Vitajte pri 12. vydaní Index newslettra.
Prehľad toho najzaujímavejšieho zo sveta biznisu a ekonomiky za posledný týždeň pripravila Eva Frantová.
Rafinéria Slovnaft zažíva nepokojné mesiace plné rokovaní s odbormi o zvyšovaní platov. K dohode zatiaľ nedošlo.
Tento týždeň sa v Index newslettri na situáciu vo firme pozrieme bližšie, povieme si niečo aj o biznise v zdravotníckom priemysle a na záver vás čaká odporúčanie, ktoré oceníte hlavne, ak máte radi chémiu a zlato.
Ďakujem, že odoberáte Index newsletter. Ak ste tak náhodou ešte neurobili, zmeniť to môžete na tomto odkaze.
Téma týždňa: Čo sa to deje v Slovnafte?
Spoločnosť Slovnaft si už mesiace prechádza tvrdými rokovaniami s odborovými zväzmi ohľadom kolektívnej zmluvy. V súčasnosti to však vyzerá tak, že časti zamestnancov došla trpezlivosť a začínajú podpisovať formulár, v ktorom vyjadrujú ochotu podať v prípade potreby hromadnú výpoveď. Má ísť o približne osemdesiat zamestnancov z výroby, ktorí sú zároveň aj ťažšie nahraditeľní.
Podľa šéfa odborov Tibora Kaczora ide o individuálnu revoltu skupiny ľudí, s ktorým sa on ani ľudia v odboroch nestotožňujú.

Prečo sa vedenie a odborári nevedia dohodnúť?
- Každý má inú predstavu o tom, o koľko by platy vo firme mali stúpať. Kým odborári chcú zvýšenie o 15 percent, vedenie Slovnaftu začínalo na dvoch percentách. Cieľom je stretnúť sa niekde uprostred, čo sa stranám ani po deviatich rokovaniach stále nedarí.
- Odborári argumentujú vysokou infláciou, Slovnaft zase faktom, že minulý rok museli štátu zaplatiť daň zo zisku vo výške 70 percent a tento rok ich v dôsledku konsolidačných opatrení čaká podobný scenár. Firma takisto investovala do transformácie, aby bola schopná spracovať inú ako ruskú ropu. Celkovo ju zmeny vyšli na 130 miliónov eur. Nespokojné krídlo však už nechce čakať, kým ku kompromisu medzi oboma stranami dôjde.
Čo bude ďalej?
Všetko bude závisieť od toho, či nakoniec dôjde k vzájomnej dohode medzi oboma stranami. Zatiaľ sa odborárom návrh Slovnaftu nepozdáva, a to nielen čo sa týka samotného zvýšenia, ale aj ďalších zmien.
Viac sa dozviete v článku Jozefa Tvardzíka Rebélia v Slovnafte. Desiatky ľudí hrozia výpoveďami, kritizujú aj šéfa odborov.
Ďalšie udalosti týždňa:
Podarilo sa splniť všetky míľniky a ciele v rámci štvrtej žiadosti o platbu z plánu obnovy. Piata žiadosť o platbu by podľa vicepremiéra pre eurofondy a plán obnovy Petra Kmeca mala byť predložená koncom tohto roka. Práve s ňou sú však stále spojené isté kritické otázky zo strany Európskej komisie.
Energo ministri členských štátov Európskej únie odobrili reformu trhu s elektrickou energiou. Novela má priniesť stabilnejšie ceny energie pre všetkých obyvateľov Únie, menšej závislosti od ceny fosílnych palív a lepšiu ochranu pred budúcimi krízami. Belgická ministerka energetiky Tinne Van der Straetenová spresnila, že reforma je míľnik smerom k bezuhlíkovej a ekologickejšej budúcnosti.
Ruský súd zablokoval majetky nielen talianskej banke UniCredit, ale aj nemeckým Deutsche Bank a Commerzbank. Dôvodom má byť spor okolo plynárenského projektu nedokončeného pre protivojnové sankciie. Podľa svetových médií objem zhabaného majetku predstavuje najmenej 700 miliónov eur.
Graf týždňa: v zdravotníctve zarobili všeobecní lekári a špecialisti
Zdravotníctvo je naozaj výnosný biznis. Okrem pandemického roka 2020, keď jeho finančný úspech poznačili hlavne straty kúpeľov, ide o oblasť, v ktorej zisky firiem dlhodobo stúpajú. Výnimkou nebol ani rok 2023, keď sa celkový zisk spoločností vyšplhal na vyše 246 miliónov eur. Predstavuje to medziročný nárast o takmer 18 percent.
Keď sa však na dáta pozrieme bližšie, ukáže sa ešte jedna zaujímavosť - premiantmi jednoznačne zostávajú všeobecní lekári (vrátane pediatrov), špecialisti a zubári. Posledných päť rokov si na tržbách polepšili od sedem do osemnásť percent.
Inak to nie je ani v prípade ziskovej marže, ktorá je najvyššia pri všeobecných lekároch (27 percent), zubároch a špecialistoch (17 percent). Firmy, ktoré sa venujú prevádzke ambulancií všeobecných lekárov sú pritom najmenej zadlžené v rámci sledovaných sektorov v zdravotníctve (23,5 percenta). Len na porovnanie, takí zubári majú dlhy až vo výške 40 percent.
Viac grafov aj čísel z oblasti zdravotníctva nájdete v texte Martina Lindáka Najziskovejší sú všeobecní lekári a špecialisti. Kúpele sa vracajú do predpandemických čias.
O čom sme tento týždeň písali
Vybrali peniaze. Deti na výlet nepôjdu
Nezisková organizácia Atlantis Levice na svojom webe ponúka zážitkové vzdelávanie a roky organizuje aj školy v prírode. Tento rok však pobyty (vraj z technických príčin) zrušila, no školy svoje zálohové platby zatiaľ naspäť nedostali.
Riaditeľ Atlantisu Zoltán Szabó so školami nekomunikuje, ide pritom o tisíce eur. Neziskové organizácie pritom zájazdy pre verejnosť za komerčné ceny ani organizovať nemôžu. Viac o prípade sa dočítate v texte Jozefa Ryníka Zaplatili zálohy, deti na výlet nepôjdu. Neziskovka vybrala od škôl tisícové sumy.
Hľadal sa nájomca pre tatranskú Vilu Marta
Mesto Vysoké Tatry vlastní malý penzión v Hornom Smokovci pod názvom Vila Marta. Nového nájomcu mu mesto začalo hľadať začiatkom tohto roka. Radnica však z trinástich ponúk nakoniec posudzovala len dve a vybrala tú nižšiu. Mesto tak za desať rokov príde o vyše 31-tisíc eur.
Ako radnica svoje rozhodnutie zdôvodnila a či výberové konanie bolo zákonné, respektíve, kto jeho zákonnosť preveruje, sa dozviete v článku Tomáša Vašutu Prišli Tatry o tisícky eur? V súťaži o penzión vylúčili väčšinu uchádzačov.
Náš rast deformujú miliardy z Európskej únie
Slovenská ekonomika by sa mala približovať priemeru Únie, ale nedeje sa tak. Ekonomické dáta sú totiž podľa ekonóma Juraja Karpiša deformované európskymi peniazmi z plánu obnovy. Preto podľa neho nemôžeme hovoriť o zdravom raste, ale len o potácaní.
V rozhovore, ktorý s ním urobil Jozef Tvardzík spomína aj to, prečo sa finančný trh takpovediac zbláznil a rastie všetko vrátane dlhopisov a krypto. Prezrádza tiež, prečo nakupuje americké dlhopisy a či by malému investorovi poradil vložiť peniaze do amerických akcií.
Biznisu s karavanmi sa darí
Jaroslav Vrábeľ svoj biznis začínal ojazdenými autami, dnes prenajíma karavany. Hovorí, že v počiatkoch konkurencia nebola veľká. Dnes je podobných firiem na Slovensku dvadsať. Zároveň je však o karavany každým rokom čoraz väčší záujem.
Zákazníkov pritom tvoria hlavne ľudia, ktorí milujú cestovanie - digitálni nomádi, rodiny s deťmi, ale aj dôchodcovia. Kedy sa začína sezóna karavanistov a či sa dá vyžiť len z ich prenájmu, sa dozviete v texte Jozefa Ryníka Koľko stojí prenájom karavanu? Niektorí ľudia ho vrátia v dezolátnom stave, ktorý nájdete aj v májovom čísle magazínu Index.
Podcast Index: Keď postavia Bohunice, elektrina nezlacnie
Vláda minulý týždeň schválila návrh postaviť v areáli Jaslovských Bohuníc ďalší jadrový zdroj. Cieľom má byť riešenie stúpajúceho dopytu po elektrine, ktorý Slovensko v najbližších rokoch čaká.
V tohto týždňovom podcaste Index Po Bohuniciach v jadre predbehneme Francúzov. Elektrina však nebude lacnejšia s riaditeľom Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE Jánom Karabom rozoberám, čo by nová jadrovka slovenskej energetike priniesla a či by jednou z výhod jadrového zdroja bola aj lacná elektrina.
„Cenovka novej jadrovej elektriny je dvesto eur za megawatthodinu. v porovnaní s dnes zastropovanými cenami pre domácnosti ide o dva a pol násobok,“ vysvetľuje Karaba s tým, že treba rátať aj s istými prevádzkovými nákladmi. Aj v súčasnosti totiž už existujúcim elektrárňam stúpla cena paliva na trojnásobok.
Odporúčanie: Dá sa zlato nahradiť?
Cena zlata sa vyšplhala do závratných výšin. V apríli dosiahla hodnotu 24 dolárov na jednu trójsku uncu. Zamysleli ste ale niekedy nad tým, prečo je práve zlato tak drahé a tak vzácne? A prečo bola hodnota peňazí v štáte previazaná práve naň?
Jacob Goldstein a David Kestenbaum sa v epizóde Why Gold? podcastu Planet Money od NPR pýtajú presne túto istú otázku. Odpoveď ale hľadajú celkom netradičným spôsobom. Vezmú si celú periodickú tabuľku chemických prvkov a prechádzajú ju s cieľom zistiť, ktorý iný prvok by vedel úlohu zlata plniť lepšie ako ono samotné.
Je to taká zmeska vtipu, zveličenia, ale aj vážnej chémie. Odporúčam!