tento týždeň vyzeral na finančných trhoch ako na hojdačke. Hneď po tom, ako Donald Trump minulý týždeň oznámil recipročné clá na celý svet, pri ktorých doteraz nie je jasné, ako prišiel na to, že sú fér, finančné trhy začali reagovať prudkými poklesmi. A to nielen v Spojených štátoch, ale aj v Európe či v Ázii.
Viaceré indexy zaznamenali pokles o vyše 20 percent od svojho posledného vrcholu, čo znamená, že sme dosiahli takzvaný medvedí trh. V prípade indexu S&P 500 a jeho zlých začiatkov rokov na finančných trhoch sa neortodoxná politika Donalda Trumpa podpísala pod štvrtý najhorší výsledok v histórii. Predbehla ju len veľká hospodárska kríza, očakávanie druhej svetovej vojny a pandémia v roku 2020.
Na slová odborníkov o tom, že najlepšie obchodné dni prichádzajú po tých najväčších prepadoch na trhoch, však prišlo už v stredu večer po tom, ako Donald Trump opäť zmenil svoj názor a pôvodné recipročné clá na 75 krajín sveta pozastavil na 90 dní. Trhy reagovali prudkým nárastom. Nehovoriac o tom, že Trump tesne pred zverejnením informácie o pozastavení ciel na svojej sociálnej sieti motivoval ľudí k nákupu akcií. Zrejme vedel, čo robí.
Čo bude ďalej?
Minimálne nateraz sa treba tešiť z rastu svojho investičného portfólia, keďže posledné dni pri pohľade naň neprinášali veľa optimizmu. Donald Trump je však neriadená strela, svoje rozhodnutia mení z hodiny na hodinu, na Čínu už stihol uvaliť clo vyššie ako 100 percent a svoje rozhodnutie o pozastavení zvyšku ciel môže takisto kedykoľvek zmeniť.
Treba však mať stále na pamäti, že prepady k finančným trhom patria a ak investujete na dlhšie obdobie, netreba panikáriť. To najlepšie, čo môžete urobiť, je ostať zainvestovaný.
Viac sa dozviete v sérii článkov Jozefa Tvardzíka, ale aj v našej spoločnej štvrtkovej časti spravodajského podcastu Dobré ráno.
Ďalšie udalosti týždňa:
Šéf SNS Andrej Danko navrhne zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov do 30. júna tohto roka a pre firmy s obratom do stotisíc eur do 31. júla. Uviedol to na tlačovej konferencii a zároveň zopakoval, že ak v tomto nenájde podporu v koalícii, navrhne to v parlamente. Danko pripomenul, že plošné zrušenie transakčnej dane by bolo zatiaľ nezodpovedné. Na jeseň by však podľa neho mohla prísť ďalšia diskusia o zrušení dane pre väčšie firmy.
Európska únia poskytla Ukrajine ďalšiu miliardu eur v rámci finančnej podpory, oznámila Európska komisia. Ide o pôžičku, ktorá sa má splatiť z výnosov ruských štátnych aktív zmrazených v únii. Predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová označila vyplatenie ďalšej tranže výnimočnej makrofinančnej pomoci za „investíciu do spoločnej budúcnosti“.
Veľkonočné nákupy budú tento rok opäť drahšie. Rodiny môžu za pečenie, údeniny, nápoje a výzdobu minúť viac ako 330 eur, čo je približne o 10 percent viac než vlani. Uviedla to spoločnosť Partners, ktorá už niekoľko rokov pravidelne sleduje ceny v takzvanom veľkonočnom nákupnom účte. Jej najnovšie zistenia ukazujú, že oproti stavu pred šiestimi rokmi stojí ten istý veľkonočný nákup až o dve tretiny viac.
Graf týždňa: U. S. Steel je v obrovskej strate
Košické oceliarne, o ktorých sa v poslednom období hovorilo najmä v súvislosti s plánmi japonského Nippon Steel na kúpu ich americkej matky, respektíve v súvislosti s potrebnou dekarbonizáciou, majú dnes iné problémy.
Konkrétne obrovskú stratu, ktorá sa za minulý rok vyšplhala na 99,6 milióna eur. Ani rok predtým neskončil pozitívne, strata dosiahla 31 miliónov eur, tentoraz je však strata skutočne obria. Navyše, ako vyplýva z výročnej správy spoločnosti, košickému U. S. Steelu vlani klesli medziročne aj tržby, a to o 15 percent na úroveň 2,7 miliardy eur.
Dôvodom majú byť hlavne tri faktory – nepriaznivé obchodné podmienky, nižšie priemerné predajné ceny všetkých produktov a vyššie prevádzkové náklady. A to aj napriek tomu, že v prospech firmy hral pokles nákladov na suroviny, aj na energie.
Viac o tom, ako situáciu vidí samotný U. S. Steel sa dočítate v článku Jozefa Ryníka Košický U. S. Steel spadol do obrovskej straty 100 miliónov, sťažuje sa na slabý dopyt.
O čom sme tento týždeň písali
Ako automobilky reagujú na Trumpa?
Americký prezident zaviedol clá vo výške 25 percent na všetky dovážané vozidlá, čo spôsobilo otrasy v automobilovom priemysle. Od mája sa clá budú vzťahovať aj na dovážané autodiely. Clá sa tak dotknú áut a autodielcov v hodnote 460 miliárd dolárov.
Automobilky reagujú na drastické rozhodnutie rozdielne. Kým niektorí výrobcovia garantujú, že nebudú zvyšovať ceny, ďalší bez váhania zdražujú, presúvajú výrobu alebo pozastavujú export za Atlantik.
Viac sa dočítate v článku Jozefa Tvardzíka Autá uviaznuté v prístavoch, sťahovanie aj prepúšťanie. Ako (naše) automobilky reagujú na Trumpa?
Odchody do Česka pre transakčnú daň
Presuniem firmu do Česka a nebudem platiť transakčnú daň. Podobné vyjadrenia plnia posledné týždne internet. Diskusie sa ešte zintenzívnili, keď od začiatku apríla podnikateľom prichádzajú od bánk správy, koľko im strhli na transakčnej dani.
Objavovať sa začali presné postupy aj stránky s informáciami, ako firmu presunúť k susedom, a koľko to bude stáť. Odborníci však upozorňujú, že to nie je také jednoduché a podnikatelia sa nechtiac môžu dostať do problémov.
Mnohým prinajmenšom hrozí, že budú musieť dane platiť nielen v Česku, ale aj na Slovensku. Okrem toho môže ísť aj o daňový podvod, za čo môžu dostať od finančnej správy pokutu. Za istých okolností môže ísť aj o trestný čin.
Viac vysvetľuje Michaela Štalmachová v článku Zbalím sa a založím si firmu v Česku, hromžia firmy pre transakčnú daň. Nie je to jednoduché.
Živnostníci zo Spiša okupujú prvé priečky v zozname daňových dlžníkov
V rebríčku najväčších dlžníkov finančnej správy z okresu Spišská Nová Ves, ktorý zostavil Tomáš Vašuta, hrajú živnostníci dôležitú úlohu. Sú totiž až na štyroch zo siedmich top priečok. Rebríček vznikol na základe dát finančnej správy. Tomáš preveroval dlžníkov nielen v troch mestách, ale aj v ďalších 33 obciach Spišskonovoveského okresu, v ktorom žije takmer stotisíc obyvateľov.
Konkrétny zoznam nájdete v jeho texte Trampoty živnostníkov zo Spiša: Okupujú vrchné priečky rebríčka daňových dlžníkov, ktorý je aj súčasťou seriálu Čierne ovce o daňových dlžníkoch v jednotlivých okresoch Slovenska.
Ako Rážovo ministerstvo vysvetľovalo nejasnú vyhlášku
V utorok médiá v reakcii na zverejnenie návrhu vyhlášky ministerstva dopravy informovali, že „vlaky zadarmo“ končia. Bola to menšia senzácia, pretože by padol jeden z populistických pilierov vlády Roberta Fica.
Ministerstvo dopravy Jozefa Ráža však túto informáciu dementovalo. Cestovanie vlakom síce v skutočnosti naozaj zdražie, ale podľa neho len pasažierom, ktorí zaň platili aj doteraz. Vyhláška, ktorá je momentálne v pripomienkovom konaní, zavádza minimálne cestovné vo výške jedného eura. Konkrétnosti sa dočítate v článku Jozefa Ryníka Skončia vlaky zadarmo? Rážovo ministerstvo muselo vysvetľovať nejasnú vyhlášku.
Video podcast Index: Prepady na trhoch sú bežné, využite ich
Tohtotýždňovému prepadu trhov sme sa venovali aj vo video podcaste Index. Hosťom bol generálny riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik, ktorý vysvetľoval, prečo ide o emotívnu reakciu, ktorá vychádza hlavne z neistoty investorov. Trumpove kroky pritom podľa neho nie sú až také nepremyslené, ako sa na prvý pohľad zdajú.
„Obchodnou vojnou totiž pôjde aj americká ekonomika mierne do útlmu. Ak sa tak stane, Fed bude mať ďalší dielik do mozaiky vedúcej k znižovaniu úrokových sadzieb, čo prinesie významný stimul pre americké korporáty,“ vysvetľoval Ovčarik. Zároveň však dodáva, že vzhľadom na prepojenosť sveta a nepredvídateľnosť globálnych hráčov sa pokojne môže stať, že Trumpovi táto stratégia nevyjde.
Aj v prípade, že trhy opäť poklesnú, sa však podľa neho bežní investori nemajú čoho obávať. Práve naopak, najlepšia stratégia je zbytočne nepanikáriť.
Odporúčanie: II. pilier a výstavba diaľnic
Už je to pár mesiacov, čo sa začal skloňovať nápad ministra práce Erika Tomáša, aby peniaze v II. pilieri bolo možné investovať aj do štátnych projektov, ako nájomné bývanie či výstavba diaľnic. Tento týždeň návrh odklepla už aj vláda.
Kolegyňa Michaela Štalmachová sa o tejto novinke rozprávala priamo s Miroslavom Kotovom, predsedom predstavenstva Allianzu – Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Ak vás nápad Erika Tomáša naplašil a chceli by ste sa dozvedieť viac o tom, ako to v skutočnosti je a prečo vôbec nejde o nejaké slovenské nóvum v investovaní penzijných fondov, odporúčam prečítať si samotný rozhovor. Kotov v ňom približuje aj to, aké výnosy je možné pri investovaní takéhoto typu očakávať a od čoho to závisí.